RU RO
Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1755518965874

Tăvi pentru scanare bagaje control securitate aeroport

Anulată Licitație deschisă ·Criteriu de atribuire: Automat

Motivul anulării

Documentația de atribuire va fi ajustată corespunzător, prin revizuirea cerințelor tehnice ale bunurilor solicitate, ulterior, procedura de achiziție va fi reluată și republicată în SIA RSAP.

Anularea se referă la întreaga procedură. Statutul fiecărui lot este indicat în secțiunea „Loturi”.

Valoare estimată
873 000,00 MDL
Până la termen
expirat
09.09.2025 08:30 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
4
Analiza AI a achiziției Cum se formează analiza

Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.

  • cerințele principale
  • documentele necesare
  • termenele importante
  • riscuri și restricții
  • citate din documentele-sursă

Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.

Analizează achiziția Gratuit la start.

Achiziția este finalizată

Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.

Rezultatul procedurii: Procedură închisă fără câștigător

Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.

Prezentarea procedurii

Tăvi pentru scanare bagaje control securitate aeroport

Parametrii achiziției

CPV
3434900000-6 · Diverse echipamente de transport şi piese de schimb
Categorie
Bunuri
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Automat
Depunerea ofertei
Depunere electronică
Temei juridic
Legislația națională privind achizițiile
Finanțare UE
nu
Buget planificat
873 000,00 MDL
Loturile pot fi combinate
nu
Modul de depunere (justificare)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Finanțare
Aeroportul International Chisinau · 873 000,00 MDL · 2025-08-18 → 2025-12-30
Criterii de eligibilitate
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Etapele procedurii

Publicat
04.11.2025 · 11:24 UTC
Clarificarea condițiilor
18.08.2025 → 28.08.2025 08:00 UTC
Se primesc oferte
28.08.2025 → 09.09.2025 08:30 UTC
Desemnarea câștigătorului
09.09.2025
Executarea contractului
22.09.2025 → 31.12.2025 13:30 UTC

Obiectele achiziției 1

#Obiectele achizițieiCPVCantitate
1Tăvi pentru scanare bagaje control securitate aeroport34900000-6
Diverse echipamente de transport şi piese de schimb
600 buc.

Loturi 1

#LoturiValoareaLocul executăriiPerioada de livrare/execuțieStatus
1Tăvi pentru scanare bagaje control securitate aeroport873 000,00 MDLmun.Chişinău
bd. Dacia, 80/3
22.09.2025 → 31.12.2025Anulată

Întrebări și răspunsuri 3

19.08.2025 08:41 UTC · Diapazoane parametri tehnici
Buna ziua in urma analizei cerințelor tehnice pentru tăvile de securitate și a verificării modelelor disponibile pe piață, dorim să semnalăm că specificațiile impuse în prezent sunt foarte restrictive și nu permit ofertarea unor produse echivalente care îndeplinesc funcționalitatea cerută. Astfel, vă rugăm să ajustați cerințele tehnice, introducând intervale (diapazoane) de toleranță, de exemplu: • Dimensiuni externe: 520–540 × 380–410 × 135–155 mm, • Dimensiuni interne: 450–525 × 330–380 × 135–150 mm, • Greutate: 0.7 – 1.7 kg, • Volum: 25 – 30 L La fel perioada de prezentare a mostrei de 5 zile este prea scurta, va rugam sa o ajustați la un termen de 10 zile. Menționăm ca utilizând diapazoanele de parametri tehnici potrivit legislației în vigoare privind achizițiile publice (Legea nr. 131/2015 în Republica Moldova, respectiv directivele UE 2014/24/UE), autoritatea contractantă va da dovada ca: • să asigure concurența reală între operatorii economici, • să nu favorizeze sau elimina nejustificat anumite produse ori producători, • să respecte principiile tratamentului egal, transparenței și nediscriminării. Va mulțumesc
Răspunsul autorității: Bună ziua, documentația de atribuire a fost ajustată.
22.08.2025 11:52 UTC · Termen de livrare
Bună ziua, 600 de tăvi cu o greutate medie de 1 kg fiecare înseamnă aproximativ 600 kg, minim. Ținând cont de un termen mediu de producție de 20–25 de zile, pentru livrare ar rămâne doar 5 zile, fapt care implica costuri ridicate. Dacă ați modifica un termen de livrare de aproximativ 90 de zile, costul transportului ar fi mult mai avantajos.
Răspunsul autorității: Buna ziua, in redactie nouă se modifică termenul de livrare și constituie 45 de zile calendaristice din data semnarii contractului.
26.08.2025 01:11 UTC · Corespondența dintre dimensiunile interioare minime și volumul minim solicitat
Am observat o potențială neconcordanță în cerințele tehnice: Dimensiunile interioare minime prevăzute sunt 450 × 330 × 135 mm. Totodată, se solicită un volum minim de 25 litri. Din calculele matematice rezultă că la dimensiunile minime indicate volumul obținut este de aproximativ 20 litri, ceea ce nu atinge pragul de 25 litri stabilit. Vă rugăm să clarificați care dintre cerințe prevalează în evaluare: dimensiunile minime sau volumul minim de 25 litri? Această precizare este importantă pentru a asigura conformitatea ofertei și a evita interpretările diferite. Vă mulțumim!
Răspunsul autorității: Bună ziua, În cadrul evaluării, prevalează cerința privind volumul minim util de 25 litri, acesta fiind considerat un parametru funcțional esențial. Iar dimensiunile interioare propuse trebuie să fie cât mai apropiate de cele menționate, pentru a asigura conformitatea generală cu cerințele tehnice.

