Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1762871209746
Servicii de testare de securitate pentru sisteme informaționale
Finalizată
Licitație deschisă
·Criteriu de atribuire: Manual
Valoare estimată
1 100 000,00 MDL
Până la termen
expirat
30.11.2025 08:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
1
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Decizia se examinează
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Servicii de testare de securitate pentru sisteme informaționale
Parametrii achiziției
- CPV
- 72 › 72800000-8 · Servicii de audit informatic şi de testări informatice
- Categorie
- Servicii
- Tipul procedurii
- Licitație deschisă
- Criteriu de atribuire
- Manual
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 1 100 000,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- Agentia de Guvernare Electronica · 1 100 000,00 MDL · 2025-11-11 → 2026-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
17.11.2025 · 13:13 UTC
Clarificarea condițiilor
11.11.2025 → 21.11.2025 10:00 UTC
Se primesc oferte
21.11.2025 → 30.11.2025 08:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
30.11.2025
Executarea contractului
02.12.2025 → 30.12.2026 14:38 UTC
Obiectele achiziției 1
| # | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|
| 1 | Servicii de testare de securitate pentru sisteme informaționale | 72800000-8 Servicii de audit informatic şi de testări informatice | 1 000 om-oră |
Loturi 1
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Servicii de testare de securitate pentru sisteme informaționale | 1 100 000,00 MDL | mun.Chişinău Bulevardul Ștefan cel Mare și Sfînt 134 | 02.12.2025 → 30.12.2026 | Rezultat nestabilit |
Întrebări și răspunsuri 6
17.11.2025 13:13 UTC · Biometric Testing Requirement
As per TOR provisions, the team should provide "Biometric presentation attack detection". Does it imply having a biometric security expert on-site in Moldova?
Răspunsul autorității: Bună ziua,
Vă rugăm să scrieți mesajul în limba română.
Vă mulțumim!
18.11.2025 08:33 UTC · Vă rugăm să plasați documentația tenderului în format PDF
Bună ziua. Vă rugăm să plasați documentația tenderului în format Word, acum o putem descărca doar în pdf. Mulțumim.
Răspunsul autorității: Potrivit Hotărârii Guvernului nr. 986/2018 pentru aprobarea Regulamentului privind modul de ținere a Registrului de stat al achizițiilor publice, format de Sistemul informațional automatizat „Registrul de stat al achizițiilor publice” (MTender), precum și Hotărârii Guvernului nr. 10/2023 pentru aprobarea Regulamentului privind activitatea grupului de lucru în cadrul procedurilor de achiziții publice, în procesul de desfășurare a procedurilor de achiziție publică se operează exclusiv cu documente oficiale, semnate sau aprobate în modul corespunzător, conform prevederilor legale.
Documentele utilizate în cadrul procedurii urmează să producă efecte juridice, iar aceste efecte sunt generate doar de actele semnate în mod corespunzător, respectiv, în cazul dat, prin semnătură electronică calificată.
În acest context, documentele plasate în SIA RSAP/MTender sunt semnate cu semnătură electronică pentru a produce efecte juridice la toate etapele de derulare și evaluare a procedurii de achiziție publică, inclusiv în ceea ce privește solicitările de clarificări, comunicările oficiale și eventualele contestații.
18.11.2025 12:38 UTC · Limba de comunicare si livrabile
Documentatia de tender, comunicatia si livrabilile se admit sa fie in limba Engleza, sau Romana e obligatorie?
Răspunsul autorității: Vă rugăm să consultați Anunțul de participare, p. 32, unde sunt specificate cerințele privind limba utilizată pentru documentație, comunicare și livrabile.
18.11.2025 12:39 UTC · Cerintele fata Testarea Biometrica
Conform prevederilor TOR, echipa trebuie să asigure „detectarea atacurilor de prezentare biometrică”. Aceasta implică prezența unui expert în securitate biometrică la fața locului, în Moldova?
Răspunsul autorității: Conform Secțiunii 8, subparagraful „Condiții de prestare” din Caietul de Sarcini, se acceptă efectuarea unor activități de proiect de la distanță (la sediul Prestatorului) cu condiția că acest lucru nu diminuează nivelul de calitate și securitate al testelor efectuate și livrabilelor care fac obiectul acestui Contract. Prin urmare, prezența fizică în Republica Moldova nu este o cerință eliminatorie, cu condiția ca metodologia de testare propusă în Oferta Tehnică să demonstreze capacitatea de a executa scenariile solicitate de la distanță, fără a diminua calitatea rezultatelor.
18.11.2025 12:40 UTC · Auditul sistemelor partii contractuale
"Beneficiarul (Agenția de Guvernare Electronică) primește dreptul de a audita sistemele informatice ale contractantului" - ce inseamna clauza asta si pentru ce este nevoie de audit vice-versa? Se poate de exclus aceasta clauza din contractul final?
Răspunsul autorității: Clauza 11.7 din modelul de contract este o prevedere standard de management al riscului în relația cu furnizorii și este aliniată cu cerințele ISO/IEC 27001, 6.6 Acorduri de confidențialitate și nedezvăluire, care obligă organizația să asigure protecția informațiilor atunci când implică părți terțe.
Scopul clauzei este de a asigura că informațiile și resursele Beneficiarului sunt utilizate în mod corespunzător, în limitele accesului acordat și în conformitate cu angajamentele de confidențialitate.
Prin urmare, această clauză nu poate fi exclusă, deoarece eliminarea ei ar contraveni principiilor de securitate a informațiilor și cerințelor de control al accesului aplicabile în relațiile contractuale cu terț
18.11.2025 12:41 UTC · Echipa non-colocata
Echipa de proiect poate fi non-colocata si avea experti inaflata inafara Republicii Moldova?
Răspunsul autorității: Conform Secțiunii 8, subparagraful „Condiții de prestare” din Caietul de Sarcini, se acceptă efectuarea unor activități de proiect de la distanță (la sediul Prestatorului) cu condiția că acest lucru nu diminuează nivelul de calitate și securitate al testelor efectuate și livrabilelor care fac obiectul acestui Contract.
Documente 5
- anunț de participare.signed.pdf
- caiet de sarcini - testare securitate produse age (noiembrie 2025).signed.signed.pdf
- documentația standard.signed.pdf
- duae.signed.pdf
- declaratie_ro.doc
Oferte depuse 1
| Ofertant | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| Grant Thornton Audit | 689 195,00 MDL | În examinare | 28.11.2025 15:53 UTC |
Decizii de atribuire 1
| Furnizor | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| Grant Thornton Audit | 689 195,00 MDL | Decizia se examinează | 30.11.2025 08:00 UTC |
Criterii de calificare 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True