Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1758610592202
Lucrări de reabilitare a curților de bloc din sectorul Buiucani, or. Chișinău
Finalizată
Licitație deschisă
·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
30 466 290,00 MDL
Până la termen
expirat
09.10.2025 07:00 UTC
Loturi
9
Oferte depuse
13
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Lucrări de reabilitare a curților de bloc din sectorul Buiucani, or. Chișinău
Parametrii achiziției
- CPV
- 45 › 45200000-9 · Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
- Categorie
- Lucrări
- Tipul procedurii
- Licitație deschisă
- Criteriu de atribuire
- Automat
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 30 466 290,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- Agenția de Dezvoltare Regională mun. Chișinău · 30 466 290,00 MDL · 2025-09-23 → 2025-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
23.09.2025 · 07:23 UTC
Clarificarea condițiilor
23.09.2025 → 03.10.2025 07:00 UTC
Se primesc oferte
03.10.2025 → 09.10.2025 07:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
09.10.2025
Executarea contractului
15.11.2025 → 30.12.2025 00:00 UTC
Obiectele achiziției 9
| # | Lot | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 | Reabilitarea curții din str. Alba Iulia 113, or. Chișinău | 45200000-9 Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice | 1 buc. |
| 2 | 2 | Reabilitarea curții din str. Alba Iulia nr.89-93, or. Chișinău | 45200000-9 Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice | 1 buc. |
| 3 | 3 | Reabilitarea curții din str. Alba Iulia 200 si 200/1, or. Chișinău | 45200000-9 Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice | 1 buc. |
| 4 | 4 | Reabilitarea curții din str. Alba Iulia 192, or. Chișinău | 45200000-9 Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice | 1 buc. |
| 5 | 5 | Reabilitarea curții din str. Piata Unirii Principatelor nr. 3, or. Chișinău | 45200000-9 Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice | 1 buc. |
| 6 | 6 | Reabilitarea curții din str. Paris 36/1, or. Chișinău | 45200000-9 Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice | 1 buc. |
| 7 | 7 | Reabilitarea curții din str. Grigore Alexandrescu 15-17. Etapa I, or. Chișinău | 45200000-9 Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice | 1 buc. |
| 8 | 8 | Reabilitarea curții din str. Calea Iesilor nr.51/1; 51/2; 51/3; 51/4; 51/5. Etapa I, or. Chișinău | 45200000-9 Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice | 1 buc. |
| 9 | 9 | Reabilitarea curții din , str. Alexandru Marinescu 19. Etapa I, or. Chișinău | 45200000-9 Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice | 1 buc. |
Loturi 9
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Reabilitarea curții din str. Alba Iulia 113, or. Chișinău | 1 623 820,00 MDL | mun.Chişinău bd. Ștefan cel Mare și Sfînt, 180 | 15.11.2025 → 30.12.2025 | Rezultat nestabilit |
| 2 | Reabilitarea curții din str. Alba Iulia nr.89-93, or. Chișinău | 3 729 660,00 MDL | mun.Chişinău bd. Ștefan cel Mare și Sfînt, 180 | 15.11.2025 → 30.12.2025 | Nereușită |
| 3 | Reabilitarea curții din str. Alba Iulia 200 si 200/1, or. Chișinău | 4 192 020,00 MDL | mun.Chişinău bd. Ștefan cel Mare și Sfînt, 180 | 15.11.2025 → 30.12.2025 | Rezultat nestabilit |
| 4 | Reabilitarea curții din str. Alba Iulia 192, or. Chișinău | 1 510 080,00 MDL | mun.Chişinău bd. Ștefan cel Mare și Sfînt, 180 | 15.11.2025 → 30.12.2025 | Nereușită |
| 5 | Reabilitarea curții din str. Piata Unirii Principatelor nr. 3, or. Chișinău | 4 313 390,00 MDL | mun.Chişinău bd. Ștefan cel Mare și Sfînt, 180 | 15.11.2025 → 30.12.2025 | Rezultat nestabilit |
| 6 | Reabilitarea curții din str. Paris 36/1, or. Chișinău | 1 774 450,00 MDL | mun.Chişinău bd. Ștefan cel Mare și Sfînt, 180 | 15.11.2025 → 30.12.2025 | Nereușită |
| 7 | Reabilitarea curții din str. Grigore Alexandrescu 15-17. Etapa I, or. Chișinău | 4 495 000,00 MDL | mun.Chişinău bd. Ștefan cel Mare și Sfînt, 180 | 15.11.2025 → 30.12.2025 | Atribuit |
| 8 | Reabilitarea curții din str. Calea Iesilor nr.51/1; 51/2; 51/3; 51/4; 51/5. Etapa I, or. Chișinău | 4 465 740,00 MDL | mun.Chişinău bd. Ștefan cel Mare și Sfînt, 180 | 15.11.2025 → 30.12.2025 | Atribuit |
| 9 | Reabilitarea curții din , str. Alexandru Marinescu 19. Etapa I, or. Chișinău | 4 362 130,00 MDL | mun.Chişinău bd. Ștefan cel Mare și Sfînt, 180 | 15.11.2025 → 30.12.2025 | Atribuit |
Întrebări și răspunsuri 3
23.09.2025 07:23 UTC · anunt de participare
buna ziua. Spuneti va rog cum va fi posibil de efectuat lucrarile in decurs de 3 luni de la semnare daca depunerea este in luna octombrie CU Termenul de valabilitate a contractului: 31.12.2025? Asa lucrari in asa timp nu pot fi executate plus sunt lucrari exterioare si este toamna-iarna deja.
