RU RO
Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1743165408434

“„Instalații de epurare și rețele exterioare de canalizare din satul Bardar, raionul Ialoveni, etapa IV”

Finalizată Licitație deschisă ·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
5 611 369,14 MDL
Până la termen
expirat
18.04.2025 14:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
3
Analiza AI a achiziției Cum se formează analiza

Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.

  • cerințele principale
  • documentele necesare
  • termenele importante
  • riscuri și restricții
  • citate din documentele-sursă

Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.

Analizează achiziția Gratuit la start.

Achiziția este finalizată

Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.

Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat

Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.

Prezentarea procedurii

Lucrări de construcție a rețelelor de canalizare și instalațiilor de pompare în cadrul sistemului de canalizare a localității Bardar.

Parametrii achiziției

CPV
4545200000-9 · Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
Categorie
Lucrări
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Automat
Depunerea ofertei
Depunere electronică
Temei juridic
Legislația națională privind achizițiile
Finanțare UE
nu
Buget planificat
5 611 369,14 MDL
Loturile pot fi combinate
nu
Modul de depunere (justificare)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Finanțare
Primaria Bardar · 5 611 369,14 MDL · 2025-03-28 → 2025-12-30
Criterii de eligibilitate
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Etapele procedurii

Publicat
03.04.2025 · 10:31 UTC
Clarificarea condițiilor
28.03.2025 → 07.04.2025 14:00 UTC
Se primesc oferte
07.04.2025 → 18.04.2025 14:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
22.04.2025
Executarea contractului
01.05.2025 → 30.12.2025 12:44 UTC

Obiectele achiziției 1

#Obiectele achizițieiCPVCantitate
1„Instalații de epurare și rețele exterioare de canalizare din satul Bardar, raionul Ialoveni, etapa IV”45200000-9
Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
1 unitate

Loturi 1

#LoturiValoareaLocul executăriiPerioada de livrare/execuțieStatus
1„Instalații de epurare și rețele exterioare de canalizare din satul Bardar, raionul Ialoveni, etapa IV”
Lucrări de construcție a rețelelor de canalizare și instalațiilor de pompare în cadrul sistemului de canalizare a localității Bardar.
5 611 369,14 MDLs.Bardar
str. A. David 68
01.05.2025 → 30.12.2025Atribuit

Întrebări și răspunsuri 7

28.03.2025 15:51 UTC · Licitatie in 3 runde
Buna ziua. Ne explicati va rog, in baza la ce lege ati ales ca licitatia sa se petreaca in 3 runde?
Răspunsul autorității: In baza Legii 131 art. 63, autoritatea contractanta poate sa foloseasca procedura licitatia electronica și sa stabileasca numarul de runde.
29.03.2025 11:24 UTC · Termen executare lucrari
Buna ziua. Care este termenul de executare a lucrarilor solicitat de dvs? La pct. 12 este indicat 5 luni, iar in pct. din tabel este indicat 6 luni
Răspunsul autorității: Termenul de executare a lucrarilor este conform planului de executare a lucrarilor si este de 5 luni. In tab s-a produs o eroare ortografica.
29.03.2025 11:26 UTC · Disponibilitate de bani
Dvs solicitati cu 7 zile inanite de ziua licitatie electronice. Licitatia electronica are loc pe 22.04.2025. Deci certificatul trebuie sa fie din perioada 15.04.2025 pina pe 22.04.2025?
Răspunsul autorității: Certificat trebuie sa fie emis in perioada 15 - 22.04.2025.
29.03.2025 11:27 UTC · Experienta similara
Rugam la punctul cu experienta similara din anuntul de participare, sa indicati expres domeniul de activitate pentru experienta similara (apa si canalizare), deoarece sunt riscuri ca sa participe companii de exemplu din domeniul drumurilor, constructiilor civile sau chiar electricitate, ceea ce nu are tangenta cu obiectul dat. Solicitarea vine in contextul ca deja au avut loc asa precedente la licitatiile anterioare. Multumesc!
Răspunsul autorității: Ofertantul trebuie sa aiba experienta in domeniul constructiei instalaltiilor si retelelor tehnico-edilitare, de alimentare cu apa si canalizare
29.03.2025 11:27 UTC · Anunt
Se cere : AVIZ pentru participare la licitațiile publice de lucrări din domeniul construcțiilor și instalațiilor, dar caietul de sarcini prevede și lucrări de restabilire a drumurilor este o scăpare sau se va permite și fără Aviz la drumuri, același subiect este și cu electricitatea?
Răspunsul autorității: Este suficient avizul pentru lucrari in domeniul constructiei instalatiilor si retelelor tehnico-edilitare, de alimentare cu apa si canalizare
29.03.2025 11:30 UTC · Caiet de sarcini desfasurat
Rugam sa publicati caietele de sarcini in format desfasurat (formular F5 sau F1A sau F1B)
Răspunsul autorității: Verificați în lista de acte, au fost atașate caietele de sarcini cu formularele F5.
07.04.2025 07:02 UTC · Anunt de participare
Stimata AC, precizati va rog daca e posibil ca Garantia pentru oferta sa fie constituita sub forma de transfer bancar, totodată va rugam respectuos sa publicati rechizitele bancare. Multumesc Anticipat!
Răspunsul autorității: Este posibil doar cu scrisoare de garanție bancară conform punctului 16, subpunctul 5 din tabelul din anuntul de participare!

Documente 8

  • anun+¢_de_participare_re+¢ele_canalizare_et_iv_bardar.signed.pdf
    doar metadateAnunț de participare28.03.2025
  • caiet_de_sarcini_re+¢ele_canalizare_et_iv_bardar.signed.pdf
    doar metadateSpecificații tehnice28.03.2025
  • duae_ro_re+¢ele_canalizare_et_iv_bardar.doc
    doar metadateCriterii de eligibilitate28.03.2025
  • plan_de_executare_lucr-âri_re+¢ele_canalizare_et_iv_bardar.signed.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire28.03.2025
  • ds_lucrari_re+¢ele_canalizare_et_iv_bardar.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire28.03.2025
  • 3 colectorul principal c1 - f5.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire03.04.2025
  • 4 retele canalizare c1 - f5.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire03.04.2025
  • 5 conducta sub presiune - f5.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire03.04.2025

Oferte depuse 3

OfertantValoareaStatusPublicat
Orizont5 288 626,80 MDLÎn examinare17.04.2025 11:57 UTC
SC Foremcons SRL5 527 419,33 MDLÎn examinare15.04.2025 13:09 UTC
Valdcongrup SRL5 273 356,00 MDLÎn examinare17.04.2025 10:41 UTC

Decizii de atribuire 3

FurnizorValoareaStatusPublicat
Valdcongrup SRL4 991 999,00 MDLCâștigător desemnat09.09.2025 08:28 UTC
Orizont4 992 000,00 MDLOfertele au fost respinse09.09.2025 08:08 UTC
SC Foremcons SRL5 198 000,00 MDLOfertele au fost respinse09.09.2025 08:11 UTC

Modificări oficiale 1

03.04.2025 10:31 UTC
General change of Contract Notice

Criterii de calificare 1

Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
  • I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
  • I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True

Contracte 1

FurnizorSuma atribuităStatusPublicat
Valdcongrup SRL4 991 999,00 MDLContract în pregătire09.09.2025 08:28 UTC

Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.