Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1761736454123
Servicii de proiectare, montare și dare în exploatare a instalațiilor de semnalizare și avertizare la incendiu
Anulată
Achiziție de valoare mică (micro)
·Criteriu de atribuire: Automat
Motivul anulării
Oferta nu corespunde cerințelor tehnice solicitate
Anularea se referă la întreaga procedură. Statutul fiecărui lot este indicat în secțiunea „Loturi”.
Valoare estimată
500 000,00 MDL
Până la termen
expirat
17.11.2025 08:30 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
1
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Procedură închisă fără câștigător
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Servicii de proiectare, montare și dare în exploatare
a instalațiilor de semnalizare și avertizare la incendiu
Parametrii achiziției
- CPV
- 79 › 79900000-3 · Diverse servicii comerciale şi servicii conexe
- Categorie
- Servicii
- Tipul procedurii
- Achiziție de valoare mică (micro)
- Criteriu de atribuire
- Automat
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 500 000,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- Aeroportul International Chisinau · 500 000,00 MDL · 2025-10-29 → 2025-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
11.12.2025 · 09:23 UTC
Clarificarea condițiilor
29.10.2025 → 10.11.2025 08:00 UTC
Se primesc oferte
10.11.2025 → 17.11.2025 08:30 UTC
Desemnarea câștigătorului
17.11.2025
Executarea contractului
24.11.2025 → 31.12.2025 11:32 UTC
Obiectele achiziției 1
| # | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|
| 1 | Servicii de proiectare, montare și dare în exploatare a instalațiilor de semnalizare și avertizare la incendiu | 79900000-3 Diverse servicii comerciale şi servicii conexe | 7 buc. |
Loturi 1
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Servicii de proiectare, montare și dare în exploatare a instalațiilor de semnalizare și avertizare la incendiu Servicii de proiectare, montare și dare în exploatare
a instalațiilor de semnalizare și avertizare la incendiu | 500 000,00 MDL | mun.Chişinău bd. Dacia, 80/3 | 24.11.2025 → 31.12.2025 | Anulată |
Întrebări și răspunsuri 6
30.10.2025 15:11 UTC · Documentatia
Buna ziua, va rugam sa plasati documentatia schema intr-o varianta mai buna, in mod ideal se cere proiectul de arhitectura unde se pot identifica si parametrii gen inaltime si volumul incaperilor.
Cel putin va rugam sa faceti un scan mai calitativ la documentul deja plasat.
Răspunsul autorității: 1. Bună ziu.
Schemele anexate la Caietul de sarcini nu sunt de cea mai bună calitate. Cu regret, la moment nu dispunem de timpul necesar pentru a le actualiza, întrucât măsurările cadastrale presupun o perioadă mai îndelungată. Încăperile respective, după cum ați observat, au destinații diferite și nu se află în aceeași clădire. Aceste edificii sunt dispersate pe teritoriu, având înălțimi și parametri constructivi diferiți. Prin urmare, pentru elaborarea unui proiect de calitate, este necesară examinarea amplasamentului la fața locului.
30.10.2025 15:15 UTC · Executare
Buna ziua, va rugam sa ne specificati daca sistemul solicitat necesita a fi conectat cu careva sistem existent de alarma la incendiu, de stingere sau de sonorizare sau poate alt careva sistem suplimentar?
La fel va rugam sa plasati informatia despre incaperi, etaje pentru a putea intelege daca se solicita sisteme cu panou de control la fiecare etaj, sau cu panou de repetare in careva din incaperi, doar conform normativelor nu putem elabora un proiect corect pentru utilizare.
Răspunsul autorității: Bună ziua.
Sistemele solicitate urmează a fi conectate la sistemul de securitate existent al Aeroportului Internațional Chișinău. Totodată, Vă atragem atenția că nu este vorba despre o instalare complet nouă, ci despre restabilirea, în mare parte, a unui sistem vechi, cu modificarea rețelelor și a echipamentelor, în conformitate cu prevederile NCM E.03.03-2018 „Instalații de semnalizare și avertizare la incendiu”.
