Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1706597597147
Reconstrucția Penitenciarului nr. 5-Cahul (repetat 5)
Finalizată
Licitație deschisă
·Criteriu de atribuire: Manual
Valoare estimată
149 996 870,00 MDL
Până la termen
expirat
05.03.2024 09:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
3
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Penitenciarul nr. 5 – Cahul, mun. Cahul, str. Trandafirilor 21, lucrările prevăd următoarele compartimente ce urmează a fi realizate: lucrări de demolare a edificiilor de pază existente, demolarea edificiilor de regim etajate și doar cu parter, demolarea halei industriale, degajarea molozului de construcție la întreprinderi specializate în depozitarea și/sau reciclare; construcția perimetrelor de pază ce reprezintă construcții din beton armat și perimetru din construcții metalice cu elemente speciale de protecție; montarea sistemelor de iluminat electric perimetral, sisteme de detectare și semnalizare, sisteme de supraveghere video; lucrări de construcție a rigolelor de scurgere a apelor pluviale exterioare. Consolidarea și reconstrucția unui bloc de detenție, cu replanificare interioară, construcția curților de plimbare, rețele exterioare de alimentare cu gaze naturale, apeduct canalizare, energie electrică, stație de transformare a energiei electrice, cazangerie pe gaze naturale, etc.
Parametrii achiziției
- CPV
- 45 › 45200000-9 · Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
- Categorie
- Lucrări
- Tipul procedurii
- Licitație deschisă
- Criteriu de atribuire
- Manual
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 149 996 870,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- Administrația Națională a Penitenciarelor · 149 996 870,00 MDL · 2024-01-30 → 2026-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
30.01.2024 · 15:26 UTC
Clarificarea condițiilor
30.01.2024 → 09.02.2024 09:00 UTC
Se primesc oferte
09.02.2024 → 05.03.2024 09:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
05.03.2024
Executarea contractului
07.03.2024 → 30.12.2026 09:30 UTC
Obiectele achiziției 1
| # | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|
| 1 | Reconstrucția Penitenciarului nr. 5-Cahul | 45200000-9 Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice | 1 unitate |
Loturi 1
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Reconstrucția Penitenciarului nr. 5-Cahul Reconstrucția Penitenciarului nr. 5-Cahul, în conformitate cu condițiile specificate în documentația de atribuire și caietul de sarcini. | 149 996 870,00 MDL | mun.Chişinău str.Nicolae Titulescu 35 | 07.03.2024 → 30.12.2026 | Atribuit |
Întrebări și răspunsuri 8
30.01.2024 15:26 UTC · Documentatiea de Proiec
Plasati va rig documentatiea de proiect
Răspunsul autorității: Bună ziua. Pentru a lua cunoștință cu documentația de proiect: Toți doritorii de a participa la procedura în cauză, sunt așteptați la sediul autoritatii contractante (ANP), din mun. Chișinău, str. N. Titulescu 35, în orice zi de lucru începînd cu orele 10.00 pînă la 16.00. Rugăm să informați în prealabil despre intenția de a consulta documentația de proiect la nr. de telefon: 022/-409-702, 069023990.
31.01.2024 14:14 UTC · PCT. 29
Vizitarea santierului, reprezinta o cerinta obligatorie?
Răspunsul autorității: Conform prevederilor pct. 29 din Anunțul de participare, examinarea documentației de proiect cu vizitarea șantierului până la propunerea și publicarea ofertelor pe M-tender are caracter opțional. Totuși, este oportun de a fi vizitat șantierul și consultată documentația de proiect în vederea oformării unei oferte cît mai argumentate, bazată pe soluțiile tehnice proiectate și situația la zi a șantierului.
06.02.2024 13:32 UTC · Experiența similară! Pct. 26 din AP - operatorul economic va confirma experiența în ultimii 5 ani a cel putin un contract cu o valoare nu mai mică de 75 %
Prin depunerea ofertei , împreuna cu terț susținator - se va accepta oferta participantului prin experiența terțului (acesta deținînd contracte cu o valoare mai mare decit a ofertantului) - ?
Răspunsul autorității: Prin prezenta ca răspuns la subiectul întrebării, Vă comunicăm că susținătorul terț urmează să întrunească complet cerința solicitată în documentația de atribuire, în caz că nu întrunește pe deplin aceste cerințe, se aplică asocierea operatorilor economici în conformitate cu cerințele documentației de atribuire.
06.02.2024 14:24 UTC · pct. 14 Angajament terț sustinator financiar
Explicati va rog, solicitarea dvs cu privire la acest aspect- cu angajarea din partea susținătorului de a executa lucrări în proporție de numai puțin de 30% din valoarea obiectivului, devizele fiind elaborate de susținător???
