Вернуться в каталог
ocds-b3wdp1-MD-1762517043334
Echipamente și materiale pentru reconstrucția celulei LEA 110 kV Fălciu la SE Gotești 110/35/10 kV cu lucrările aferente de proiectare, fabricație, aprovizionare, livrare, montaj, testare și punere în funcțiune
Завершена
Открытый тендер
·Критерий выбора: Вручную
Оценочная стоимость
14 000 000,00 MDL
До дедлайна
истёк
18.01.2026 11:00 UTC
Лоты
1
Поданные предложения
3
AI-разбор закупки
Как формируется анализ
Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.
- основные требования
- необходимые документы
- важные сроки
- риски и ограничения
- цитаты из исходных документов
Закупка завершена — разбор носит справочный характер.
Проанализировать закупку
Бесплатно на старте.
Закупка завершена
Участие в этой процедуре больше невозможно. Ниже — историческая справка: победитель, суммы и результаты. Профильная оценка «подходит ли вам» показывается только для активных закупок.
Итог процедуры: Победитель определён
По данным реестра MTender; мы ничего не досчитываем.
Обзор процедуры
Echipamente și materiale pentru reconstrucția celulei LEA 110 kV Fălciu la SE Gotești 110/35/10 kV cu lucrările aferente de proiectare, fabricație, aprovizionare, livrare, montaj, testare și punere în funcțiune
Параметры закупки
- CPV
- 31 › 31600000-2 · Echipament electric
- Категория
- Товары
- Тип процедуры
- Открытый тендер
- Критерий выбора
- Вручную
- Подача предложения
- Электронная подача
- Правовое основание
- Национальное законодательство о закупках
- Финансирование ЕС
- нет
- Плановый бюджет
- 14 000 000,00 MDL
- Лоты можно объединять
- нет
- Порядок подачи (обоснование)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Финансирование
- Moldelectrica · 14 000 000,00 MDL · 2025-11-07 → 2028-04-29
- Критерии допуска
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Этапы процедуры
Опубликовано
23.12.2025 · 09:49 UTC
Разъяснение условий
07.11.2025 → 26.12.2025 08:00 UTC
Принимают предложения
26.12.2025 → 18.01.2026 11:00 UTC
Определение победителя
18.01.2026
Исполнение контракта
16.02.2026 → 29.04.2028 11:17 UTC
Предметы закупки 1
| # | Предметы закупки | CPV | Количество |
|---|---|---|---|
| 1 | Echipamente și materiale pentru reconstrucția celulei LEA 110 kV Fălciu la SE Gotești 110/35/10 kV cu lucrările aferente de proiectare, fabricație, aprovizionare, livrare, montaj, testare și punere în funcțiune | 31600000-2 Echipament electric | 1 шт. |
Лоты 1
| # | Лоты | Сумма | Место исполнения | Период поставки/исполнения | Статус |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Echipamente și materiale pentru reconstrucția celulei LEA 110 kV Fălciu la SE Gotești 110/35/10 kV cu lucrările aferente de proiectare, fabricație, aprovizionare, livrare, montaj, testare și punere în funcțiune | 14 000 000,00 MDL | mun.Chişinău str. V. Alecsandri, 78 | 16.02.2026 → 29.04.2028 | Итог не подведён |
Вопросы и ответы 6
12.12.2025 07:24 UTC · Formular de Autorizare a Producatorului
Buna ziua în p.5 al tabelului Scurta descriere a criteriilor privind eligibilitatea operatorilor economici si a criteriilor de selectie al anuntului de participare se solicita Formular de Autorizare a Producatorului cu referir la anexa nr.6.
Anexa nr. 6 este formular de garantie pentru plata in avans. Va rog sa adaugati in documentatia procedurii de achizitie Formular de Autorizare a Producatorului
Ответ заказчика: A se vedea documentația de atribuire rectificată
22.12.2025 13:49 UTC · lucrări de montare a izolatoarelor tabelul ofertei
Buna ziua, în tabelul ofertei Lucrări și servicii p.4 nu sunt prevăzute lucrări de montare a izolatoarelor de suport 110 kV și montarea canalelor de cablu în IDE 110kV. În ce punc includem lucrarile menționate?
Ответ заказчика: A se vedea formularul de ofertă rectificat.
1. Lucrări de montare a izolatoarelor de suport (inclusiv construcții metalice fundații și toate lucrările civile) sunt incluse în pct. 4.10.
