RU RO
Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1765351700821

Servicii de deservire și reparația parcului auto

Finalizată Licitație deschisă ·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
2 400 000,00 MDL
Până la termen
expirat
12.01.2026 07:00 UTC
Loturi
5
Oferte depuse
4
Analiza AI a achiziției Cum se formează analiza

Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.

  • cerințele principale
  • documentele necesare
  • termenele importante
  • riscuri și restricții
  • citate din documentele-sursă

Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.

Analizează achiziția Gratuit la start.

Achiziția este finalizată

Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.

Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat

Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.

Prezentarea procedurii

Servicii de deservire și reparația parcului auto

Parametrii achiziției

CPV
5050100000-6 · Servicii de reparare şi de întreţinere a vehiculelor şi a echipamentelor aferente şi servicii conexe
Categorie
Servicii
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Automat
Depunerea ofertei
Depunere electronică
Temei juridic
Legislația națională privind achizițiile
Finanțare UE
nu
Buget planificat
2 400 000,00 MDL
Loturile pot fi combinate
nu
Modul de depunere (justificare)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Finanțare
Asociatia de gospodarire a spatiilor verzi · 2 400 000,00 MDL · 2025-12-10 → 2026-12-30
Criterii de eligibilitate
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Etapele procedurii

Publicat
15.12.2025 · 07:10 UTC
Clarificarea condițiilor
10.12.2025 → 20.12.2025 08:30 UTC
Se primesc oferte
20.12.2025 → 12.01.2026 07:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
12.01.2026
Executarea contractului
14.01.2026 → 30.12.2026 07:26 UTC

Obiectele achiziției 5

#LotObiectele achizițieiCPVCantitate
11Servicii de deservire și reparație a mecanismelor50100000-6
Servicii de reparare şi de întreţinere a vehiculelor şi a echipamentelor aferente şi servicii conexe
1 buc.
22Servicii de deservire și reparație a utilajelor de tip AVANT50100000-6
Servicii de reparare şi de întreţinere a vehiculelor şi a echipamentelor aferente şi servicii conexe
1 buc.
33Servicii de deservire și reparație a instalațiilor de ridicat hidraulice50100000-6
Servicii de reparare şi de întreţinere a vehiculelor şi a echipamentelor aferente şi servicii conexe
1 buc.
44ervicii de deservire și reparație a multifuncționalelor de tip Egholm și Bucher50100000-6
Servicii de reparare şi de întreţinere a vehiculelor şi a echipamentelor aferente şi servicii conexe
1 buc.
55Servicii de deservire și reparație a tractoarelor și tocătoarelor de tip LS50100000-6
Servicii de reparare şi de întreţinere a vehiculelor şi a echipamentelor aferente şi servicii conexe
1 buc.

Loturi 5

#LoturiValoareaLocul executăriiPerioada de livrare/execuțieStatus
1Servicii de deservire și reparație a mecanismelor100 000,00 MDLmun.Chişinău
str. Puskin 62
14.01.2026 → 30.12.2026Nereușită
2Servicii de deservire și reparație a utilajelor de tip AVANT250 000,00 MDLmun.Chişinău
str. Puskin 62
14.01.2026 → 30.12.2026Rezultat nestabilit
3Servicii de deservire și reparație a instalațiilor de ridicat hidraulice800 000,00 MDLmun.Chişinău
str. Puskin 62
14.01.2026 → 30.12.2026Rezultat nestabilit
4ervicii de deservire și reparație a multifuncționalelor de tip Egholm și Bucher650 000,00 MDLmun.Chişinău
str. Puskin 62
14.01.2026 → 30.12.2026Rezultat nestabilit
5Servicii de deservire și reparație a tractoarelor și tocătoarelor de tip LS600 000,00 MDLmun.Chişinău
str. Puskin 62
14.01.2026 → 30.12.2026Rezultat nestabilit

