Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1719918836255
Lucrări de amenajare a teritoriului adiacent Penitenciarului nr.10-Goian și trasarea rețelelor de canalizare
Finalizată
Licitație deschisă
·Criteriu de atribuire: Manual
Valoare estimată
6 254 740,00 MDL
Până la termen
expirat
29.07.2024 10:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
9
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Lucrări de amenajare a teritoriului adiacent Penitenciarului nr.10-Goian și trasarea rețelelor de canalizare
Parametrii achiziției
- CPV
- 45 › 45200000-9 · Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
- Categorie
- Lucrări
- Tipul procedurii
- Licitație deschisă
- Criteriu de atribuire
- Manual
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 6 254 740,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- Administrația Națională a Penitenciarelor · 6 254 740,00 MDL · 2024-07-02 → 2024-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
16.07.2024 · 06:08 UTC
Clarificarea condițiilor
03.07.2024 → 18.07.2024 12:00 UTC
Se primesc oferte
18.07.2024 → 29.07.2024 10:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
29.07.2024
Executarea contractului
31.07.2024 → 24.12.2024 15:12 UTC
Obiectele achiziției 1
| # | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|
| 1 | Lucrări de amenajare a teritoriului adiacent Penitenciarului nr.10-Goian și trasarea rețelelor de canalizare | 45200000-9 Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice | 1 unitate |
Loturi 1
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lucrări de amenajare a teritoriului adiacent Penitenciarului nr.10-Goian și trasarea rețelelor de canalizare | 6 254 740,00 MDL | mun.Chişinău str.Nicolae Titulescu 35 | 31.07.2024 → 24.12.2024 | Atribuit |
Întrebări și răspunsuri 9
04.07.2024 06:49 UTC · Anunt de participare
Buna ziua.Vă rugam să indicati sursa de finantare. Vă mulțumim.
Răspunsul autorității: Bună ziua, sursa de finanțare este alocată din bugetul de stat.
04.07.2024 06:54 UTC · Anunt de participare
Buna ziua.Vă rugăm să plasati pe platformă proiectul de execuție.
Răspunsul autorității: Bună ziua, cu referință la proiectul de execuție vă aducem la cunoștința Dvs., că acest proiect este parte componentă a obiectivului cu statut special restricționat pentru publicare.
Ca urmare, pentru studierea acestui proiect toți operatorii economici interesați sunt îndemnați de a se apropia la sediul autorității contractante, situat pe adresa juridică: mun. Chișinău, str. N. Titulescu, nr. 35, de Luni pînă Vineri, orele 08:00-7:00, pauză 12:00-13:00. tel: 0 22- 409-703.
Vă mulțumim!
04.07.2024 07:31 UTC · Caiet de sarcini
Buna ziua. Solicităm respectuos incărcarea pe platformă a formularului desfășurat cu borderoul de resurse F1 la devizele: 2-1-1; 2-1-2; 2-1-3.
Răspunsul autorității: Bună ziua, cu referință la formularului F1 desfășurat cu borderoul de resurse, vă aducem la cunoștința Dvs., că autoritatea contractantă nu dispune de acest formular.
Ca urmare, pentru studierea Formularului F-5, toți operatorii economici interesați sunt îndemnați de a se apropia la sediul autorității contractante, situat pe adresa juridică: mun. Chișinău, str. N. Titulescu, nr. 35, de Luni pînă Vineri, orele 08:00-7:00, pauză 12:00-13:00. tel: 0 22- 409-703. Vă mulțumim!
11.07.2024 17:43 UTC · Formularul F-1 desfasurat
Conform CPL 01.01.2012, forma desfasurata a devizului va fi prezentata investitorului la cerere. Cu atit mai mult ca deja este ordinul MF care prevede ca la licitatiile electronice sa fie publicat fisierul desfasurat. Va rugam repetat sa publicati Formularul F-1 desfasurat.
Răspunsul autorității: Bună ziua, autoritatea contractantă nu dispune de acest formular la devizele enuntate de Dvs.
12.07.2024 15:23 UTC · Bună ziua, autoritatea contractantă nu dispune de acest formular la devizele enuntate de Dvs.
autoritatea contractantă sa solicite documentele de la devizierul care a elaborat caietul de sarcini.
Răspunsul autorității: Buna ziua, noi dispunem de formularul nr. 5 desfășurat și documentația de proiect, care pot fi consultate la sediul autorității contractante, situat pe adresa juridică: mun. Chișinău, str. N. Titulescu, nr. 35, de Luni pînă Vineri, orele 08:00-17:00, pauză 12:00-13:00. tel: 0 22- 409-703.