Răspunsul autorității: În scop de răspundere comună a operatorilor economici pentru realizarea obiectivului și nu doar folosirea experiența altor operatori pentru a fi eligibili la procedura în cauză, în cazul susținătorilor terți sa aplicat o condiție de răspundere de executare a lucrărilor de 30% din lucrările licitate, astfel devizul pe procentul enunțat urmează a fi elaborat de susținător terț (semnătură și ștamila acestuia), cu aprobarea operatorului economic participant de bază.
06.02.2024 14:27 UTC · anunt de participare
Din ce motiv nu au avut loc licitatiile precedente?
Răspunsul autorității: Drept resort al procedurilor anterioare au fost stabilite următoarele motive: neîntrunirea cerințelor de calificare a operatorilor economici; lipsa participanților la procedura de achiziție; creșterea bruscă a costurilor pentru bunuri materiale, utilaje, etc.; lipsa stabilității costurilor și serviciilor de logistică pentru asigurarea șantierului cu bunuri; din care s-a dedus necesitatea ajustării costurilor pentru realizarea lucrărilor licitate (exercițiu efectuat la finele anului 2023 de autoritatea contractantă).
08.02.2024 09:58 UTC · pct. 14 Angajament terț sustinator financiar
Conditia impusa este contrar legii achizitii publice -”În scop de răspundere comună a operatorilor economici pentru realizarea obiectivului și nu doar folosirea experiența altor operatori pentru a fi eligibili la procedura în cauză, în cazul susținătorilor terți sa aplicat o condiție de răspundere de executare a lucrărilor de 30% din lucrările licitate, astfel devizul pe procentul enunțat urmează a fi elaborat de susținător terț (semnătură și ștamila acestuia), cu aprobarea operatorului economic participant de bază”
Facînd referire la art. 7 lit. a) din Legea nr. 131/15, un angajament ferm privind susținerea tehnică şi/sau profesională a unui ofertant în cadrul procedurilor de achiziții publice nu poate fi altceva decât un angajament adresat autorității contractante, în formă autentică, prin care persoana terță confirmă că se obligă necondiționat şi irevocabil să pună la dispoziția unui ofertant resursele tehnice şi/sau profesionale necesare pentru îndeplinirea integrală şi la termen a tuturor obligațiilor asumate de acesta, conform ofertei prezentate şi contractului de achiziție publică ce urmează a fi încheiat între ofertant şi autoritatea contractantă.
Răspunsul autorității: În conformitate cu prevederile pct. 41 din Regulamentul privind achizițiile publice de lucrări, aprobat prin Hotărîrea Guvernului nr. 638/2020, criteriile de calificare și selecție a ofertanților/candidaților utilizate în cadrul procedurii de achiziție publică de lucrări sunt:
1) eligibilitatea ofertantului sau candidatului;
2) capacitatea de exercitare a activității profesionale;
3) capacitatea economică și financiară;
4) capacitatea tehnică;
5) standardele de asigurare a calității;
6) standardele de protecție a mediului.
Concomitent, potrivt dispozițiilor consemnate în pct. 42 din același Regulament, „stabilirea cerințelor minime de calificare rămâne la latitudinea autorității contractante, aceasta având obligația de a ține cont de complexitatea, volumul, durata, valoarea și natura contractului de achiziție publică de lucrări ce urmează a fi încheiat”.
Prin urmare, Vă comunicăm că cerințele consemnate la pct. 14-17 din Anunțul de participare - în sensul că angajamentul din partea susținătorului nu trebuie să depășească 30% din necesitatea financiară, tehnică și profesională prescrisă ofertantului, a fost formulată reieșind din complexitatea, volumul, durata, valoarea și natura contractului de achiziție publică de lucrări - în scopul demonstrării eligibilității ofertantului prin prisma confirmării capacității acestuia de a asimila (a îndeplini) viitorul contract de achiziții publice și de a soluționa eventualele dificultăți legate de îndeplinirea acestuia, în cazul în care oferta sa va fi declarată câștigătoare. Precizăm, că condiția de mai sus a fost conturată reieșind din datele acumulate de către Autoritatea contractantă în procesul desfășurării licitațiilor publice anterioare la obiectivul investițional nominalizat, în cadrul cărora s-a conturat constatarea participării unor ofertanți care nu au capacitatea de a asimila un contract de executare a lucrărilor de un asemenea volum și complexitate.
În contextul celor relatate, nu poate fi acceptată observația invocată precum că „condiția impusa este contrar legii achiziții publice”, întrucât autoritatea contractantă nu a impus careva cerințe ce nu prezintă relevanță sau sunt disproporționate privind ceea ce urmează a fi achiziționat.
08.02.2024 14:18 UTC · Pct 30
Se prevede plata în avans?