2. Lucrări de montare a canalelor de cablu în ID 110 kV sunt incluse în pct. 4.13
22.12.2025 13:52 UTC · Drumul de acces în IDE 110kV
Care trebuie să fie structura drumului de acces în IDE 110kV în varianta albă sau asfaltobeton?
Ответ заказчика: Structura drumurilor de acces în ID 110 kV este descrisă în pct. 21.6 din specificația tehnică. Drumuri de acces trebuie executate din asfaltobeton
22.12.2025 13:55 UTC · conductor AC 185/29
În tabelul ofertei nu este inclus conductorul AC 185/29 pentru LEA-110kV Fălciu-Gotești
Ответ заказчика: Conductorul AC 185/29 pentru organizarea intrărilor LEA 110 kV Fălciu Gotești la SE Gotești 110 va fi pus la dispoziție de Beneficiar, respectiv nu se regăsește în tabelul de prețuri. Toate clemele accesoriile lanțuri de întindere etc. pentru montarea conductorului respectiv trebuie să fie incluse în oferta
22.12.2025 14:00 UTC · priza de pământ în IDE 110kV
priza de pământ în IDE 110kV este prevăzută pentru tot teritoriul de extindere sau numai pentru utilajul inclus în ofertă?
Ответ заказчика: Priza de legare la pământ trebuie să fie proiectată pentru toată stația electrică inclusiv zona de extindere. Realizarea fizică a lucrărilor trebuie făcută numai în zona reconstruită cum ar fi:
- Electrozi pe perimetrul zonei de extindere (de-a lungul gardului stației electrice construit de contractor) și legături între ele.
- Electrozi pentru legare la pământ a gardului stație electrice dacă e cazul ( în zona de extindere pentru gardul construit de contractor).
- Sistem de egalizare a potențialului (plasa) și legături a construcțiilor metalice și a echipamentului montat de contractor la priza respectivă pentru tot echipamentul montat de contractor (celula Fălciu plus conexiunea provizorie a LEA 110 Chircani).
- Legături cu priza existentă în zona transformatoarelor de forță și celulei existente LEA 110 kV Baimaclia
23.12.2025 08:30 UTC · Vizita santier
Buna Ziua, imi da-ti un numar de telefon la inginerul cu cine am putea discuta detalii referitor la poiect.
Ответ заказчика: Achiziția se află în perioada de actualizare, astfel, în cazul existenței unor neclarități, acestea urmează a fi plasate în SIA RSAP astfel ca orice potențial ofertant să aibă acces la clarificările oferite de entitatea contractantă
Документы 13
- anunt_de_participare_reconstructia gotesti.semnat.pdf
- specificatia tehnica celula 110 lea falciu se goteşti ro public rev3_compressed.pdf
- anexa 1. informatie generala.docx
- anexa 2. formularul ofertei de preț.docx
- anexa 3. declarația operatorului economic.docx
- anexa 4. experienta similara.docx
- anexa 5. formular garantie de buna executie.docx
- anexa 6. formular de garantie pentru plata in avans.docx
- anexa 7. fișe tehnice.docx
- anunț site vizit gotești.docx
- anunt_de_participare_reconstructia gotesti2.signed.pdf
- anexa 8. formular de autorizare de la producător.docx
- anexa 2. formularul ofertei de preț.rectificat.docx
Поданные предложения 3
| Участник | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|
| Electrocon | 11 830 995,60 MDL | На рассмотрении | 18.01.2026 10:59 UTC |
| Savtels | 13 422 821,00 MDL | На рассмотрении | 16.01.2026 15:49 UTC |
| Horus Energy | 16 345 272,00 MDL | На рассмотрении | 16.01.2026 13:51 UTC |
Решения о присуждении 3
| Поставщик | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|
| Electrocon | 11 830 995,60 MDL | Победитель определён | 22.04.2026 13:03 UTC |
| Savtels | 13 422 821,00 MDL | Предложения отклонены | 27.02.2026 14:29 UTC |
| Horus Energy | 16 345 272,00 MDL | Предложения отклонены | 22.04.2026 13:03 UTC |
Официальные изменения 4
26.11.2025 11:26 UTC
General change of Contract Notice
12.12.2025 12:17 UTC
General change of Contract Notice
23.12.2025 09:46 UTC
General change of Contract Notice
23.12.2025 09:49 UTC
General change of Contract Notice
Квалификационные критерии 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True