12.07.2024 15:25 UTC · Bună ziua, autoritatea contractantă nu dispune de acest formular la devizele enuntate de Dvs.
Daca autoritatea contractanta nu este pregatita sa petreaca licitatia in conformitate cu legislatia atunci sa o anuleze pina va avea toate documentele necesare.
Răspunsul autorității: Buna ziua, noi dispunem de formularul nr. 5 desfășurat și documentația de proiect, care pot fi consultate la sediul autorității contractante, situat pe adresa juridică: mun. Chișinău, str. N. Titulescu, nr. 35, de Luni pînă Vineri, orele 08:00-17:00, pauză 12:00-13:00. tel: 0 22- 409-703.
13.07.2024 16:09 UTC · Buna ziua, noi dispunem de formularul nr. 5 desfășurat și documentația de proiect, care pot fi consultate la sediul autorității contractante, situat pe adresa juridică: mun. Chișinău, str. N. Titulescu, nr. 35, de Luni pînă Vineri, orele 08:00-17:00, pauză 12:00-13:00. tel: 0 22- 409-703.
Prin obligatia de a se apropia la adresa Dvs. creati dezechilibru si nu oferiti sanse egale pentru toti participantii. Va rugam repetat sa incarcati pe platforma F1 desfasurata.
Răspunsul autorității: În atenția Operatorilor economici doritori de a participa la procedura de achiziție, Autoritatea contractantă a examinat obiecțiile expuse de participați și ne cerem scuze de imposibilitatea predispunerii formularului nr.1 în formă desfășurată, ca rezultat al lipsei deviziuerului, în schimb au fost sistematizate desfășurat formularele nr.5, care conform obiecțiilor expuse ar forma un dezechilibru în caz de consultare la adresa Autorității contractante, în acest sens s-a întocmit un extras al acestora exclusiv prețurile unitare, conglomerând spectrul de bunuri folosite în executarea lucrărilor și norma de consum a acestora pentru unitate de volum, în acest sens va fi predispusă informația exhaustivă necesară definitivării ofertelor. Totodată este de remarcat că unii participați confundă formularele la care s-a făcut referință în privința disponibilității, în acest sens reiterat repetăm că F1 (Lista cu cantitățile de lucrări) nu este disponibilă în formă desfășurată, este disponibil F5 (Catalogul de prețuri unitare) în format desfășurat, în acest sens F5 a fost sistematizat exclusiv prețurile pe unitate de volum, în așa fel de a nu crea dezechilibru și/s-au predispune costurile estimate de proiectant. Totodată ținem să menționăm că pozițiile cu simbolurile de norme de devize sunt expuse adaptiv, cu descrieri explicite la spectrul lucrărilor ce urmează a fi executate, iar programele de sistematizare și elaborare a devizelor de cheltuieli sunt unificate și conțin spectrul integral de bunuri necesar executării lucrărilor solicitate, în acest sens un devizier atestat nu este împiedicat în niciun fel în vederea elaborării devizului ofertă, și ține de competențele profesionale a fiecărui specialist implicat în procesul elaborării și sistematizării ofertei. În același context, ținem să remarcăm, că cadrul legal nu prevede modalitatea expunerii caietului de sarcini, acesta urmează să cuprindă spectrul informației necesare elaborării ofertei, deci documentația de atribuire cuprinde, referința la actele normative (simbolul de norme de deviz), cantitatea/volumul, unitatea de măsură și descrierea expresă a lucrării, în rest norma tehnică conține tot spectrul de bunuri, materiale, utilaje și valoare per unitate de volum a om-h utilizate de muncitori și specialiști de ramură. Sperăm că am fost destul de expliciți în răspunsurile oferite, totodată reiterăm că conform cadrului legal operatorii economici pot consulta documentația de proiect și vizita viitorul obiect, în scop de a determina capacitățile personale de realizare a acestuia și formulării unei oferte competitive. Sperăm la o colaborare fructuoasă pe viitor.
13.07.2024 16:11 UTC · F1 desfasurata
Mai sus Autoritatea contractanta a comunicat ca nu detine asa formular apoi ca detine dar e in oficiu. Ce jocuri face Autoritatea contractanta? Care de fapt este scopul nerespectarii cadrului legal ?
