Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1761052597529
Climatizoare
Finalizată
Licitație deschisă
·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
750 000,00 MDL
Până la termen
expirat
11.11.2025 08:00 UTC
Loturi
2
Oferte depuse
21
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Climatizoare
Parametrii achiziției
- CPV
- 42 › 42500000-1 · Echipamente de răcire şi de ventilare
- Categorie
- Bunuri
- Tipul procedurii
- Licitație deschisă
- Criteriu de atribuire
- Automat
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 750 000,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- Serviciul de Informații și Securitate al RM · 750 000,00 MDL · 2025-10-21 → 2025-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
29.10.2025 · 08:10 UTC
Clarificarea condițiilor
21.10.2025 → 31.10.2025 07:30 UTC
Se primesc oferte
31.10.2025 → 11.11.2025 08:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
11.11.2025
Executarea contractului
20.11.2025 → 20.12.2025 14:20 UTC
Obiectele achiziției 2
| # | Lot | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 | Climatizor 9000 BTU | 42500000-1 Echipamente de răcire şi de ventilare | 43 buc. |
| 2 | 2 | Climatizor 18000 BTU | 42500000-1 Echipamente de răcire şi de ventilare | 13 buc. |
Loturi 2
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Climatizor 9000 BTU Conform cerințelor caietului de sarcini | 516 000,00 MDL | mun.Chişinău bd. Ștefan cel Mare și Sfânt 166 | 20.11.2025 → 20.12.2025 | Atribuit |
| 2 | Climatizor 18000 BTU Conform cerințelor caietului de sarcini | 234 000,00 MDL | mun.Chişinău bd. Ștefan cel Mare și Sfânt 166 | 20.11.2025 → 20.12.2025 | Atribuit |
Întrebări și răspunsuri 2
29.10.2025 08:10 UTC · Demontarea climatizoarelor vechi
Bună ziua! Vă rog să scrieți câte climatizoare vechi trebuie demontate?
Răspunsul autorității: Pentru lotul 1 , - 7 buc. (urmează a fi demontate)
Pentru lotul 2, - 1 buc. (urmează a fi demontate).
29.10.2025 13:30 UTC · materiale incluse: traseu frigorific
Servicii de instalare si materiale incluse: traseu frigorific: - standard pentru fiecare unitate, canal cablu estimativ 30 m (corob).se privede instalarea traseu la fiecare Climatizator in parte (30 metri )?
Răspunsul autorității: 30 metri - total. Va fi necesar de estimativ 30 metri de corob pentru unele blocuri interioare.
Documente 5
- anunt de participare climatizoare.docx
- caiet de sarcini climatizoare 2025.docx
- declaratie beneficiar efectiv.docx
- documentatia standard climatizoare.docx
- duae_new.docx
Oferte depuse 21
| Ofertant | Lot | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|---|
| Viloterm | 2 | 129 466,13 MDL | În examinare | 11.11.2025 07:06 UTC |
| BTS PRO | 1 | 452 790,00 MDL | În examinare | 11.11.2025 07:10 UTC |
| VMS-COMPANIE | 2 | 181 783,42 MDL | În examinare | 07.11.2025 12:59 UTC |
| Interclimat Lux | 1 | 270 392,60 MDL | În examinare | 07.11.2025 13:14 UTC |
| TMMARKET SRL | 2 | 184 545,92 MDL | În examinare | 10.11.2025 16:07 UTC |
| Feniximpex SRL | 2 | 132 022,80 MDL | În examinare | 10.11.2025 15:44 UTC |
| LIVART PRIM SRL | 1 | 425 700,00 MDL | În examinare | 11.11.2025 07:40 UTC |
| ELPO | 2 | 144 300,00 MDL | În examinare | 10.11.2025 13:58 UTC |
| Interclimat Lux | 2 | 131 540,50 MDL | În examinare | 07.11.2025 13:15 UTC |
| VMS-COMPANIE | 1 | 421 400,00 MDL | În examinare | 07.11.2025 12:35 UTC |
| Lianat Grup | 1 | 317 497,67 MDL | În examinare | 10.11.2025 13:51 UTC |
| TERMO-INSTAL-GAZ S.R.L. | 2 | 128 916,67 MDL | În examinare | 11.11.2025 07:19 UTC |
| Termolux-Service S.R.L | 1 | 326 800,00 MDL | În examinare | 04.11.2025 13:56 UTC |
| LIVART PRIM SRL | 2 | 273 000,00 MDL | În examinare | 11.11.2025 07:40 UTC |
| Feniximpex SRL | 1 | 308 418,48 MDL | În examinare | 10.11.2025 15:44 UTC |
| TERMO-INSTAL-GAZ S.R.L. | 1 | 268 033,33 MDL | În examinare | 11.11.2025 07:19 UTC |
| Lianat Grup | 2 | 150 295,17 MDL | În examinare | 10.11.2025 13:51 UTC |
| ELPO | 1 | 314 545,00 MDL | În examinare | 10.11.2025 13:57 UTC |
| Viloterm | 1 | 308 633,52 MDL | În examinare | 11.11.2025 07:04 UTC |
| TMMARKET SRL | 1 | 432 114,31 MDL | În examinare | 10.11.2025 16:04 UTC |
| Termolux-Service S.R.L | 2 | 162 500,00 MDL | În examinare | 04.11.2025 14:04 UTC |
Decizii de atribuire 21
| Furnizor | Lot | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|---|
| TERMO-INSTAL-GAZ S.R.L. | 2 | 128 916,67 MDL | Câștigător desemnat | 17.11.2025 08:00 UTC |
| Viloterm | 2 | 129 466,13 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| Interclimat Lux | 2 | 131 540,50 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| Feniximpex SRL | 2 | 132 022,80 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| ELPO | 2 | 144 300,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| Lianat Grup | 2 | 150 295,17 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| Termolux-Service S.R.L | 2 | 162 500,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| VMS-COMPANIE | 2 | 181 783,42 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| TMMARKET SRL | 2 | 184 545,92 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| LIVART PRIM SRL | 2 | 273 000,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| TERMO-INSTAL-GAZ S.R.L. | 1 | 268 033,33 MDL | Câștigător desemnat | 17.11.2025 07:59 UTC |
| Interclimat Lux | 1 | 270 392,60 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| Feniximpex SRL | 1 | 308 418,48 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| Viloterm | 1 | 308 633,52 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| ELPO | 1 | 314 545,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| Lianat Grup | 1 | 317 497,67 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| Termolux-Service S.R.L | 1 | 326 800,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| VMS-COMPANIE | 1 | 421 400,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| LIVART PRIM SRL | 1 | 425 700,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| TMMARKET SRL | 1 | 432 114,31 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
| BTS PRO | 1 | 452 790,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 11.11.2025 08:00 UTC |
Criterii de calificare 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True
Contracte 2
| Furnizor | Lot | Suma atribuită | Status | Publicat |
|---|---|---|---|---|
| TERMO-INSTAL-GAZ S.R.L. | 2 | 128 916,67 MDL | Contract în pregătire | 17.11.2025 08:00 UTC |
| TERMO-INSTAL-GAZ S.R.L. | 1 | 268 033,33 MDL | Contract în pregătire | 17.11.2025 08:00 UTC |
Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.