Întrebări și răspunsuri 1

12.12.2025 15:10 UTC · Conform Anuntului de participare p. 7,8,9 din lista criteriilor privind eligibilitatea .,,Declaratie privind dotarile specifice utilajul si echipamentul necesar pentru indeplinirea corespunzatoare a contractului ''
Stimata Autoritate Contractanta as vrea sa primim careva explicatii de ce aceasta solicitare nu se atesta pentru toate loturile in aceeasi masura . Din cite cunoastem Autoritatea Contractanta la lotul 2 are 2 Miniinarcatoare Avant . La acest lot se cere de la O.E. sa dispuna de 17 persaone angajate pentru a deservi 2 unitati . 15 mecanici un electrician auto si un specialist pentru diagnoza computerizata . Va rog sa ne clarificati si noua la toti pentru ce aveti nevoie de atitea persoane calificate daca aveti doar 2 unitati Avant . Sau doriti sa dati prioritate doar unor O.E. La lotul 3 din cite cunoastem aveti 5 Egholm-uri si un Bucher . Aici se cer 5 mecanici un electrician si un specialist pentru diagnosticare . La acest lot cerintele se incadreaza bine cit de cit . cantitatea unitatilor cu cantitatea specialistilor . La lotul 5 din cite cunoastem aveti 7 unitati de LS-uri . De ce la acest lot nu se cer specialisti . Are vre-un Operator Economic prioritate aici sau aceste unitati se pot repara si fara specialisti . Cerem explicatii si corectitudine in lista documentelor de eligibilitate . Sau daca este comisa o greseala sa se faca redactare . Totodata cerem sa se includa ca cerinta publicarea certificatului de diler pe teritoriul Republicii Moldova pentru a nu da in bara cu servicii de proasta calitate si cu specialisti care se invata pe aceste unitati ,care nu sunt certificati de producatori si nici ideie nu au cum se fac unele reparatii ,lasind unitatile de transport intr-o situatie deplorabila ceea ce va duce la o durata de viata mai scurta decit cea planificata si cheltuieli aditionale in urmatorii ani . Totodata ei nu dispun nici de piese originale si nici de programe de diagnosticare de la producatori .
Răspunsul autorității: Bună ziua! Cu referire la întrebarea unde se cere că operatorul economic să dispună de 17 persoane specialiști pe domeniu este o greșeală mecanică. Din acest motiv cînd s-au separat loturile, în loc de lotul 2 trebuia să fie scris 5 in documente. Această modificare in documente se va face luni. Dar ce ține de certificat de dealer este la discreția autorități contractante.

Documente 13

  • anunț de participare.docx
    doar metadateAnunț de participare15.12.2025
    Documente cu același titlu: 3
  • anunț de participare.pdf
    doar metadateAnunț de participare10.12.2025
  • documentația standard.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire10.12.2025
  • DUAE
    doar metadateDocumentația de atribuire10.12.2025
  • lotul 1 - caiet de sarcini.xlsx
    doar metadateDocumentația de atribuire10.12.2025
  • lotul 2 - caiet de sarcini.xlsx
    doar metadateDocumentația de atribuire10.12.2025
  • lotul 3 - caiet de sarcini.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire10.12.2025
  • lotul 4 - caiet de sarcini.xlsx
    doar metadateDocumentația de atribuire10.12.2025
  • lotul 5 - caiet de sarcini.xlsx
    doar metadateDocumentația de atribuire10.12.2025
  • anunț de participare modificat.pdf
    doar metadateAnunț de participare15.12.2025
    Documente cu același titlu: 2

Oferte depuse 4

OfertantLotValoareaStatusPublicat
Virta-Plus SRL3800 000,00 MDLÎn examinare11.01.2026 18:15 UTC
Tehnolider2238 693,00 MDLÎn examinare12.01.2026 06:59 UTC
Ozonteh Impex5748 414,02 MDLÎn examinare09.01.2026 14:41 UTC
AGROLANPRIM SRL4975 149,11 MDLÎn examinare10.01.2026 12:39 UTC

Decizii de atribuire 5

FurnizorLotValoareaStatusPublicat
1Nu s-au depus oferte12.01.2026 07:00 UTC
Tehnolider2238 693,00 MDLCâștigător desemnat20.02.2026 11:26 UTC
AGROLANPRIM SRL4975 149,11 MDLOfertele au fost respinse20.02.2026 11:29 UTC
Ozonteh Impex5748 414,02 MDLCâștigător desemnat20.02.2026 11:29 UTC
Virta-Plus SRL3800 000,00 MDLOfertele au fost respinse20.02.2026 11:28 UTC

Modificări oficiale 2

15.12.2025 07:04 UTC
General change of Contract Notice
15.12.2025 07:10 UTC
General change of Contract Notice

Criterii de calificare 1

Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
  • I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
  • I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True