Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1710503308764
Servicii medicale conform necesităților IMSP CS Strășeni
Finalizată
Achiziție de valoare mică (micro)
·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
221 695,00 MDL
Până la termen
expirat
23.03.2024 08:35 UTC
Loturi
2
Oferte depuse
4
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Servicii medicale conform necesităților IMSP CS Strășeni
Parametrii achiziției
- CPV
- 85 › 85100000-0 · Servicii de sănătate
- Categorie
- Servicii
- Tipul procedurii
- Achiziție de valoare mică (micro)
- Criteriu de atribuire
- Automat
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 221 695,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- IMSP Centrul de Sanatate Straseni · 221 695,00 MDL · 2024-03-15 → 2024-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
18.03.2024 · 13:05 UTC
Clarificarea condițiilor
15.03.2024 → 19.03.2024 13:05 UTC
Se primesc oferte
19.03.2024 → 23.03.2024 08:35 UTC
Desemnarea câștigătorului
25.03.2024
Executarea contractului
29.03.2024 → 31.12.2024 12:00 UTC
Obiectele achiziției 10
| # | Lot | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 | investigatia citopatologică(Pap-test convențional) a frotiului cervico-vaginal,inclusiv în screening cervioco-vaginal | 85100000-0 Servicii de sănătate | 3 000 buc. |
| 2 | 2 | cercetarea bacteriologică la difterie | 85100000-0 Servicii de sănătate | 10 buc. |
| 3 | 2 | cercetarea bacteriologică la tusea convulsivă și parapertussis | 85100000-0 Servicii de sănătate | 1 buc. |
| 4 | 2 | cercetarea bacteriologică la meningococi(eliminări nasofaringe) | 85100000-0 Servicii de sănătate | 2 buc. |
| 5 | 2 | cercetarea bacteriologica a urineu/urocultura | 85100000-0 Servicii de sănătate | 130 buc. |
| 6 | 2 | cercetarea bacteriologică a eliminărilor din ochi | 85100000-0 Servicii de sănătate | 10 buc. |
| 7 | 2 | cercetarea bacteriologică a eliminărilor din urechi | 85100000-0 Servicii de sănătate | 10 buc. |
| 8 | 2 | cercetarea bacteriologică a eliminărilor organelor de reproducție | 85100000-0 Servicii de sănătate | 50 buc. |
| 9 | 2 | cercetarea bacteriologică la holeră(mase fecale) | 85100000-0 Servicii de sănătate | 10 buc. |
| 10 | 2 | cercetarea bacteriologică la dismicrobism intestinal | 85100000-0 Servicii de sănătate | 7 buc. |
Loturi 2
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Investigatii citopatologice ale materialului citologic | 186 000,00 MDL | mun.Străşeni Str. Stefan cel Mare 105 | 29.03.2024 → 31.12.2024 | Atribuit |
| 2 | Investigatii bacteriologice | 35 695,00 MDL | mun.Străşeni Str. Stefan cel Mare 105 | 29.03.2024 → 31.12.2024 | Atribuit |
Întrebări și răspunsuri 4
18.03.2024 09:52 UTC · Certificat privind lipsa restanțelor la bugetul public național
Conform art.19 alin. (7) din Legea nr.131/2015 privind achizițiile publice „Informația privind îndeplinirea condiției prevăzute la alin. (3) lit. b) conform legislației în vigoare se accesează prin intermediul resursei informaționale a Serviciului Fiscal de Stat.” Solicitam modificarea documentelor de atribuire prin excluderea cerinței prezentării certificatului privind lipsa sau existența restanțelor la buget.
Răspunsul autorității: Conform art.19 alin.(7) din Legea nr.131/2015 privind achizițiile publice,,Autoritatea contractantă extrage informația necesară pentru constatarea existenței sau inexistenței circumstanțelor descrise la alin.(1) și (3) din bazele de date disponibile ale autortăților publice sau ale părților terțe.
