Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1729240070210
Lucrări complexe privind proiectarea și executarea lucrărilor de electro-montaj, pornire-reglare, automatizare a sistemului mijloacelor vizuale (balizajul luminos) de navigare aeriană CAT III Aeroportul Internațional Chișinău (LUKK) RWY 08
Finalizată
Licitație deschisă
·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
50 000 000,00 MDL
Până la termen
expirat
28.11.2024 10:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
1
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Lucrări complexe privind proiectarea și executarea lucrărilor de electro-montaj, pornire-reglare, automatizare a sistemului mijloacelor vizuale (balizajul luminos) de navigare aeriană CAT III Aeroportul Internațional Chișinău (LUKK) RWY 08
Parametrii achiziției
- CPV
- 45 › 45200000-9 · Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
- Categorie
- Lucrări
- Tipul procedurii
- Licitație deschisă
- Criteriu de atribuire
- Automat
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 50 000 000,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- Aeroportul International Chisinau · 50 000 000,00 MDL · 2024-10-18 → 2024-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
05.11.2024 · 17:48 UTC
Clarificarea condițiilor
18.10.2024 → 11.11.2024 09:30 UTC
Se primesc oferte
11.11.2024 → 28.11.2024 10:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
28.11.2024
Executarea contractului
30.12.2024 → 31.12.2024 09:31 UTC
Obiectele achiziției 1
| # | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|
| 1 | lucrări | 45200000-9 Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice | 1 m² arie totală |
Loturi 1
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lucrări complexe privind proiectarea și executarea lucrărilor de electro-montaj, pornire-reglare, automatizare a sistemului mijloacelor vizuale (balizajul luminos) de navigare aeriană CAT III Aeroportul Internațional Chișinău (LUKK) RWY 08 | 50 000 000,00 MDL | mun.Chişinău bd. Dacia, 80/3 | 30.12.2024 → 31.12.2024 | Atribuit |
Întrebări și răspunsuri 8
05.11.2024 17:48 UTC · Auditor energetic
Ce fel de calificari trebuie sa aiba? Avem auditor energetic dar cu diplome europeni, trebuie pt Moldova? Sau se poate considera echivalent ?
Răspunsul autorității: Buna dimineața, da, se vor considera și diplomele europene.
05.11.2024 17:59 UTC · Experti - prezenta acestora pe santier minim 10 ore pe saptamana si ori de cate ori sunt solicitati
Poate fi schimba pe - prezenta acestora pe santier dupa necesitate cind sunt solicitati ?
Răspunsul autorității: Da, se acceptă propunerea.
05.11.2024 18:05 UTC · Termenii si condițiile de prestare solicitați: Data репtru inсереrеа activitățlilor coпtractate este mахim 5 (сiпсi) zile lucrătoare de la data sеmnării сопtrасtului de către аmbеlе părți.
Se poate solicita 20 de zile ? Datorita faptului ca presupune relocare oameni si utilaje in afara tarii.
Răspunsul autorității: 5 zile se reveră la I etapă și anume prezența proiectatului pe șantier.
05.11.2024 18:10 UTC · Tеrmепul maхim реntru fiпаlizаrеа lucrărilor аfеrепtе realizarii obiectivului de iпvestilii (proiectare și execuție) este mахim de 120 zile de la sеmnаrеа соntrасtului de сătrе аmbеlе părți.(totodata infоrmăm ca graficul de executare а lucrărilor poate surveni schimbări gеnеrаtе de activitalea sресifică aerodromului).
Solicitam ca termenul de 120 zile sa curga de la data avizarii proiectului tehnic. Obtinerea avizelor necesare este un subiect ce nu poate fi controlat din punct de vedere termen intrucat implica raspunsul autoritatilor competente.
Răspunsul autorității: Buna ziua, la solicitarea Dvs de modificare a termenului de începere a lucrărilor informăm, că nu se acceptă, deoarece toate avizele necesare sunt deja obținute.
05.11.2024 18:19 UTC · caietul de sarcini
Solicitam caietul de sarcini in format Word
Răspunsul autorității: Caietul de sarcini este încărcat în format pdf. în alt format nu va fi încărcat.
06.11.2024 06:13 UTC · Aviz pentu participarea la licitatii publice de lucrari din domeniul constructiilor si instalatiilor
Despre ce avize merge vorba ?
Răspunsul autorității: Buna dimineața, Avizul este eliberat de către Inspectoratul Național pentru Supravegere Tehnică conform Anexei nr.22 la Ordinul Ministerului Finanțelor nr.69/2021
07.11.2024 05:49 UTC · Responsabili tehnici cu executia (RTE) autorizati pentru fiecare specialitate in parte
Care sunt specialitatile la care se face referire? Acesti responsabili o sa fie din sursa externa? Trebuie sa fie avizati de R.Moldova?
Răspunsul autorității: RTE autorizati in Republica Moldova
07.11.2024 05:50 UTC · Personal responsabil in ceea ce priveste controlul calitatii in constructi.
Este obligatoriu sa fie pe partea din constructii? Trebuie certificare locala ?
Răspunsul autorității: Personalul trebuie să fie atestat doar pe lucrările ce rees din obiectul prezentei achiziții. Certificatele emise de organele competente din UE for fi echivalate ca cele emise de RM, doar pentru faza de predare-primire a lucrărilor este necesar responsbil tehnic autorizat în RM ( pentru obținerea tuturor avizelor necesare de dare a obiectului în exploatare la terminarea lucrărilor)
Documente 6
- anunț de participare.pdf
- participation notice.pdf
- caiet de sarcini.pdf
- terms of reference.pdf
- duae_ro_.doc
- ds_lucrari.docx
Oferte depuse 1
| Ofertant | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| Polimontaj | 47 456 550,23 MDL | În examinare | 28.11.2024 08:59 UTC |
Decizii de atribuire 1
| Furnizor | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| Polimontaj | 47 456 550,23 MDL | Câștigător desemnat | 29.01.2025 08:46 UTC |
Modificări oficiale 1
18.10.2024 13:38 UTC
General change of Contract Notice
Criterii de calificare 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True
Contracte 1
| Furnizor | Suma atribuită | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| Polimontaj | 47 456 550,23 MDL | Contract în pregătire | 29.01.2025 08:46 UTC |
Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.