Răspunsul autorității: În atenția Operatorilor economici doritori de a participa la procedura de achiziție, Autoritatea contractantă a examinat obiecțiile expuse de participați și ne cerem scuze de imposibilitatea predispunerii formularului nr.1 în formă desfășurată, ca rezultat al lipsei deviziuerului, în schimb au fost sistematizate desfășurat formularele nr.5, care conform obiecțiilor expuse ar forma un dezechilibru în caz de consultare la adresa Autorității contractante, în acest sens s-a întocmit un extras al acestora exclusiv prețurile unitare, conglomerând spectrul de bunuri folosite în executarea lucrărilor și norma de consum a acestora pentru unitate de volum, în acest sens va fi predispusă informația exhaustivă necesară definitivării ofertelor. Totodată este de remarcat că unii participați confundă formularele la care s-a făcut referință în privința disponibilității, în acest sens reiterat repetăm că F1 (Lista cu cantitățile de lucrări) nu este disponibilă în formă desfășurată, este disponibil F5 (Catalogul de prețuri unitare) în format desfășurat, în acest sens F5 a fost sistematizat exclusiv prețurile pe unitate de volum, în așa fel de a nu crea dezechilibru și/s-au predispune costurile estimate de proiectant. Totodată ținem să menționăm că pozițiile cu simbolurile de norme de devize sunt expuse adaptiv, cu descrieri explicite la spectrul lucrărilor ce urmează a fi executate, iar programele de sistematizare și elaborare a devizelor de cheltuieli sunt unificate și conțin spectrul integral de bunuri necesar executării lucrărilor solicitate, în acest sens un devizier atestat nu este împiedicat în niciun fel în vederea elaborării devizului ofertă, și ține de competențele profesionale a fiecărui specialist implicat în procesul elaborării și sistematizării ofertei. În același context, ținem să remarcăm, că cadrul legal nu prevede modalitatea expunerii caietului de sarcini, acesta urmează să cuprindă spectrul informației necesare elaborării ofertei, deci documentația de atribuire cuprinde, referința la actele normative (simbolul de norme de deviz), cantitatea/volumul, unitatea de măsură și descrierea expresă a lucrării, în rest norma tehnică conține tot spectrul de bunuri, materiale, utilaje și valoare per unitate de volum a om-h utilizate de muncitori și specialiști de ramură. Sperăm că am fost destul de expliciți în răspunsurile oferite, totodată reiterăm că conform cadrului legal operatorii economici pot consulta documentația de proiect și vizita viitorul obiect, în scop de a determina capacitățile personale de realizare a acestuia și formulării unei oferte competitive. Sperăm la o colaborare fructuoasă pe viitor.
17.07.2024 13:49 UTC · Anunt de participare
In anuntul de participare, la pct. 26 dvs indicati la experienta similara sa prezentam procese verbale de receptie finala. Va rugam sa adaugati sintagma "procese verbale la terminarea lucrarilor", deoarece experienta similara se demonstreaza prin contract + proces verbal la terminarea lucrarilor/receptia finala + recomandare. Multumesc anticipat!
Răspunsul autorității: Bună ziua, în conformitate cu prevederile pct. 38 și. 40 din DOCUMENTAŢIA STANDARD pentru realizarea achizițiilor publice de lucrări aprobat prin Ordinul ministrului finanțelor nr. 69 din 07.05.2021
„La solicitarea autorității contactante, ofertantul urmează să prezinte documentele care demonstrează capacitatea tehnică și/sau profesională pentru executarea viitorului contract numai în măsura în care aceste informaţii sunt relevante pentru îndeplinirea contractului și nu sunt disponibile în bazele de date ale autorităților publice sau ale părților terțe, după cum urmează:
1) o listă a lucrărilor executate și finisate în ultimii 5 ani, conform anexei nr. 13, însoţit de certificări de bună execuţie pentru cele mai importante lucrări. Respectivele certificări indică beneficiarii, indiferent dacă aceştia sunt autorităţi contractante sau clienţi privaţi, valoarea, perioada şi locul execuţiei lucrărilor şi precizează dacă au fost efectuate în conformitate cu normele profesionale din domeniu şi dacă au fost duse la bun sfârşit”;
,,Ofertantul urmează să dispună de un nivel minim de experienţă pentru a se califica conform cerinţelor de îndeplinire a contractului: executarea în ultimii 5 ani a cel puţin a unui contract cu o valoare nu mai mică de 75% din valoarea viitorului contract, confirmat prin prezentarea contractului de antrepriză sau subantrepriză, precum şi prin procesul-verbal de recepţie la terminarea lucrărilor/procesul-verbal de recepţie finală la expirarea perioadei de garanţie, însoţit de certificări de bună execuţie pentru cele mai importante lucrări din partea Beneficiarului (informațiile date se vor include în anexele nr. 12 și nr. 13”
Astfel, în documentație de atribuire, autoritatea contractantă a stabilit criteriile de calificare și selecție prin care operatorii economici urmează să prezinte obligatoriu:
Declarație privind experiența similară-Anexa nr. 12 la Documentația standard, semnat cu semnătură electronică;
Declarație privind lista principalelor lucrări executate în ultimul an de activitate - Anexa nr. 13 la Documentația standard - confirmat prin semnătura electronică;
Experiență similară – Minim 5 ani de activitate în domeniul executării lucrărilor în construcție și reconstrucție; Operatorul economic va confirma experiența prin prezentarea de copii ale contractului de antrepriză, proceselor verbale de recepție finală cu anexe, executate în ultimii 5 ani a cel puțin a unui contract cu o valoare nu mai mică de 75% din valoarea viitorului contract, sau valoarea cumulată a tuturor contractelor executate în ultimul an de activitate să fie egală sau mai mare decât valoarea viitorului contract cu aplicarea semnăturii electronice.