__Dacă acest lucru nu este posibil, autoritatea contractantă are obligația de a accepta ca fiind suficient și relevant pentru demonstrarea faptului că ofertantul/ candidatul nu se încadrează în niciuna dintre situațiile prevăzute alin.(1) și (3) orice document considerat edificator____________
Grupul de lucru din cadrul instituției solicită act confirmativ refiritor privind lipsa sau existența restanțelor la bugetul public național
18.03.2024 12:30 UTC · Certificat
https://sfs.md/ro/services-online/route.taxpayer_information. lipsa sau existența restanțelor se verifica pe saitul Serviciului Fiscal de Stat
Răspunsul autorității: s-a publicat anuntul modificat
18.03.2024 12:39 UTC · Certificat
pe saitul Agenției Achizițiilor Publice este plasată scrisoarea nr.26-08/5-01-169432 din 24.11.2023 a Ministerului Finanțelor, conform căruia începînd cu 1 ianuarie 2024 Serviciul Fiscal de Stat nu va elibera contribuabilelor certificatul privind lipsa sau existența restanțelor pentru participarea la procedurile de achiziții publice.
Solicităm excluderea certificatului dat ca obligatoriu
Răspunsul autorității: s-a publicat anuntul modificat
19.03.2024 08:09 UTC · Punctul 30 Limba de redactare a ofertei.
La pct. 30 a anunțului de participare în calitate de limbă de redactare a ofertei este menționată ”Limba de Stat” - solicităm redactarea punctului dat în conformitate cu legislația în vigoare.
Răspunsul autorității: Conform art.13 al Constituției Republicii Moldova
_____Limba de stat a Republicii Moldova este limba română, funcţionînd pe baza grafiei latine.___
Documente 2
- anunt de participare.pdf
Documente cu același titlu: 2
- 18.03.2024 · cel mai recent după dată · doar metadate · Original ↗
- 15.03.2024 · doar metadate · Original ↗
Oferte depuse 4
| Ofertant | Lot | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|---|
| SC"Imunotehnomed"SRL | 1 | 135 000,00 MDL | În examinare | 20.03.2024 08:55 UTC |
| SC"Imunotehnomed"SRL | 2 | 19 630,00 MDL | În examinare | 20.03.2024 08:55 UTC |
| C.M.D "MODUS VIVENDI" S.R.L. | 1 | 171 000,00 MDL | În examinare | 21.03.2024 12:55 UTC |
| IMSP Asociația Medicală Teritorială Botanica | 1 | 186 000,00 MDL | În examinare | 21.03.2024 11:37 UTC |
Decizii de atribuire 4
| Furnizor | Lot | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|---|
| SC"Imunotehnomed"SRL Documentele deciziei: decizie.pdf ↗ | 1 | 114 999,99 MDL | Câștigător desemnat | 28.03.2024 08:03 UTC |
| C.M.D "MODUS VIVENDI" S.R.L. | 1 | 115 000,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 25.03.2024 12:14 UTC |
| IMSP Asociația Medicală Teritorială Botanica | 1 | 186 000,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 25.03.2024 12:14 UTC |
| SC"Imunotehnomed"SRL Documentele deciziei: decizie.pdf ↗ | 2 | 19 630,00 MDL | Câștigător desemnat | 28.03.2024 08:04 UTC |
Modificări oficiale 1
18.03.2024 13:05 UTC
General change of Contract Notice
Criterii de calificare 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True
Contracte 2
| Furnizor | Lot | Suma atribuită | Status | Publicat |
|---|---|---|---|---|
| SC"Imunotehnomed"SRL | 1 | 114 999,99 MDL | Contract în pregătire | 28.03.2024 08:03 UTC |
| SC"Imunotehnomed"SRL | 2 | 19 630,00 MDL | Contract în pregătire | 28.03.2024 08:04 UTC |
Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.