31.10.2025 08:29 UTC · Răspuns (31 oct 2025, 09:43):
Va rugam sa reveniti cu specificatiile sistemului existent ( brand, model, amplasare a panoului de dirijare, compania care il deserveste ( da va rugam si compania care deserveste caci manipulatiile ulterioare urmeaza a fi facute impreuna cu aceasta companie)) la care urmeaza a fi conectat si sa enumerati ce alte sisteme urmeaza a fi conectate suplimentar.
Răspunsul autorității: Bună ziu. Dacă ați făcut cunoștință cu caietul de sarcini, atunci acolo se indică despre faptul că sistemul vechi se demontează deoarece este moral și fizic învechit.
Compania care deservește instalațiile la moment este Î.S. ”Servicii Pază” a MAI.
04.11.2025 07:06 UTC · Vizita obiect
Buna ziua, va rugam sa scriti contactele persoanei responsabile pentru organizarea vizitei pe santier.
Răspunsul autorității: Bună ziua. Persoana responsabilă dl.Merzîncu Liviu, inginer coordonator protecție antiincendiară, telefon de contact: 079903773
05.11.2025 08:09 UTC · Nr indisponibil
Buna ziua, nr care l-ati scris mai sus ca persoana de contact nu este disponibil
Răspunsul autorității: Bună ziua. Încercați și numărul 060532500
06.11.2025 13:59 UTC · Suprafața și capacitatea cantinei
1. Prezentați pentru edificiile solicitate suprafața încăperilor, în contextul în care lucrările de proiectare și costurile acestora se efectuează în dependență de suprafață.
2. Prezentați numărul maxim de persoane pentru care este destinată cantina, deoarece acest indicator determină alegerea sistemului de tip SACE.
Răspunsul autorității: Bună ziua!
În contextul clarificărilor solicitate de Dvs., Vă informez:
1) Suprafața interioară a încăperilor, cantina:
a) parter – 770m2
b) et.I ă: - 887m2
c) subsol – 830 m2.
Referitor la numărul maxim de persoane: Fiecare sală în parte – sub 200 persoane.
Capacitatea maximă a 2 săli împreună (sala de banchet și sala de bază) 150 + 120.
2) Depozite:
a) Comercial - 1010m2 + anexe – 637 m2.
b) 3 depozite tip hangar a cîte 359,2m2 fiecare;
c) Depozit (vama...) – 521m2 + anexe – 193m2
3) Etajul 3 SATELZ – 545m2.
4) Sectorul taxe aeroportuare – 93m2
Documente 11
- anunț de participare.pdf
Documente cu același titlu: 2
- 29.10.2025 · cel mai recent după dată · doar metadate · Original ↗
- 29.10.2025 · doar metadate · Original ↗
- caiet de sarcini.pdf
Documente cu același titlu: 2
- 29.10.2025 · cel mai recent după dată · doar metadate · Original ↗
- 29.10.2025 · doar metadate · Original ↗
- anexe plan clădiri.pdf
Documente cu același titlu: 2
- 29.10.2025 · cel mai recent după dată · doar metadate · Original ↗
- 29.10.2025 · doar metadate · Original ↗
- cerere de participare anexa 7.docx
- declarație anexa 5.docx
- declarație privind valabilitatea oferte.docx
- garanția de bună execuție anexa 10.docx
- garanție de ofertă anexa 9.docx
Oferte depuse 1
| Ofertant | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| IS SERVICII PAZA A MAI | 1 582 353,77 MDL | În examinare | 17.11.2025 07:01 UTC |
Decizii de atribuire 1
| Furnizor | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| IS SERVICII PAZA A MAI Documentele deciziei: decizie de anulare a procedurii.pdf ↗ | 1 582 353,77 MDL | Ofertele au fost respinse | 11.12.2025 09:18 UTC |
Modificări oficiale 1
11.12.2025 09:23 UTC · Anulare · Anunț de participare
Servicii de proiectare, montare și dare în exploatare a instalațiilor de semnalizare și avertizare la incendiu
Oferta nu corespunde cerințelor tehnice solicitate
Criterii de calificare 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True