Вернуться в каталог
Государственная закупка·ocds-b3wdp1-MD-1739262771905
Tehnica de calcul
Завершена
Открытый тендер
·Критерий выбора: Автоматически
Оценочная стоимость
1 017 000,00 MDL
До дедлайна
истёк
03.03.2025 09:00 UTC
Лоты
2
Поданные предложения
2
AI-разбор закупки
Как формируется анализ
Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.
- основные требования
- необходимые документы
- важные сроки
- риски и ограничения
- цитаты из исходных документов
Закупка завершена — разбор носит справочный характер.
Проанализировать закупку
Бесплатно на старте.
Закупка завершена
Участие в этой процедуре больше невозможно. Ниже — историческая справка: победитель, суммы и результаты. Профильная оценка «подходит ли вам» показывается только для активных закупок.
Итог процедуры: Победитель определён
По данным реестра MTender; мы ничего не досчитываем.
Обзор процедуры
Tehnica de calcul
Параметры закупки
- CPV
- 30 › 30200000-1 · Echipament şi accesorii pentru computer
- Категория
- Товары
- Тип процедуры
- Открытый тендер
- Критерий выбора
- Автоматически
- Подача предложения
- Электронная подача
- Правовое основание
- Национальное законодательство о закупках
- Финансирование ЕС
- нет
- Плановый бюджет
- 1 017 000,00 MDL
- Лоты можно объединять
- нет
- Порядок подачи (обоснование)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Финансирование
- MOLDOVAGAZ S.A. · 1 017 000,00 MDL · 2025-02-11 → 2025-04-29 · Tehnica de calcul
- Критерии допуска
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Этапы процедуры
Опубликовано
03.03.2025 · 09:06 UTC
Разъяснение условий
11.02.2025 → 20.02.2025 10:00 UTC
Принимают предложения
20.02.2025 → 03.03.2025 09:00 UTC
Определение победителя
03.03.2025
Исполнение контракта
17.03.2025 → 30.06.2025 09:12 UTC
Предметы закупки 6
| # | Лот | Предметы закупки | CPV | Количество |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 | Calculator personal de tip monobloc (All-in-One) | 30213300-8 Computer de birou | 26 шт. |
| 2 | 1 | Notebook | 30213100-6 Computere portabile | 14 шт. |
| 3 | 1 | Stația de lucru de înaltă performanță | 30214000-2 Puncte de lucru | 2 шт. |
| 4 | 1 | Imprimantă color multifuncțională UMF A3 | 30232110-8 Imprimante laser | 1 шт. |
| 5 | 1 | Alte echipamente | 30200000-1 Echipament şi accesorii pentru computer | 1 шт. |
| 6 | 2 | Controler pentru dispozitivul de stocare 3PAR | 30200000-1 Echipament şi accesorii pentru computer | 2 шт. |
Лоты 2
| # | Лоты | Сумма | Место исполнения | Период поставки/исполнения | Статус |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Tehnica de calcul | 942 000,00 MDL | mun.Chişinău Alexandr Puskin nr.64 | 17.03.2025 → 30.06.2025 | Присуждено |
| 2 | Controler pentru dispozitivul de stocare 3PAR | 75 000,00 MDL | mun.Chişinău Alexandr Puskin nr.64 | 17.03.2025 → 30.06.2025 | Присуждено |
Вопросы и ответы 6
11.02.2025 12:03 UTC · Clarificare privind structura loturilor în cadrul achiziției publice
În conformitate cu Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice, principiile concurenței loiale și accesului nediscriminatoriu al operatorilor economici la procedura de achiziție, dorim să solicităm o clarificare referitoare la structura loturilor definite în cadrul procedurii. Observăm că mai multe categorii de produse din domeniul tehnicii de calcul sunt incluse într-un singur lot. Considerăm că această abordare ar putea limita participarea operatorilor economici specializați doar pe anumite tipuri de produse, reducând astfel concurența și eficiența economică a achiziției. În acest sens, vă rugăm să ne comunicați dacă există posibilitatea divizării produselor în loturi separate, astfel încât să fie facilitată participarea unui număr mai mare de operatori economici și să se asigure o competiție echitabilă.
Ответ заказчика: Conform prevederile art. 56 alin. (1) din Legea nr. 74/2020 - entitatea contractantă are dreptul de a recurge la atribuirea pe loturi a contractelor de achiziții/acordurilor-cadru și, în acest caz, de a stabili dimensiunea și obiectul loturilor, cu condiția includerii acestor informații în documentația de atribuire. Este de menționat că entitatea contractantă dispune de un drept expres prevăzut de legislație de a recurge la atribuirea pe loturi a contractelor în cadrul unei proceduri de achiziție, nefiind obligată să justifice decizia de a nu atribui contractul pe loturi.
