Вернуться в каталог
ocds-b3wdp1-MD-1719834208767
Lucrări de montare a parapetelor metalice deformabile de tip semigreu cu stâlpi și accesorii pe drumurile publice naționale (lotul I, lotul II)
Завершена
Открытый тендер
·Критерий выбора: Автоматически
Оценочная стоимость
7 947 000,00 MDL
До дедлайна
истёк
22.07.2024 07:00 UTC
Лоты
2
Поданные предложения
6
AI-разбор закупки
Как формируется анализ
Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.
- основные требования
- необходимые документы
- важные сроки
- риски и ограничения
- цитаты из исходных документов
Закупка завершена — разбор носит справочный характер.
Проанализировать закупку
Бесплатно на старте.
Закупка завершена
Участие в этой процедуре больше невозможно. Ниже — историческая справка: победитель, суммы и результаты. Профильная оценка «подходит ли вам» показывается только для активных закупок.
Итог процедуры: Победитель определён
По данным реестра MTender; мы ничего не досчитываем.
Обзор процедуры
Conform cerințelor caietului de sarcini
Параметры закупки
- CPV
- 45 › 45230000-8 · Lucrări de construcţii de conducte, de linii de comunicaţii şi electrice, de autostrăzi, de şosele, de aerodromuri şi de căi ferate; lucrări de nivelare
- Категория
- Работы
- Тип процедуры
- Открытый тендер
- Критерий выбора
- Автоматически
- Подача предложения
- Электронная подача
- Правовое основание
- Национальное законодательство о закупках
- Финансирование ЕС
- нет
- Плановый бюджет
- 7 947 000,00 MDL
- Лоты можно объединять
- нет
- Порядок подачи (обоснование)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Финансирование
- Î.S.”Administrația de Stat a Drumurilor” · 7 947 000,00 MDL · 2024-07-01 → 2024-12-30
- Критерии допуска
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Этапы процедуры
Опубликовано
05.07.2024 · 05:50 UTC
Разъяснение условий
01.07.2024 → 15.07.2024 08:00 UTC
Принимают предложения
15.07.2024 → 22.07.2024 07:00 UTC
Определение победителя
22.07.2024
Исполнение контракта
31.07.2024 → 01.12.2024 13:13 UTC
Предметы закупки 2
| # | Лот | Предметы закупки | CPV | Количество |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 | Lucrări de montare a parapetelor metalice deformabile de tip semigreu cu stâlpi și accesorii pe drumurile publice naționale, lotul I | 45233141-9 Lucrări de întreţinere a drumurilor | 1 шт. |
| 2 | 2 | Lucrări de montare a parapetelor metalice deformabile de tip semigreu cu stâlpi și accesorii pe drumurile publice naționale, lotul II | 45233141-9 Lucrări de întreţinere a drumurilor | 1 шт. |
Лоты 2
| # | Лоты | Сумма | Место исполнения | Период поставки/исполнения | Статус |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lucrări de montare a parapetelor metalice deformabile de tip semigreu cu stâlpi și accesorii pe drumurile publice naționale, lotul I Conform cerințelor caietului de sarcini | 4 735 000,00 MDL | mun.Chişinău str. Bucuriei 12a | 31.07.2024 → 01.12.2024 | Присуждено |
| 2 | Lucrări de montare a parapetelor metalice deformabile de tip semigreu cu stâlpi și accesorii pe drumurile publice naționale, lotul II Conform cerințelor caietului de sarcini | 3 212 000,00 MDL | mun.Chişinău str. Bucuriei 12a | 31.07.2024 → 01.12.2024 | Присуждено |
Вопросы и ответы 7
05.07.2024 05:50 UTC · TIPUL PARAPETULUI
Va rugam sa concretizati ce este important pentru autoritatea contractanta tipul de parapet sa coincida conform celui indicat la art. 2 sau distanta dintre stilpi indicata la art. 4.
indicarea distantei intre stilpi in caietul de sarcini este o abordare gresita deoarece contravine in totalmente cerintei solicitate la art. 2 privind tipul parapetului deoarece fiecare producator poate avea acelasi sistem de parapet certificat in care distanta dintre stilpi este diferita la cineva este 2 m iar la cineva e 2.66 m.
Ответ заказчика: Tipul de parapet este necesar să coincidă cu cel indicat în pct. 2, iar pentru a asigura o uniformitate pe drumurile publice, se recomandă ca distanța dintre stîlpii pentru parapetul metalic să fie de 2m.
09.07.2024 07:50 UTC · Distanța între stâlpi
Cu referire la răspunsul autorității contractante din 09.07.2024, doresc să concretizez următoarea:
Distanța dintre stâlpi totuși se recomanda de a fi de 2m, chiar dacă în caietul de sarcini pentru tipul de parapet H2-A-W4 este menționat de a fi instalat cu distanța de 1,33m?
Deci pentru tipul H2-A-W4 putem plasa oferta cu instalarea stâlpilor la distanța de 2m?
Ответ заказчика: Pentru tipul de parapet H2–A–W4 puteți plasa oferta cu instalarea stâlpilor la distanța de 2m.
Distanța de montare a stâlpilor din caietul de sarcini are caracter recomandabil.
09.07.2024 08:56 UTC · Tipul Parapetului
Presupunem ca autoritatea contractanta se axeaza pe un anumit producator care are acest tip de parapet cu distanta mentionata intre stilpi, isa mentionam ca acest lucru nu este corect si ca fiecare producator are acelasi sistem cu distante diferite intre stilpi. Luind in calcul cele descrise solicitam sa fie pus accentul intru asigurarea tipului de parapet mentionat in caietul de sarcini si excluderea cerintei privind distanta intre stilpi pentru a evita numeroasele contestatii viitoare.