Documente 11
- anexa nr. 1 la anunț -formularul de deviz nr.1.doc
- anunț de participare lucrări de amenajare p10.doc
- anunț de participare lucrări de amenajare p10.pdf
- documentația standard_lucrari.docx
- documentația standard_lucrari.pdf
- duae.doc
- duae.pdf
- s. goian , extras f5 la devizele 2-1-(1;2;3).pdf
- s. goian amenajare_f1 desfasurat.doc
- s. goian canalizare f1 desfasurat.doc
- s. goian cba f1 desfasurat.doc
Oferte depuse 9
| Ofertant | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| Vastavit SRL | 5 045 390,57 MDL | În examinare | 29.07.2024 08:11 UTC |
| FCI "Capital" SRL | 5 565 299,89 MDL | În examinare | 29.07.2024 09:31 UTC |
| 5AQ INVEST SRL | 5 101 861,74 MDL | În examinare | 29.07.2024 09:22 UTC |
| SC LUXGAZ SRL | 5 493 437,38 MDL | În examinare | 29.07.2024 09:58 UTC |
| ATAR INTER | 4 997 628,01 MDL | În examinare | 29.07.2024 08:12 UTC |
| MEDALMIR | 5 983 047,70 MDL | În examinare | 29.07.2024 05:59 UTC |
| Enelconstruct | 5 065 299,16 MDL | În examinare | 29.07.2024 09:42 UTC |
| V & P Benefit SRL | 5 275 213,90 MDL | În examinare | 26.07.2024 07:37 UTC |
| Cons Art Engineering | 5 358 561,82 MDL | În examinare | 29.07.2024 09:20 UTC |
Decizii de atribuire 9
| Furnizor | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| ATAR INTER | 4 997 628,01 MDL | Câștigător desemnat | 10.10.2024 12:17 UTC |
| Vastavit SRL | 5 045 390,57 MDL | Ofertele au fost respinse | 29.07.2024 11:25 UTC |
| Enelconstruct | 5 065 299,16 MDL | Ofertele au fost respinse | 29.07.2024 11:26 UTC |
| 5AQ INVEST SRL | 5 101 861,74 MDL | Ofertele au fost respinse | 30.07.2024 10:23 UTC |
| V & P Benefit SRL | 5 275 213,90 MDL | Ofertele au fost respinse | 30.07.2024 10:23 UTC |
| Cons Art Engineering | 5 358 561,82 MDL | Ofertele au fost respinse | 30.07.2024 12:05 UTC |
| SC LUXGAZ SRL | 5 493 437,38 MDL | Ofertele au fost respinse | 30.07.2024 12:41 UTC |
| FCI "Capital" SRL | 5 565 299,89 MDL | Ofertele au fost respinse | 30.07.2024 12:58 UTC |
| MEDALMIR | 5 983 047,70 MDL | Ofertele au fost respinse | 30.07.2024 13:55 UTC |
Modificări oficiale 2
15.07.2024 05:39 UTC
General change of Contract Notice
16.07.2024 06:08 UTC
General change of Contract Notice
Criterii de calificare 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True
Contracte 1
| Furnizor | Suma atribuită | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| ATAR INTER | 4 997 628,01 MDL | Contract în pregătire | 10.10.2024 12:18 UTC |
Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.