Răspunsul autorității: Cu referire la plata în avans, Vă comunicăm că în conformitate cu condițiile stabilite la pct. 30 din Anunțul de participare - achitarea va fi efectuată conform prevederilor Legii finanțelor publice și responsabilități bugetar–fiscale nr.181 din 25.07.2014: 10% - prealabil din suma finanțată pentru anul de finanțare, 90% - în baza procesului-verbal de recepție și a facturii fiscale în termen de 30 zile, în limita bugetului aprobat pentru obiect anual.
Pentru claritate, precizăm că potrivit prevederilor art. 66 alin. (5) din Legea nr. 181/2014, autoritatea contractantă stipulează în contractele de antrepriză încheiate, efectuarea plăților anticipate (în avans) pentru achiziționarea lucrărilor de construcții și reparații capitale, a căror valoare nu depășește 10 la sută din limita anuală stabilită pe obiectiv în scopul organizării proceselor tehnologice și procurării de materiale și utilaj, cu confirmarea ulterioară a sumelor plătite prin volume de lucrări executate efectiv pe parcursul anului de gestiune.
08.02.2024 14:23 UTC · Perioada clarificarilor - de la 30.01.2024 11:35 până la 09.02.2024 11:00
În legatură cu complexitatea volumului de lucrări și a obiectului cu însemnatate deosebită, Solicitam prelungirea termenului!!!
Răspunsul autorității: Autoritatea contractantă, reieșind din valoarea estimată a contractului de achiziție publică și complexitatea lucrărilor de construcție la respectivul obiect investițional, a stabilit termenul pentru clarificări pentru perioada de la 30.01.2024 11:35 până la 09.02.2024 11:00 (10 zile), acționând în acord cu prevederile art. 35 alin. (1) lit. a) al Legii nr. 131/2015 privind achizițiile publice.
Totodată, în contextul întrebărilor formulate de către persoanele interesate la rubrica „Clarificări”, Autoritatea contractantă nu a sesizat careva dificultăți majore în asimilarea de către operatorii economici a informațiilor cuprinse în documentația de atribuire, care ar determina concluzia privind la extinderea termenului pentru clarificări la documentația de atribuire, în sensul solicitării înaintate de Dvs.
De asemenea, Autoritatea contractantă nu consideră solicitarea înaintată ca fiind una justificată și posibil din punct de vedere tehnic de a fi realizată, în condițiile în care Legea privind achizițiile publice operează doar cu noțiunea de „extindere a termenului de depunere a ofertelor” (a se vedea reglementările art. 35, 41 și 47) și nu cea de extindere a termenului pentru clarificări.
Mai mult ca atât, în răspunsul formulat la prima clarificare, Autoritatea contractantă a precizat că - operatorii economici interesați pot consulta documentația de atribuire, în particular documentația de proiect, la sediul autorității contractante (ANP), din mun. Chișinău, str. N. Titulescu 35, în orice zi de lucru începând cu orele 10.00 pînă la 16.00.
Documente 6
- Anunț de participare „Reconstrucția P-5 Cahul”.pdf
- Anexa nr. 1 la Anunțul de participare_Devizul (1).pdf
- Documentatia standard.semnat (1).pdf
- Documentația standard.docx
- DUAE „Reconstrucția P-5 Cahul”.pdf
- DUAE.doc
Oferte depuse 3
| Ofertant | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| FPC STAYER SRL | 175 380 952,00 MDL | În examinare | 05.03.2024 08:21 UTC |
| SC "Prestigiu - AZ" SRL | 124 493 361,29 MDL | În examinare | 29.02.2024 13:09 UTC |
| KVM Cons SRL | 140 448 670,00 MDL | În examinare | 05.03.2024 08:37 UTC |
Decizii de atribuire 3
| Furnizor | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| SC "Prestigiu - AZ" SRL Documentele deciziei: decizie atribuire reconstrucția penitenciarului nr. 5-cahul (repetat 5).pdf ↗ | 124 493 361,29 MDL | Ofertele au fost respinse | 10.06.2024 10:03 UTC |
| KVM Cons SRL Documentele deciziei: decizie atribuire reconstrucția penitenciarului nr. 5-cahul (repetat 5).pdf ↗ | 140 448 670,00 MDL | Câștigător desemnat | 10.06.2024 10:04 UTC |
| FPC STAYER SRL | 175 380 952,00 MDL | Ofertele au fost respinse | 10.06.2024 10:04 UTC |
Modificări oficiale 1
30.01.2024 09:39 UTC
General change of Contract Notice
Criterii de calificare 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True
Contracte 1
| Furnizor | Suma atribuită | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| KVM Cons SRL | 140 448 670,00 MDL | Contract în pregătire | 19.06.2024 11:00 UTC |
Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.