RU RO
Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1765285147370

Achiziționarea materialelor de construcții

Finalizată Achiziție de valoare mică (micro) ·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
222 689,58 MDL
Până la termen
expirat
15.12.2025 13:07 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
4
Analiza AI a achiziției Cum se formează analiza

Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.

  • cerințele principale
  • documentele necesare
  • termenele importante
  • riscuri și restricții
  • citate din documentele-sursă

Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.

Analizează achiziția Gratuit la start.

Achiziția este finalizată

Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.

Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat

Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.

Prezentarea procedurii

Achiziționarea materialelor de construcții

Parametrii achiziției

CPV
4444100000-1 · Materiale de construcţii şi articole conexe
Categorie
Bunuri
Tipul procedurii
Achiziție de valoare mică (micro)
Criteriu de atribuire
Automat
Depunerea ofertei
Depunere electronică
Temei juridic
Legislația națională privind achizițiile
Finanțare UE
nu
Buget planificat
222 689,58 MDL
Loturile pot fi combinate
nu
Modul de depunere (justificare)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Finanțare
Academia Militara "Alexandru cel Bun" · 222 689,58 MDL · 2025-12-09 → 2025-12-30
Criterii de eligibilitate
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Etapele procedurii

Publicat
11.12.2025 · 12:37 UTC
Clarificarea condițiilor
09.12.2025 → 12.12.2025 12:37 UTC
Se primesc oferte
12.12.2025 → 15.12.2025 13:07 UTC
Desemnarea câștigătorului
15.12.2025
Executarea contractului
17.12.2025 → 31.12.2025 13:12 UTC

Obiectele achiziției 1

#Obiectele achizițieiCPVCantitate
1Materiale de construcții44100000-1
Materiale de construcţii şi articole conexe
1 buc.

Loturi 1

#LoturiValoareaLocul executăriiPerioada de livrare/execuțieStatus
1Achiziționarea materialelor de construcții222 689,58 MDLmun.Chişinău
str. Haltei 23
17.12.2025 → 31.12.2025Rezultat nestabilit

Întrebări și răspunsuri 7

10.12.2025 11:07 UTC · Caiet de sarcini
Va mulțumim pentru caietul de sarcina cu mărci comerciale evidențiate la fel ca si ambalajul exact care facilitează doar anume produse!
Răspunsul autorității: Am indicat mai exact de ce mateiale avem nevoie inclusiv si calitatea
10.12.2025 12:02 UTC · Caiet de sarcini
Noi am înțeles ca la elaborarea caietului de sarcini Dvs ați ignorat REGULAMENT cu privire la achizițiile publice de valoare mică si anume Pct. 8. La realizarea achizițiilor publice de valoare mică, autoritatea/entitatea contractantă asigură atât utilizarea eficientă a resurselor financiare, cât și transparența, obiectivitatea și imparțialitatea procesului de achiziție şi încrederea publică faţă de acesta. si Pct. 9. La realizarea achizițiilor publice, autoritatea/entitatea contractantă asigură respectarea regulilor de evitare a conflictelor de interese reglementate de actele normative, inclusiv la aplicarea pct. 4 - 7, prin implementarea controlului intern managerial. Astfel prin indicarea brandurilor comerciale si ambalajului fix Dvs încălcați grav principiile achizițiilor publice favorizând anumite produse si agenți economici!
Răspunsul autorității: vă mulțumim pentru întrebare, am recepționat și nu a fost nici o intenție de a provoca careva interese de conflict, anunțul de participare va fi modificat.
11.12.2025 11:59 UTC · Caiet de sarcina
Solicitam modificarea ambalajului pentru vopsele, de la ambalajul fix 0.8 kg la parametri de 0,7-0,9 kg si la 2.8 kg solicităm modificări cu intervale 2,5 kg la 3 kg, precum prevede legislația achizițiilor publice, va aducem la cunoștință ca ambalajul solicitat de Dvs facilitează produsele din Ucraina.
Răspunsul autorității: Noi am indicat cantitatea de care avem nevoie.
11.12.2025 12:10 UTC · Anunt de participare
Bună ziua, stimată autoritate contractanta pentru vopsele în Republica Moldova sunt stabilite reglementari tehnice ca exemplu: Conform HG 914 din 2020 pentru aprobarea Regulamentului privind limitarea emisiilor de compuși organici volatili cauzate de utilizarea de solvenți organici în anumite vopsele, lacuri și în produsele de refinisare a autovehiculelor, LEGE Nr. 277 din 29-11-2018 privind substanțele chimice, produsele cerute in oferta și anume vopsele exterior interior, pe apa sau alchidice etc. trebuie să respecte anumite cerințe legale, vă rog sa ne răspundeți dacă Autoritatea Contractantă va fi accepta și oferte care nu respecta reglementările tehnice pentru aceste produse, și ulterior daca va fi nevoie de acte care ar confirma conformitatea lor? Mulțumim foarte mult!
Răspunsul autorității: am recepționat, anunțul de participare va fi modificat.
12.12.2025 11:58 UTC · Colorant
Colorant citi ml?
Răspunsul autorității: 100ml-120ml
12.12.2025 12:00 UTC · Dizolvant
Aveti nevoie de diluant sau dizolvant?
Răspunsul autorității: Conform specificațiilor tehnice avem nevoie de diluant
12.12.2025 12:04 UTC · P. 61 si P3
Buna ziua, la pozitia 61 este nevoie de gratar din plastic sau e ok si din otel galvanizat? La pozitia 3, e ok culoarea de champagne matt sau obligatoriu aveti nevoie de silver matt? Multumesc.
Răspunsul autorității: pozitia 61 este nevoie de gratar din plastic, laa pozitia 3 este nevoie de culoarea silver matt

Documente 3

  • anunț participare scanat mat. de const.semnat.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire09.12.2025
  • anunt de participare materiale de constructii - semnat.semnat.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire10.12.2025
  • anunt de participare materiale de constructii 2 .semnat (1).semnat.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire11.12.2025

Oferte depuse 4

OfertantValoareaStatusPublicat
SRL Soverang213 530,00 MDLÎn examinare14.12.2025 17:50 UTC
BIG DISTRIBUTION SRL245 735,19 MDLÎn examinare14.12.2025 20:30 UTC
NANU MARKET233 674,14 MDLÎn examinare15.12.2025 11:35 UTC
Soranex247 345,83 MDLÎn examinare15.12.2025 11:10 UTC

Decizii de atribuire 4

FurnizorValoareaStatusPublicat
SRL Soverang213 530,00 MDLCâștigător desemnat17.12.2025 09:37 UTC
NANU MARKET233 674,14 MDLRezultat nedivulgat15.12.2025 13:07 UTC
BIG DISTRIBUTION SRL245 735,19 MDLRezultat nedivulgat15.12.2025 13:07 UTC
Soranex247 345,83 MDLRezultat nedivulgat15.12.2025 13:07 UTC

Modificări oficiale 2

10.12.2025 13:51 UTC
General change of Contract Notice
11.12.2025 12:37 UTC
General change of Contract Notice

Criterii de calificare 1

Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
  • I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
  • I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True