Вернуться в каталог
ocds-b3wdp1-MD-1712227549108
Lucrări de proiectare privind elaborarea proiectului de execuție pentru reparația drumului G33 R12–Mîndîc–Zgurita–Mărculești–Rl3, sectorul km 28,30-40,27 (sectorul de drum de la accesul spre s. Popeștii de Jos - s. Căinarii Vechi).
Отменена
Открытый тендер
·Критерий выбора: Автоматически
Причина отмены
Operatorul economic "VIAAB Engineering" S.R.L.care a propus prețul de 3 361 411,00, nu poate fi calificat deoarece experiența similară prezentată conform formularelor Anexa 12, nu corespunde cerințelor înaintate față de obiectul ce urmează a fi atribuit și ulterior executat, dar și prevederilor art. 22 alin. (3) lit. (a) al Legii privind achizițiile publice nr. 131 din 03.07.2015, conform căruia operatorul economic urma să prezinte ,,lista lucrărilor similare executate în ultimii 5 ani, însoţită de certificări de bună execuţie pentru cele mai importante lucrări, în care să se conțină cel puțin un contract de lucrări similare a cărui valoare să nu fie mai mică de 75% din valoarea viitorului contract sau valoarea cumulată a tuturor contractelor executate în ultimul an de activitate să fie egală cu sau mai mare decît valoarea viitorului contract. Certificările de bună execuție indică beneficiarii, indiferent dacă aceştia sînt autorităţi contractante sau clienţi privaţi, valoarea, perioada şi locul execuţiei lucrărilor şi precizează dacă au fost efectuate în conformitate cu normele profesionale din domeniu şi dacă au fost duse la bun sfîrşit”.
Decizia de anulare a procedurii de achiziție publică nu generează vreo obligaţie a autorităţii contractante faţă de participanții la procedura respectivă, cu excepţia returnării garanţiei pentru ofertă şi a garanţiei de bună execuţie a contractului.
Garanția pentru ofertă va fi returnată operatorului economic în conformitate cu prevederile legale, inclusiv cu transmiterea înștiințării pe marginea deciziei adoptate.
Отмена относится ко всей процедуре. Статусы отдельных лотов указаны в разделе «Лоты».
Оценочная стоимость
3 468 257,00 MDL
До дедлайна
истёк
07.05.2024 11:00 UTC
Лоты
1
Поданные предложения
1
AI-разбор закупки
Как формируется анализ
Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.
- основные требования
- необходимые документы
- важные сроки
- риски и ограничения
- цитаты из исходных документов
Закупка завершена — разбор носит справочный характер.
Проанализировать закупку
Бесплатно на старте.
Закупка завершена
Участие в этой процедуре больше невозможно. Ниже — историческая справка: победитель, суммы и результаты. Профильная оценка «подходит ли вам» показывается только для активных закупок.
Итог процедуры: Процедура закрыта без победителя
По данным реестра MTender; мы ничего не досчитываем.