Răspunsul autorității: Peioada de execuție a fost majorată de la 2 luni la 3 luni. O perioadă suficientă pentru executarea lucrărilor. În partea ce ține de valabilitatea contractului, aceasta poate fi modificată în condițiile legii nr.131/2015 privind achizițiile publice.
23.09.2025 12:43 UTC · 3 luni de executare
Termenul de executare nu poate incepe din data semnarii contractului. Acesta incepe ,,după primirea ordinului de începere a execuţiei şi asigurării lucrului ritmic de către beneficiar-ordonatorul de credite,, cum este scris si in documentatia standard. Totodata, in cazul ca nu se reuseste de executat in 2025 lucrarile, contractul se va prelungi in 2026? Fiindca 3 luni cum ati scris dvs, deja nu e posibil, fiindca deschiderea ofertelor este pe 09.10.2025, valabilitatea ofertelor e de 30 zile, deci dvs pina alegeti cistigatorul (ca doar nu o sa va grabiti, dar o sa analizati atent toate actele) deja se intra in perioada rece a anului, plus ziua se micsoreaza, totodata pot fi eventuale contestatii si cu siguranta termenul/timpul real de lucru e mult mai mic. Rugam sa revedeti termenul de 31.12.2025, care aparent nu pare nici pe departe real. Multumesc.
Răspunsul autorității: Bună ziua.
1. La data semnării contractului, autoritatea contractantă va emite și ordinul de începere a lucrărilor.
2. În cazul în care justificat nu se reușește executarea pînă la 31.12.2025, autoritatea contractantă va decide asupra prelungirii termenului de executare, inclusiv cel de valabilate a contractului.
3. Autoritatea contractantă nu alege cîștigătorul, dar atribuie contractul oferatntului calificat, care va oferi cel mai mic preț.
4. Vă recomandăm să vă axați pe elaborarea unei oferte conforme și cît mai avantajoase din punct de vedere economic, valabilitatea contractului poate fi modificată în conformitate cu cadrul legal. Autoritatea contractantă nu are intenția de a încheia contracte care vor fi reziliate fără finalziarea lucrărilor.
24.09.2025 07:18 UTC · Depunere oferta
Conform legii 131/2015, art.47 al.2, termenul minim pentru ca sa depui oferta este de 20 zile. Prelungiti va rog perioada pentru depunere oferta conform legii
Răspunsul autorității: Bună ziua.
Vă recomandăm să examinați art. 47 în întregime.