11.02.2025 12:38 UTC · Lotul 1 imprimante
La lotul 1, dvs solicitați într-un singur lot mai multe tipuri de echipamente periferice: calculator, notebook, imprimante etc.
Vă aducem la cunoștință că nu toți distribuitorii de echipamente periferice, vând toate tipurile de astfel de echipamente.
Astfel sunt distribuitori doar de imprimante sau doar de calculatoare.
Solicităm de a repartiza pe loturi separate toate tipurile de echipamente periferice, pentru a permite accesul participativ a mai multor companii.
Totodată, prin repartizarea pe loturi, insituția va economisi bani, din urma ofertelor concurețiale
Ответ заказчика: Toate pozițiile din Lotul nr. 1 și nr.2 sunt din categoria/grupa ”Echipament informatic și accesorii de birou”. Invităm toți operatorii economici interesați, care îi pot satisface necesitățile, să participe la procedura de achiziție privind livrarea bunuri.
14.02.2025 15:52 UTC · Imprimare din cloud2: uniFLOW Online
Buna ziua , precizati va rog daca este necesar de inclus in oferta de pret si un abonamet/licenta pentru uniFLOW Online sau echipamentul doar trebuie sa suporte astfel de optiuni. Deoarece licenta pentru uniFLOW se procura separat. Va multumim.
Ответ заказчика: Buna ziua, Doar suportul uniFLOW.
17.02.2025 06:41 UTC · Doar suportul uniFLOW
Va rugam sa indicati versiunea de uniFLOW detinuta si va rugam sa confirmati daca licenta detinuta permite integrare cu alti producatori in afara de CANON.
Multumimi!
Ответ заказчика: În specificațiile tehnice este menționat că imprimanta trebuie să fie compatibilă cu uniFLOW. Ca precizare, putem clarifica că imprimanta trebuie să fie compatibilă cu uniFLOW Online / uniFLOW Online Express.
17.02.2025 10:00 UTC · 1,5 Alte echipamente
La cerințele tehnice, 1.5 Alte echipamente -multifunction printer, solicitați:
Viteză de Imprimare: Față-verso: MINIM 39 ppm (A4), până la 65,4 ppm (A5-peisaj) iar apoi
Față-verso: PÂNĂ LA 33,6 ipm (A4)
Rugăm respectuos să clarificați, care este cerința pentru viteza de imprimare față-verso,
Ответ заказчика: Buna ziua, confirmăm pentru pct. 1.5. Alte echipamente: Multifunctional Printer, Viteză de imprimare: Față simplă: Până la 39 pagini pe minut (A4), până la 65,4 pagini pe minut (A5-peisaj) Față-verso: Până la 33,6 imagini pe minut (A4).
18.02.2025 15:52 UTC · Thermal printer Custom TG2480HIII
Buna ziua , Pentru Lotul 1.5 Thermal printer Custom TG2480HIII - de ce ati indicat modelul exact de imprimanta , dar nu ati indicat specificatia tehnica minima? Nu exista modele alternative pentru pozitia Thermal Printer ? Se poate de propus model de Thermal Printer de la alti producatori ?
Ответ заказчика: Buna ziua, Echipamentul nostru este compatibil doar cu acest model de Thermal printer, motiv pentru care a fost specificat direct modelul Custom TG2480HIII. Alegerea acestui model asigură funcționarea corectă și integrată a sistemului nostru.
Документы 4
- 202502111104_Anunț de participare_L02_Tehnicii de calcul.docx
- 202502111104_Documentația de atribuire CS tehnicii de calcul.docx
- 202502111104_Documentația de atribuire CS tehnicii de calcul.pdf
- 202502111104_Anunț de participare_L02_Tehnicii de calcul.pdf
Поданные предложения 2
| Участник | Лот | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|---|
| ACCENT TEHNO S.R.L. | 1 | 1 092 924,17 MDL | На рассмотрении | 03.03.2025 08:52 UTC |
| IT-LAB GRUP SRL | 2 | 75 000,00 MDL | На рассмотрении | 01.03.2025 17:44 UTC |
Решения о присуждении 2
| Поставщик | Лот | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|---|
| ACCENT TEHNO S.R.L. | 1 | 1 092 924,17 MDL | Предложения отклонены | 03.03.2025 09:07 UTC |
| IT-LAB GRUP SRL | 2 | 75 000,00 MDL | Победитель определён | 19.03.2025 08:08 UTC |
Квалификационные критерии 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True
Контракты 3
| Поставщик | Лот | Присуждённая сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|---|
| не указано источником | 1 | не указано источником | Отменена | 04.03.2025 12:38 UTC |
| не указано источником | 1 | не указано источником | Не состоялась | 04.03.2025 12:51 UTC |
| IT-LAB GRUP SRL | 2 | 75 000,00 MDL | Договор в подготовке | 19.03.2025 08:08 UTC |
Сумму договора источник не публикует — показана сумма решения о присуждении.