RU RO
Вернуться в каталог
ocds-b3wdp1-MD-1712658804288

Lucrări de elaborare a raportului de expertiză tehnică și elaborarea soluțiilor de proiect privind reconstrucția podului de șosea poziționat pe drumul public G71 R3–Ialoveni–Băcioi–Sîngera–R2, km 21,442

Отменена Открытый тендер ·Критерий выбора: Автоматически

Причина отмены

Operatorul economic F.Ș.P. “Universinj” S.R.L. care a propus prețul de 1 167 875,00, nu poate fi acceptată deoarece oferta depășeste cu 22,86 % valoare estimată a procedurii de ahiziție, depășind astfel și valoarea fondurilor alocate pentru îndeplinirea contractului de achiziții publice. Din aceste considerente oferta operatorului economic F.Ș.P. “Universinj” S.R.L. se respinge ca fiind neconformă. Ținând cont de prevederile art.7 lit. (a) al Legii privind achiziţiile publice nr.131 din 03.07.2015, “Utilizarea eficientă a banilor publici şi minimizarea riscurilor autorităţilor contractante”,, grupul de lucru în temeiul art. 15 alin. 2 (a) “Autoritatea contractantă, prin intermediul grupului de lucru sau, după caz, al specialistului certificat în domeniul achizițiilor publice, este obligată să asigure eficienţa achiziţiilor publice” căt și art. 71 alin.1 lit (d), art.71 alin.(3) al Legii privind achiziţiile publice nr.131 din 03.07.2015, anulează procedura de achiziție publică. “Decizia de anulare a procedurii de achiziție publică nu generează vreo obligaţie a autorităţii contractante faţă de participanții la procedura respectivă, cu excepţia returnării garanţiei pentru ofertă şi a garanţiei de bună execuţie a contractului”. Garanția pentru ofertă va fi returnată operatorului economic în conformitate cu prevederile legale, inclusiv cu transmiterea înștiințării pe marginea deciziei adoptate.

Отмена относится ко всей процедуре. Статусы отдельных лотов указаны в разделе «Лоты».

Оценочная стоимость
950 596,00 MDL
До дедлайна
истёк
30.04.2024 11:00 UTC
Лоты
1
Поданные предложения
1
AI-разбор закупки Как формируется анализ

Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.

  • основные требования
  • необходимые документы
  • важные сроки
  • риски и ограничения
  • цитаты из исходных документов

Закупка завершена — разбор носит справочный характер.

Проанализировать закупку Бесплатно на старте.

Закупка завершена

Участие в этой процедуре больше невозможно. Ниже — историческая справка: победитель, суммы и результаты. Профильная оценка «подходит ли вам» показывается только для активных закупок.

Итог процедуры: Процедура закрыта без победителя

По данным реестра MTender; мы ничего не досчитываем.

Обзор процедуры

Conform Temei de proiectare

Параметры закупки

CPV
7171320000-7 · Servicii de concepţie tehnică
Категория
Услуги
Тип процедуры
Открытый тендер
Критерий выбора
Автоматически
Подача предложения
Электронная подача
Правовое основание
Национальное законодательство о закупках
Финансирование ЕС
нет
Плановый бюджет
950 596,00 MDL
Лоты можно объединять
нет
Порядок подачи (обоснование)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Финансирование
Î.S.”Administrația de Stat a Drumurilor” · 950 596,00 MDL · 2024-04-09 → 2025-06-29
Критерии допуска
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Этапы процедуры

Опубликовано
18.06.2024 · 06:52 UTC
Разъяснение условий
09.04.2024 → 23.04.2024 07:00 UTC
Принимают предложения
23.04.2024 → 30.04.2024 11:00 UTC
Определение победителя
30.04.2024
Исполнение контракта
15.05.2024 → 29.06.2025 10:34 UTC

Предметы закупки 1

#Предметы закупкиCPVКоличество
1Lucrări de elaborare a raportului de expertiză tehnică și elaborarea soluțiilor de proiect privind reconstrucția podului de șosea poziționat pe drumul public G71 R3–Ialoveni–Băcioi–Sîngera–R2, km 21,44271322000-1
Servicii de proiectare tehnică pentru construcţia de lucrări publice
1 ед.

Лоты 1

#ЛотыСуммаМесто исполненияПериод поставки/исполненияСтатус
1Lucrări de elaborare a raportului de expertiză tehnică și elaborarea soluțiilor de proiect privind reconstrucția podului de șosea poziționat pe drumul public G71 R3–Ialoveni–Băcioi–Sîngera–R2, km 21,442
Conform Temei de proiectare
950 596,00 MDLmun.Chişinău
str. Bucuriei 12a
15.05.2024 → 29.06.2025Отменена

Документы 4

  • tp pod g71, km 21,44.pdf
    только метаданныеДокументация закупки09.04.2024
  • ap et g71.pdf
    только метаданныеДокументация закупки10.04.2024
  • duae p et g71.doc
    только метаданныеДокументация закупки10.04.2024
  • dl ex tehnica.docx
    только метаданныеДокументация закупки17.04.2024

Поданные предложения 1

УчастникСуммаСтатусОпубликовано
Universinj1 167 875,00 MDLНа рассмотрении30.04.2024 05:21 UTC

Решения о присуждении 1

ПоставщикСуммаСтатусОпубликовано
Universinj
Документы решения: decizie anulare 1712658804288 g 71.pdf ↗
1 167 875,00 MDLПредложения отклонены18.06.2024 06:48 UTC

Официальные изменения 3

10.04.2024 11:44 UTC
General change of Contract Notice
17.04.2024 12:02 UTC
General change of Contract Notice
18.06.2024 06:51 UTC · Отмена · Объявление о закупке
Lucrări de elaborare a raportului de expertiză tehnică și elaborarea soluțiilor de proiect privind reconstrucția podului de șosea poziționat pe drumul public G71 R3–Ialoveni–Băcioi–Sîngera–R2, km 21,442
Operatorul economic F.Ș.P. “Universinj” S.R.L. care a propus prețul de 1 167 875,00, nu poate fi acceptată deoarece oferta depășeste cu 22,86 % valoare estimată a procedurii de ahiziție, depășind astfel și valoarea fondurilor alocate pentru îndeplinirea contractului de achiziții publice. Din aceste considerente oferta operatorului economic F.Ș.P. “Universinj” S.R.L. se respinge ca fiind neconformă. Ținând cont de prevederile art.7 lit. (a) al Legii privind achiziţiile publice nr.131 din 03.07.2015, “Utilizarea eficientă a banilor publici şi minimizarea riscurilor autorităţilor contractante”,, grupul de lucru în temeiul art. 15 alin. 2 (a) “Autoritatea contractantă, prin intermediul grupului de lucru sau, după caz, al specialistului certificat în domeniul achizițiilor publice, este obligată să asigure eficienţa achiziţiilor publice” căt și art. 71 alin.1 lit (d), art.71 alin.(3) al Legii privind achiziţiile publice nr.131 din 03.07.2015, anulează procedura de achiziție publică. “Decizia de anulare a procedurii de achiziție publică nu generează vreo obligaţie a autorităţii contractante faţă de participanții la procedura respectivă, cu excepţia returnării garanţiei pentru ofertă şi a garanţiei de bună execuţie a contractului”. Garanția pentru ofertă va fi returnată operatorului economic în conformitate cu prevederile legale, inclusiv cu transmiterea înștiințării pe marginea deciziei adoptate.

Квалификационные критерии 1

Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
  • I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
  • I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True