Documente 11

  • anunt de participare.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire18.08.2025
  • cerere de participare anexa 7.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire18.08.2025
  • declarație privind valabilitatea oferte anexa 8.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire18.08.2025
  • documente standart anexa 5.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire18.08.2025
  • garanția de bună execuție anexa 10.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire18.08.2025
  • garanție de ofertă anexa 9.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire18.08.2025
  • model - contract.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire18.08.2025
  • specificatia de pret anexa 23.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire18.08.2025
  • specificații tehnice anexa 22.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire18.08.2025
  • anunt de participare..pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire21.08.2025
  • specificații tehnice anexa 22..docx
    doar metadateDocumentația de atribuire21.08.2025

Oferte depuse 4

OfertantValoareaStatusPublicat
I.C.S. Reliable Solutions Distributor S.R.L.873 000,00 MDLÎn examinare08.09.2025 13:59 UTC
Piroterm-Service210 000,00 MDLÎn examinare08.09.2025 17:42 UTC
Melitax-Grup SRL180 000,00 MDLÎn examinare09.09.2025 06:04 UTC
DALU MOL S.R.L.654 000,00 MDLÎn examinare05.09.2025 13:03 UTC

Decizii de atribuire 4

FurnizorValoareaStatusPublicat
Melitax-Grup SRL180 000,00 MDLÎn examinare23.09.2025 07:51 UTC
Piroterm-Service210 000,00 MDLRezultat nedivulgat09.09.2025 08:30 UTC
DALU MOL S.R.L.654 000,00 MDLRezultat nedivulgat09.09.2025 08:30 UTC
I.C.S. Reliable Solutions Distributor S.R.L.873 000,00 MDLRezultat nedivulgat09.09.2025 08:30 UTC

Modificări oficiale 2

21.08.2025 12:31 UTC
General change of Contract Notice
04.11.2025 11:24 UTC · Anulare · Anunț de participare
Tăvi pentru scanare bagaje control securitate aeroport
Documentația de atribuire va fi ajustată corespunzător, prin revizuirea cerințelor tehnice ale bunurilor solicitate, ulterior, procedura de achiziție va fi reluată și republicată în SIA RSAP.

Criterii de calificare 1

Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
  • I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
  • I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True

Contracte 2

FurnizorSuma atribuităStatusPublicat
Melitax-Grup SRL180 000,00 MDLAnulată23.09.2025 07:51 UTC
Melitax-Grup SRL180 000,00 MDLAnulată30.09.2025 13:41 UTC

Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.