Înapoi la catalog
Achiziție publică·ocds-b3wdp1-MD-1763708947738
Autoturism de serviciu
Anulată
Achiziție de valoare mică
·Criteriu de atribuire: Automat
Motivul anulării
Sursa oficială nu conține motivul (marcaj tehnic).
Anularea se referă la întreaga procedură. Statutul fiecărui lot este indicat în secțiunea „Loturi”.
Valoare estimată
468 000,00 MDL
Până la termen
expirat
01.12.2025 07:10 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
Nu se publică
Sursa publică ofertele doar după stabilirea rezultatelor
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Procedură închisă fără câștigător
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Autoturism de serviciu pentru Agenția Națională a Arhivelor
Parametrii achiziției
- CPV
- 34 › 34100000-8 · Autovehicule
- Categorie
- Bunuri
- Tipul procedurii
- Achiziție de valoare mică
- Criteriu de atribuire
- Automat
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 468 000,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- AGENTIA NATIONALA A ARHIVELOR · 468 000,00 MDL · 2025-11-20 → 2025-12-30 · Autoturism de serviciu
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
24.11.2025 · 12:50 UTC
Clarificarea condițiilor
21.11.2025 → 25.11.2025 08:09 UTC
Se primesc oferte
25.11.2025 → 01.12.2025 07:10 UTC
Executarea contractului
04.12.2025 → 31.12.2025 07:11 UTC
Obiectele achiziției 1
| # | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|
| 1 | Autoturism de serviciu | 34100000-8 Autovehicule | 1 buc. |
Loturi 1
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Autoturism de serviciu În anunțul de participare este descrisă specificația tehnică a bunului | 468 000,00 MDL | mun.Chişinău Gh. Asachi nr.67 bl.B | 04.12.2025 → 31.12.2025 | Anulată |
Întrebări și răspunsuri 5
21.11.2025 08:26 UTC · Solicitare modificare parametri volum motor si cutie
Stimati reprezentanti ai comisiei de achizitie, va solicitam excluderea parametrilor de volum motor si modificarea tipului cutie de viteze din CVT spre unul mai general - Automat. Acesti parametri limiteaza accesul tuturor modelelor in afara de Toyota fapt in sine ce prezinta o incalcare a principiilor de concurenta si egalitate de sanse. Aceasta modificare va permite participarea mai multor agenti economici cu solutii constructive similare ca calitate si mai rezonabile din punct de vedere economic.
Răspunsul autorității: Noi solicităm automobil de tip hybrid la care cutia de viteză este din CTV caracteristica principală este, că consumă mai puțin combustibil respectiv sunt mai rezonabile din punct de vedere economic.
21.11.2025 10:03 UTC · Cutie de viteze CVT - nu este cea mai rezonabila din punct de vedere a consumului!
Cutia de viteze CVT nu este singura solutie contructivă pentru masinile Hybrid iar dacă parametrul de bază este consumul de combustibil - indicati consumul minim ca parametru si nu tipul de cutie. Limitarea la CVT denota o rea intentie de a limita ceilalti participanti. Reiteram solicitarea de modificare din CVT spre ,,Automat Hidraulic sau CVT sau Robotizată" sau excluderea parametrului constructiv și includerea doar a sintagmei Automată
Răspunsul autorității: Referitor la observația privind tipul cutiei de viteză, menționăm că solicitarea inițială a fost formulată ținând cont de specificațiile tehnice necesare pentru utilizarea preconizată a autoturismului. Din acest motiv, suntem de acord ca vehicolul să fie echipat cu cutia Automată
21.11.2025 11:59 UTC · Solicitare modificari parametri
Buna ziua, rugam sa fie inlocuit punctul:
1) "Anul producerii: 2025 (automobil nou)" - cu anul minim 2024
Pentru a da posibiliatea de a participa la fel cu un automobil noi cu garantie din ziua procurarii dar la un pret mai avantajos.
2) "Proiectoare ceață" - rugam sa fie exclus din cerintele obligatorii pentru a permite participarea unor vehicule cu tehnologii noi care integrează deja funcțiile proiectoarelor de ceață în tehnologia sistemului de iluminare frontală Full LED.
Răspunsul autorității: Referitor la anul producerii, putem accepta oferta pentru un autovehicol fabricat în anul 2024, cu condiția ca aceasta să fie nouă și să beneficieze de garanție din ziua procurării. În ceea ce privește solicitarea de a exclude proiectoarele de ceață din cerințele obligatorii menționăm, că pentru noi această dotare este necesară. Ele rămân un element important conform cerințelor de utilizare prevăzute, motiv pentru care trebuie menținute în configurația obligatorie a autovehicolului.
21.11.2025 15:02 UTC · Referitor la observația privind tipul cutiei de viteză, menționăm că solicitarea inițială a fost formulată ținând cont de specificațiile tehnice necesare pentru utilizarea preconizată a autoturismului. Din acest motiv, suntem de acord ca vehicolul să fie echipat cu cutia Automată
Va solicitam includerea amendamentelor discutate si aprobate in aceasta sectiune in caietul de sarcini
Răspunsul autorității: Caietul de sarcini va fi rectificat în conformitate cu amendamentele discutate și aprobate de Dvs
24.11.2025 07:59 UTC · Capacitatea cilindrică motor: minim 1490 cm3
Stimati reprezentati ai Grupului de lucru, intrucit parametrul de consum de combustibil este unul esential, va solicitam respectuos modificarea capacitatii cilindrice pina la minim 1190 cm3 pentru a oferi posibilitatea participarii cu vehicule care ofera un consum mai redus, cu pastrarea caracteristicilor dinamice de putere. Va multumim anticipat.
Răspunsul autorității: Grupul de lucru a ținut cont de sugestiile și solicitările Dvs și prin urmare: specificațiile tehnice a bunului preconizat spre achiziționare au fost perfectate și actualizate reieșind din recomandări. Vă mulțumim pentru colaborare
Documente 3
- 202511210915_ANUNȚ_de_participare.pdf
- 202511210916_Documentația Standard Bunuri.docx
- 202511210916_DUAE.doc
Decizii de atribuire 1
| Furnizor | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| — | Lot anulat | 24.11.2025 12:50 UTC |
Modificări oficiale 1
24.11.2025 12:50 UTC · Anulare · Anunț de participare
Clarificări în specificațiile tehnice
string