Вернуться в каталог
ocds-b3wdp1-MD-1712657981735
Lucrări de elaborare a raportului de expertiză tehnică și elaborarea soluțiilor de proiect privind reparația capitală a podului de șosea poziționat pe drumul public R22 Telenești–Ratuș–R6, km 11.
Отменена
Открытый тендер
·Критерий выбора: Автоматически
Причина отмены
Operatorul economic F.Ș.P. “Universinj” S.R.L. care a propus prețul de 1 512 440,00, nu poate fi acceptată deoarece oferta depășeste cu 16,5 % valoare estimată a procedurii de ahiziție, depășind astfel și valoarea fondurilor alocate pentru îndeplinirea contractului de achiziții publice.
Din aceste considerente oferta operatorului economic F.Ș.P. “Universinj” S.R.L. se respinge ca fiind neconformă.
Ținând cont de prevederile art.7 lit. (a) al Legii privind achiziţiile publice nr.131 din 03.07.2015, “Utilizarea eficientă a banilor publici şi minimizarea riscurilor autorităţilor contractante”,, grupul de lucru în temeiul art. 15 alin. 2 (a) “Autoritatea contractantă, prin intermediul grupului de lucru sau, după caz, al specialistului certificat în domeniul achizițiilor publice, este obligată să asigure eficienţa achiziţiilor publice” căt și art. 71 alin.1 lit (d), art.71 alin.(3) al Legii privind achiziţiile publice nr.131 din 03.07.2015, anulează procedura de achiziție publică.
“Decizia de anulare a procedurii de achiziție publică nu generează vreo obligaţie a autorităţii contractante faţă de participanții la procedura respectivă, cu excepţia returnării garanţiei pentru ofertă şi a garanţiei de bună execuţie a contractului”.
Garanția pentru ofertă va fi returnată operatorului economic în conformitate cu prevederile legale, inclusiv cu transmiterea înștiințării pe marginea deciziei adoptate.
Отмена относится ко всей процедуре. Статусы отдельных лотов указаны в разделе «Лоты».
Оценочная стоимость
1 298 209,00 MDL
До дедлайна
истёк
30.04.2024 10:00 UTC
Лоты
1
Поданные предложения
1
AI-разбор закупки
Как формируется анализ
Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.
- основные требования
- необходимые документы
- важные сроки
- риски и ограничения
- цитаты из исходных документов
Закупка завершена — разбор носит справочный характер.
Проанализировать закупку
Бесплатно на старте.
Закупка завершена
Участие в этой процедуре больше невозможно. Ниже — историческая справка: победитель, суммы и результаты. Профильная оценка «подходит ли вам» показывается только для активных закупок.
Итог процедуры: Процедура закрыта без победителя
По данным реестра MTender; мы ничего не досчитываем.
Обзор процедуры
Conform temei de proiectare
Параметры закупки
- CPV
- 71 › 71320000-7 · Servicii de concepţie tehnică
- Категория
- Услуги
- Тип процедуры
- Открытый тендер
- Критерий выбора
- Автоматически
- Подача предложения
- Электронная подача
- Правовое основание
- Национальное законодательство о закупках
- Финансирование ЕС
- нет
- Плановый бюджет
- 1 298 209,00 MDL
- Лоты можно объединять
- нет
- Порядок подачи (обоснование)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Финансирование
- Î.S.”Administrația de Stat a Drumurilor” · 1 298 209,00 MDL · 2024-04-09 → 2025-06-29
- Критерии допуска
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Этапы процедуры
Опубликовано
18.06.2024 · 07:03 UTC
Разъяснение условий
09.04.2024 → 23.04.2024 07:00 UTC
Принимают предложения
23.04.2024 → 30.04.2024 10:00 UTC
Определение победителя
30.04.2024
Исполнение контракта
15.05.2024 → 29.06.2025 10:21 UTC
Предметы закупки 1
| # | Предметы закупки | CPV | Количество |
|---|---|---|---|
| 1 | Lucrări de elaborare a raportului de expertiză tehnică și elaborarea soluțiilor de proiect privind reparația capitală a podului de șosea poziționat pe drumul public R22 Telenești–Ratuș–R6, km 11. | 71322000-1 Servicii de proiectare tehnică pentru construcţia de lucrări publice | 1 ед. |
Лоты 1
| # | Лоты | Сумма | Место исполнения | Период поставки/исполнения | Статус |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lucrări de elaborare a raportului de expertiză tehnică și elaborarea soluțiilor de proiect privind reparația capitală a podului de șosea poziționat pe drumul public R22 Telenești–Ratuș–R6, km 11. Conform Temei de proiectare | 1 298 209,00 MDL | mun.Chişinău str. Bucuriei 12a | 15.05.2024 → 29.06.2025 | Отменена |
Документы 4
- tp pod r22, km 11.pdf
- ap et r22.pdf
- duae p et r22.doc
- dl ex tehnica.docx
Поданные предложения 1
| Участник | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|
| Universinj | 1 512 440,00 MDL | На рассмотрении | 29.04.2024 16:27 UTC |
Решения о присуждении 1
| Поставщик | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|
| Universinj Документы решения: decizie 1712657981735 r 22.pdf ↗ | 1 512 440,00 MDL | Предложения отклонены | 18.06.2024 06:58 UTC |
Официальные изменения 3
10.04.2024 13:30 UTC
General change of Contract Notice
17.04.2024 12:03 UTC
General change of Contract Notice
18.06.2024 06:59 UTC · Отмена · Объявление о закупке
Lucrări de elaborare a raportului de expertiză tehnică și elaborarea soluțiilor de proiect privind reparația capitală a podului de șosea poziționat pe drumul public R22 Telenești–Ratuș–R6, km 11.
Operatorul economic F.Ș.P. “Universinj” S.R.L. care a propus prețul de 1 512 440,00, nu poate fi acceptată deoarece oferta depășeste cu 16,5 % valoare estimată a procedurii de ahiziție, depășind astfel și valoarea fondurilor alocate pentru îndeplinirea contractului de achiziții publice.
Din aceste considerente oferta operatorului economic F.Ș.P. “Universinj” S.R.L. se respinge ca fiind neconformă.
Ținând cont de prevederile art.7 lit. (a) al Legii privind achiziţiile publice nr.131 din 03.07.2015, “Utilizarea eficientă a banilor publici şi minimizarea riscurilor autorităţilor contractante”,, grupul de lucru în temeiul art. 15 alin. 2 (a) “Autoritatea contractantă, prin intermediul grupului de lucru sau, după caz, al specialistului certificat în domeniul achizițiilor publice, este obligată să asigure eficienţa achiziţiilor publice” căt și art. 71 alin.1 lit (d), art.71 alin.(3) al Legii privind achiziţiile publice nr.131 din 03.07.2015, anulează procedura de achiziție publică.
“Decizia de anulare a procedurii de achiziție publică nu generează vreo obligaţie a autorităţii contractante faţă de participanții la procedura respectivă, cu excepţia returnării garanţiei pentru ofertă şi a garanţiei de bună execuţie a contractului”.
Garanția pentru ofertă va fi returnată operatorului economic în conformitate cu prevederile legale, inclusiv cu transmiterea înștiințării pe marginea deciziei adoptate.
Квалификационные критерии 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True