Обзор процедуры
Conform Temei de proiectare
Параметры закупки
- CPV
- 71 › 71320000-7 · Servicii de concepţie tehnică
- Категория
- Услуги
- Тип процедуры
- Открытый тендер
- Критерий выбора
- Автоматически
- Подача предложения
- Электронная подача
- Правовое основание
- Национальное законодательство о закупках
- Финансирование ЕС
- нет
- Плановый бюджет
- 3 468 257,00 MDL
- Лоты можно объединять
- нет
- Порядок подачи (обоснование)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Финансирование
- Î.S.”Administrația de Stat a Drumurilor” · 3 468 257,00 MDL · 2024-04-04 → 2025-06-29
- Критерии допуска
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Этапы процедуры
Опубликовано
17.06.2024 · 08:15 UTC
Разъяснение условий
04.04.2024 → 24.04.2024 07:00 UTC
Принимают предложения
24.04.2024 → 07.05.2024 11:00 UTC
Определение победителя
07.05.2024
Исполнение контракта
20.05.2024 → 29.06.2025 10:54 UTC
Предметы закупки 1
| # | Предметы закупки | CPV | Количество |
|---|---|---|---|
| 1 | Lucrări de proiectare privind elaborarea proiectului de execuție pentru reparația drumului G33 R12–Mîndîc–Zgurita–Mărculești–Rl3, sectorul km 28,30-40,27 (sectorul de drum de la accesul spre s. Popeștii de Jos - s. Căinarii Vechi). | 71322000-1 Servicii de proiectare tehnică pentru construcţia de lucrări publice | 1 ед. |
Лоты 1
| # | Лоты | Сумма | Место исполнения | Период поставки/исполнения | Статус |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lucrări de proiectare privind elaborarea proiectului de execuție pentru reparația drumului G33 R12–Mîndîc–Zgurita–Mărculești–Rl3, sectorul km 28,30-40,27 (sectorul de drum de la accesul spre s. Popeștii de Jos - s. Căinarii Vechi). Conform Temei de proiectare | 3 468 257,00 MDL | mun.Chişinău str. Bucuriei 12a | 20.05.2024 → 29.06.2025 | Отменена |
Документы 5
- tp pe g33.pdf
- ap g33.pdf
- ap eng g33.pdf
- duae p g33.doc
- dl proiectari (2).docx
Поданные предложения 1
| Участник | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|
| "VIAAB Engineering" S.R.L. | 3 361 411,00 MDL | На рассмотрении | 06.05.2024 10:48 UTC |
Решения о присуждении 1
| Поставщик | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|
| "VIAAB Engineering" S.R.L. Документы решения: decizie 1712227549108 g 33.pdf ↗ | 3 361 411,00 MDL | Предложения отклонены | 17.06.2024 08:14 UTC |
Официальные изменения 3
08.04.2024 06:44 UTC
General change of Contract Notice
15.04.2024 12:09 UTC
General change of Contract Notice
17.06.2024 08:15 UTC · Отмена · Объявление о закупке
Lucrări de proiectare privind elaborarea proiectului de execuție pentru reparația drumului G33 R12–Mîndîc–Zgurita–Mărculești–Rl3, sectorul km 28,30-40,27 (sectorul de drum de la accesul spre s. Popeștii de Jos - s. Căinarii Vechi).
Operatorul economic "VIAAB Engineering" S.R.L.care a propus prețul de 3 361 411,00, nu poate fi calificat deoarece experiența similară prezentată conform formularelor Anexa 12, nu corespunde cerințelor înaintate față de obiectul ce urmează a fi atribuit și ulterior executat, dar și prevederilor art. 22 alin. (3) lit. (a) al Legii privind achizițiile publice nr. 131 din 03.07.2015, conform căruia operatorul economic urma să prezinte ,,lista lucrărilor similare executate în ultimii 5 ani, însoţită de certificări de bună execuţie pentru cele mai importante lucrări, în care să se conțină cel puțin un contract de lucrări similare a cărui valoare să nu fie mai mică de 75% din valoarea viitorului contract sau valoarea cumulată a tuturor contractelor executate în ultimul an de activitate să fie egală cu sau mai mare decît valoarea viitorului contract. Certificările de bună execuție indică beneficiarii, indiferent dacă aceştia sînt autorităţi contractante sau clienţi privaţi, valoarea, perioada şi locul execuţiei lucrărilor şi precizează dacă au fost efectuate în conformitate cu normele profesionale din domeniu şi dacă au fost duse la bun sfîrşit”.
Decizia de anulare a procedurii de achiziție publică nu generează vreo obligaţie a autorităţii contractante faţă de participanții la procedura respectivă, cu excepţia returnării garanţiei pentru ofertă şi a garanţiei de bună execuţie a contractului.
Garanția pentru ofertă va fi returnată operatorului economic în conformitate cu prevederile legale, inclusiv cu transmiterea înștiințării pe marginea deciziei adoptate.
Квалификационные критерии 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True