Ответ заказчика: Autoritatea contractantă nu se axează pe anumiți producători de parapet metalic, distanța de montare a stâlpilor din caietul de sarcini are caracter recomandabil, este necesar ca tipul de parapet să corespundă cu SM SR EN 1317-1,2 și 3:2014 și NCM D.02.01:2024.
12.07.2024 07:46 UTC · Dispozitive reflectorizante
Conform pct. 4.1 din Caietul de Sarcini, pe parapet se vor monta dispozitive reflectorizante. La ce distanta urmeaza sa fie instalate dispozitivele reflectorizante?
Ответ заказчика: Vă comunicăm că pentru a asigura o vizibilitate optimă pe timp de noapte sau în condiții de vizibilitate redusă, este necesar ca la fiecare lisă de parapet să fie instalate dispozitive reflectorizante.
15.07.2024 05:20 UTC · Caietul de sarcini
Rugam sa specificati daca volumul din fiecare adresa de montare a parapetului, mentionata in caietul de sarcini, este pentru un singur sector, sau este vorba de mai multe sectoare de montare.
Ответ заказчика: În Formularul de deviz nr.1 – Lista cu cantitățile de lucrări, anexat la caietul de sarcini este specificată denumirea drumului, poziția km, partea stângă sau dreaptă a drumului. În cazul în care este menționată specificația (stinga/dreapta), parapetul metalic se montează pe ambele părți ale sectorului de drum.
15.07.2024 05:29 UTC · caietul de sarcini
De ce in caietul de sarcini este descris ca se vor verifica amortizoarele parapetului metalic? Normele de siguranta sunt prevazute in crush-test, iar unii producatori obtin parametrii necesari ai parapetelor de protectie si fara montarea amortizoarelor.
Ответ заказчика: În cazul în care producătorii de parapet prevăd amortizoare, acestea se vor verifica vizual.
15.07.2024 05:59 UTC · Montare parapet metalic
Conform caietului de sarcini este indicat cantitatea totala de montare a parapetului metalic pentru fiecare sector de drum, fara a fi specificat in cate segmente este impartit. Din cate tronsoane se va monta cantitatea total de parapet metalic pentru fiecare sector? Cate elemente de capat urmeaza a fi instalate pentru fiecare cantitate totala din sectorul de drum inclusiv care este tipul elementului de capat (de exemplu : cate elemente "Laba de urs" sunt necesare)?
Ответ заказчика: In caietul de sarcini sunt indicate sectoarele de drum, unde este indicat începutul sectorului și sfârșitul sectorului, este un singur segment, un singur tronson.
În ceea ce privește elementele de capăt este stipulat la pct.4.1 în caietul de sarcini Montarea liselor din oțel, elemente de capăt se vor aduce la nivelul solului, respectiv prin îngroparea acestora.
Документы 8
- anunț de participare parapet.pdf
- caiet de sarcini parapet lot 1 .docx
Документы с тем же названием: 2
- 01.07.2024 · новейший по дате · только метаданные · Оригинал ↗
- 01.07.2024 · только метаданные · Оригинал ↗
- caiet de sarcini parapet lot 2 .docx
Документы с тем же названием: 2
- 01.07.2024 · новейший по дате · только метаданные · Оригинал ↗
- 01.07.2024 · только метаданные · Оригинал ↗
- contract antrepriză.docx
- documentația lucrari (1).docx
- duae parapet 2 loturi.doc
Поданные предложения 6
| Участник | Лот | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|---|
| Pro Traffic | 2 | 2 215 601,36 MDL | На рассмотрении | 22.07.2024 06:17 UTC |
| SA Drumuri Criuleni | 1 | 3 970 706,11 MDL | На рассмотрении | 22.07.2024 06:03 UTC |
| Rutador | 1 | 4 634 740,43 MDL | На рассмотрении | 19.07.2024 13:29 UTC |
| Rutador | 2 | 2 010 546,62 MDL | На рассмотрении | 19.07.2024 13:31 UTC |
| SA Drumuri Criuleni | 2 | 2 370 006,94 MDL | На рассмотрении | 22.07.2024 06:04 UTC |
| Pro Traffic | 1 | 3 662 956,99 MDL | На рассмотрении | 22.07.2024 05:57 UTC |
Решения о присуждении 6
| Поставщик | Лот | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|---|
| Pro Traffic | 1 | 3 662 956,99 MDL | Предложения отклонены | 22.07.2024 09:31 UTC |
| SA Drumuri Criuleni | 1 | 3 970 706,11 MDL | Предложения отклонены | 22.07.2024 09:32 UTC |
| Rutador Документы решения: ds parapet metalic rutador.pdf ↗ | 1 | 4 634 740,43 MDL | Победитель определён | 06.11.2024 13:21 UTC |
| Rutador Документы решения: ds parapet metalic rutador.pdf ↗ | 2 | 2 010 546,62 MDL | Победитель определён | 06.11.2024 13:22 UTC |
| Pro Traffic | 2 | 2 215 601,36 MDL | Предложения отклонены | 22.07.2024 09:38 UTC |
| SA Drumuri Criuleni | 2 | 2 370 006,94 MDL | Итог не раскрыт | 22.07.2024 07:00 UTC |
Квалификационные критерии 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True
Контракты 2
| Поставщик | Лот | Присуждённая сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|---|
| Rutador | 1 | 4 634 740,43 MDL | Договор в подготовке | 06.11.2024 13:21 UTC |
| Rutador | 2 | 2 010 546,62 MDL | Договор в подготовке | 06.11.2024 13:22 UTC |
Сумму договора источник не публикует — показана сумма решения о присуждении.