RU RO
Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1751365967091

Bunurii și servicii pentru modernizarea Sistemului Național de Poziționare MOLDPOS (utilaje GNSS)

Finalizată Licitație deschisă ·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
2 000 000,00 MDL
Până la termen
expirat
15.07.2025 07:51 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
1
Analiza AI a achiziției Cum se formează analiza

Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.

  • cerințele principale
  • documentele necesare
  • termenele importante
  • riscuri și restricții
  • citate din documentele-sursă

Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.

Analizează achiziția Gratuit la start.

Achiziția este finalizată

Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.

Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat

Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.

Prezentarea procedurii

Modernizarea Sistemului Național de Poziționare MOLDPOS Componența modernizării: - Receptoare GNSS – 2buc - Antene GNSS -2buc - Achiziționarea licenței - Actualizarea software-ului - Instruirea specialiștilor

Parametrii achiziției

CPV
3838200000-7 · Instrumente de geologie şi de geofizică
Categorie
Bunuri
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Automat
Depunerea ofertei
Depunere electronică
Temei juridic
Legislația națională privind achizițiile
Finanțare UE
nu
Buget planificat
2 000 000,00 MDL
Loturile pot fi combinate
nu
Modul de depunere (justificare)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Finanțare
INGEOCAD · 2 000 000,00 MDL · 2025-07-01 → 2025-12-30
Criterii de eligibilitate
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Etapele procedurii

Publicat
10.07.2025 · 06:21 UTC
Clarificarea condițiilor
01.07.2025 → 12.07.2025 06:21 UTC
Se primesc oferte
12.07.2025 → 15.07.2025 07:51 UTC
Desemnarea câștigătorului
15.07.2025
Executarea contractului
16.07.2025 → 30.12.2025 11:38 UTC

Obiectele achiziției 1

#Obiectele achizițieiCPVCantitate
1Bunurii și servicii pentru modernizarea Sistemului Național de Poziționare MOLDPOS (utilaje GNSS) 38200000-7
Instrumente de geologie şi de geofizică
1 buc.

Loturi 1

#LoturiValoareaLocul executăriiPerioada de livrare/execuțieStatus
1Bunurii și servicii pentru modernizarea Sistemului Național de Poziționare MOLDPOS (utilaje GNSS)
Modernizarea Sistemului Național de Poziționare MOLDPOS Componența modernizării: - Receptoare GNSS – 2buc - Antene GNSS -2buc - Achiziționarea licenței - Actualizarea software-ului - Instruirea specialiștilor
2 000 000,00 MDLmun.Chişinău
Lazo 48
16.07.2025 → 30.12.2025Atribuit