Astfel, veți observa că alin. (6) din același articol prevede - „ În cazul în care autoritatea contractantă publică electronic întreaga documentaţie de atribuire şi permite, începând cu data publicării anunţului de participare, accesul direct şi nerestricţionat al operatorilor economici la documentaţie, precum și acceptă depunerea electronică a ofertelor, aceasta are dreptul de a reduce cu 5 zile perioadele prevăzute la alin. (2) și (3), precum şi pe cele rezultate în urma aplicării prevederilor alin. (4). ”
Documente 19
- anunț de participare buiucani.signed (1).pdf
- documentația standard.signed.pdf
- duae.docx
- 2-1-1 alba iulia 113 - pg-f1d.doc
- 2-1-2 alba iulia 113 - ut-f1d.doc
- 2-1-1 alba iulia 89-93 pg-f1d.doc
- 2-1-2 alba iulia 89-93 ut -f1d.doc
- 2-1-1 alba iulia 200 pg-f1d.doc
- 2-1-2 alba iulia 200 ut-f1d.doc
- 2-1-1 alba iulia 192 - pg-f1d.doc
- 2-1-2 alba iulia 192 - ut-f1d.doc
- 2-1-1 curte piata unirii - pg e1-f1d.doc
- 2-1-2 curte piata unirii - ut e1-f1d.doc
- 2-1-1 curte paris - pg e1-f1d.doc
- 2-1-1 g.alexandrescu pg e1-f1d.doc
- 2-1-2 g.alexandrescu ut e1-f1d.doc
- 2-1-1 calea iesilor pg e1-f1d.doc
- 2-1-2 calea iesilor ut e1-f1d.doc
- 2-1-1 marinescu pg e1-f1d.doc
Oferte depuse 13
| Ofertant | Lot | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|---|
| Eurogalex Prim | 1 | 1 683 254,79 MDL | În examinare | 09.10.2025 06:45 UTC |
| Eurogalex Prim | 8 | 4 599 832,13 MDL | În examinare | 09.10.2025 06:57 UTC |
| Golban Trade | 8 | 4 456 462,08 MDL | În examinare | 09.10.2025 06:35 UTC |
| Irion Company | 9 | 4 357 555,26 MDL | În examinare | 08.10.2025 17:03 UTC |
| Eurogalex Prim | 9 | 4 784 247,45 MDL | În examinare | 09.10.2025 06:18 UTC |
| RataConstruct | 9 | 4 274 379,13 MDL | În examinare | 09.10.2025 05:59 UTC |
| Eurogalex Prim | 5 | 4 783 333,33 MDL | În examinare | 09.10.2025 06:50 UTC |
| Golban Trade | 5 | 4 311 075,76 MDL | În examinare | 09.10.2025 06:33 UTC |
| Golban Trade | 3 | 4 185 787,91 MDL | În examinare | 09.10.2025 06:32 UTC |
| Golban Trade | 9 | 4 360 984,46 MDL | În examinare | 09.10.2025 06:36 UTC |
| Golban Trade | 7 | 4 492 003,48 MDL | În examinare | 09.10.2025 06:34 UTC |
| RataConstruct | 8 | 4 187 928,76 MDL | În examinare | 09.10.2025 05:59 UTC |
| Irion Company | 8 | 4 463 527,06 MDL | În examinare | 08.10.2025 17:03 UTC |
Decizii de atribuire 16
| Furnizor | Lot | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|---|
| 2 | — | Nu s-au depus oferte | 09.10.2025 07:00 UTC | |
| 4 | — | Nu s-au depus oferte | 09.10.2025 07:00 UTC | |
| 6 | — | Nu s-au depus oferte | 09.10.2025 07:00 UTC | |
| Golban Trade | 5 | 4 311 075,76 MDL | Câștigător desemnat | 11.02.2026 08:47 UTC |
| Eurogalex Prim | 5 | 4 783 333,33 MDL | Rezultat nedivulgat | 09.10.2025 07:00 UTC |
| Golban Trade | 3 | 4 185 787,91 MDL | Câștigător desemnat | 11.02.2026 08:41 UTC |
| RataConstruct | 8 | 4 187 928,76 MDL | Ofertele au fost respinse | 15.10.2025 08:53 UTC |
| Golban Trade | 8 | 4 456 462,08 MDL | Câștigător desemnat | 11.02.2026 08:49 UTC |
| Irion Company | 8 | 4 463 527,06 MDL | Rezultat nedivulgat | 09.10.2025 07:00 UTC |
| Eurogalex Prim | 8 | 4 599 832,13 MDL | Rezultat nedivulgat | 09.10.2025 07:00 UTC |
| RataConstruct | 9 | 4 274 379,13 MDL | Ofertele au fost respinse | 15.10.2025 08:53 UTC |
| Irion Company | 9 | 4 357 555,26 MDL | Ofertele au fost respinse | 15.10.2025 08:56 UTC |
| Golban Trade | 9 | 4 360 984,46 MDL | Câștigător desemnat | 11.02.2026 08:50 UTC |
| Eurogalex Prim | 9 | 4 784 247,45 MDL | Rezultat nedivulgat | 09.10.2025 07:00 UTC |
| Eurogalex Prim | 1 | 1 683 254,79 MDL | Câștigător desemnat | 11.02.2026 08:39 UTC |
| Golban Trade | 7 | 4 492 003,48 MDL | Câștigător desemnat | 11.02.2026 08:48 UTC |
Criterii de calificare 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True
Contracte 3
| Furnizor | Lot | Suma atribuită | Status | Publicat |
|---|---|---|---|---|
| Golban Trade | 7 | 4 492 003,48 MDL | Contract în pregătire | 11.02.2026 08:49 UTC |
| Golban Trade | 8 | 4 456 462,08 MDL | Contract în pregătire | 11.02.2026 08:50 UTC |
| Golban Trade | 9 | 4 360 984,46 MDL | Contract în pregătire | 11.02.2026 08:51 UTC |
Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.