Întrebări și răspunsuri 8

07.07.2025 09:28 UTC · Referitor la pct. 2.1.3, pentru Receptor se solicită: „Frecvență de măsurare: 50Hz”.
Receptorul trebuie să suporte opțional frecvența de 50Hz sau trebuie să dispună deja de această opțiune activată și pregătită pentru utilizare?
Răspunsul autorității: Receptorul trebuie sa suporte deja aceasta optiune activata si pregatita pentru utilizare.
07.07.2025 09:29 UTC · Referitor la pct. 2.6.1 „Stocare date: memorie externă până la 32 GB”.
Vă rugăm să ne comunicați dacă se acceptă valoarea: card SD de 32 GB.
Răspunsul autorității: Raspuns la aceasta întrebare îl găsiți în documentul de erată privind modificarea documentației de atribuire care a fost anexat la data de 09.07.2025.
07.07.2025 09:31 UTC · Referitor la pct. 2.4.1, pentru Receptor se solicită: „În caz de impact: Cădere pe beton de la 2 m”.
Ținând cont că receptorul este planificat pentru instalare staționară, se acceptă parametrul: cădere pe beton de la 1 m?
Răspunsul autorității: Raspuns la aceasta întrebare îl găsiți în documentul de erată privind modificarea documentației de atribuire care a fost anexat la data de 09.07.2025.
07.07.2025 09:35 UTC · Referitor la pct. 2.6.4, pentru Receptor se solicită: „Wi-Fi încorporat: 802.11 b/g/n, hotspot” și la pct. 2.7.2: „Administrarea WEBUI: prin USB, Bluetooth si Wi-Fi”.
Se acceptă operarea și controlul suplimentar al receptorului prin Wi-Fi, dar fără Bluetooth?
Răspunsul autorității: Raspuns la aceasta întrebare îl găsiți în documentul de erată privind modificarea documentației de atribuire care a fost anexat la data de 09.07.2025.
07.07.2025 09:36 UTC · Referitor la pct. 3.4.1, pentru Antenă se solicită: „În caz de impact: Cădere pe beton de la 1,2 m”.
Vă rugăm să ne comunicați dacă se acceptă parametrul: cădere pe beton de la 1 m.
Răspunsul autorității: Răspuns la aceasta întrebare îl găsiți în documentul de erată privind modificarea documentației de atribuire care a fost anexat la data de 09.07.2025.
07.07.2025 09:36 UTC · Referitor la pct. 3.1.3, pentru Antenă se solicită: „Caracteristica de zgomot: 0.5–1.2 dB”.
Vă rugăm să ne comunicați dacă se acceptă valoarea: caracteristică de zgomot < 2 dB pentru Antenă.
Răspunsul autorității: Raspunsul la această întrebare îl găsiți în documentul de erată privind modificarea documentației de atribuire care a fost publicat.
07.07.2025 09:37 UTC · Referitor la pct. 3.4.2, pentru Antenă se solicită: „În caz de vibrații: ISO9022-36-08, MIL-STD-810H 514.8 E-1 Cat.24”.
În pct. 3.4.2, valoarea ISO9022-36-08, MIL-STD-810H 514.8 E-1 Cat.24 se referă la receptorul GNSS; se acceptă parametrul pentru antena GNSS: ISO9022-36-05, 10–55 Hz; ±0.15 mm, 5 cicluri?
Răspunsul autorității: Raspunsul la această întrebare îl găsiți în documentul de erată privind modificarea documentației de atribuire care a fost publicat.
07.07.2025 09:37 UTC · Referitor la Antenă
Antenele de tip ChokeRing pot fi dotate cu adaptor pentru poziționare precisă. Este necesară completarea antenei GNSS cu un adaptor pentru reglarea direcției și a înclinării?
Răspunsul autorității: Nu este necesar compelarea antenei GNSS cu un adaptor

Documente 8

  • Invitatie de participare.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire01.07.2025
    Documente cu același titlu: 2
  • specificatii tehnice.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire01.07.2025
  • Document de erata.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire09.07.2025
  • Specificatii tehnice.pdf
    doar metadateClarificări10.07.2025
  • Document de erată.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire10.07.2025
  • specificatii tehnice.pdf
    doar metadateSpecificații tehnice10.07.2025
  • document de erata.pdf
    doar metadateClarificări10.07.2025

Oferte depuse 1

OfertantValoareaStatusPublicat
Noventiq International1 996 000,00 MDLÎn examinare14.07.2025 16:38 UTC

Decizii de atribuire 1

FurnizorValoareaStatusPublicat
Noventiq International1 996 000,00 MDLCâștigător desemnat28.07.2025 13:31 UTC

Modificări oficiale 5

09.07.2025 13:16 UTC
General change of Contract Notice
10.07.2025 06:15 UTC
General change of Contract Notice
10.07.2025 06:17 UTC
General change of Contract Notice
10.07.2025 06:19 UTC
General change of Contract Notice
10.07.2025 06:21 UTC
General change of Contract Notice

Criterii de calificare 1

Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
  • I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
  • I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True

Contracte 1

FurnizorSuma atribuităStatusPublicat
Noventiq International1 996 000,00 MDLContract în pregătire28.07.2025 13:31 UTC

Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.