Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1700643606640
Lucrări/Servicii de demolare a clădirilor din incinta Penitenciarului nr. 10-Goian
Finalizată
Achiziție de valoare mică
·Criteriu de atribuire: Manual
Valoare estimată
433 849,10 MDL
Până la termen
expirat
04.12.2023 08:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
6
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Lucrări/Servicii de demolare a clădirilor din incinta Penitenciarului nr. 10-Goian
Parametrii achiziției
- CPV
- 45 › 45100000-8 · Lucrări de pregătire a şantierului
- Categorie
- Lucrări
- Tipul procedurii
- Achiziție de valoare mică
- Criteriu de atribuire
- Manual
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 433 849,10 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- Administrația Națională a Penitenciarelor · 433 849,10 MDL · 2023-11-22 → 2023-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
22.11.2023 · 14:13 UTC
Clarificarea condițiilor
22.11.2023 → 27.11.2023 07:00 UTC
Se primesc oferte
27.11.2023 → 04.12.2023 08:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
04.12.2023
Executarea contractului
11.12.2023 → 31.12.2023 11:35 UTC
Obiectele achiziției 1
| # | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|
| 1 | Lucări/servicii de demolare | 45100000-8 Lucrări de pregătire a şantierului | 1 unitate |
Loturi 1
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lucrări/Servicii de demolare a clădirilor din incinta Penitenciarului nr. 10-Goian | 433 849,10 MDL | mun.Chişinău str.Nicolae Titulescu 35 | 11.12.2023 → 31.12.2023 | Atribuit |
Întrebări și răspunsuri 2
22.11.2023 14:13 UTC · Caiet de sarcini
Rugam autoritatea contractanta sa publice caiet de sarcini!
Lista de cantitati a lucrarilor ce urmeaza a fi executate!
Răspunsul autorității: Lista cu cantitățile de lucrări ce urmează a fi executate se regăsește în anexa nr. 1 la Anunțul de participare, fiind consemnată și în Documentați standard. Lecturați informația din documentele nominalizate.
24.11.2023 06:04 UTC · Anunt
Stimata parte contractanta nu ironizati cu lectura informatiei din documentele nominalizate. Atragrti atentie la cerintele anuntului. Garantia ofertei 60zile, pe cind data limita de executare a lucrarilor este de 29.12.2023. Garantia de buna executie 1an. Ce garantam? Si ce AE este specializat anume pe demolari sa dea asa experienta de lucrari. Aberatie!
Răspunsul autorității: Conform reglementărilor din Documentației standard pentru realizarea achizițiilor publice de lucrări, operatorii economici pregătesc ofertele conform cerințelor stabilite în anunțul de participare, publicat de către autoritatea contractantă în Buletinul achizițiilor publice. Ofertantul are obligația, prin depunerea declarației privind valabilitatea ofertei, de a menține oferta valabilă pe toată perioada de valabilitate prevăzută în documentația de atribuire.
Chiar dacă termenul garanției pentru ofertă a fost stabilit pentru o perioadă de 60 de zile, aceasta va fi returnată pînă la expirarea termenului indicat în următoarele cazuri:
- Garanția pentru ofertă, constituită de ofertantul a cărui ofertă a fost stabilită ca fiind câștigătoare, în cel mult trei zile lucrătoare de la data constituirii garanției de bună execuție.
- Garanția pentru ofertă, constituită de ofertanți a căror ofertă nu a fost stabilită câștigătoare, în cel mult trei zile lucrătoare de la data producerii a oricăreia dintre următoarele situații:
1) expirarea perioadei de valabilitate a garanției pentru ofertă;
2) încheierea contractului de achiziție publică de lucrări și depunerea garanției de bună execuție, dacă o astfel de garanție este prevăzută în documentația de atribuire;
3) suspendarea procedurii de achiziție, fără încheierea unui contract de achiziție publică de lucrări;
4) retragerea ofertei înainte de expirarea termenului de depunere a ofertelor, în cazul în care documentația de atribuire admite astfel de retrageri.
Precizăm de asemenea, că conform documentației de atribuire, termenul garanției de bună execuție a contractului a fost stabilit pînă la 31.01.2024.
Cît privește experiența operatorilor economici exclusiv pe lucrări de demolare, considerăm afirmația dată ca fiind una eronată, ori de către AC s-a solicitat dovada experienței similare de minim 5 ani, în ceea ce privește executarea lucrărilor de construcție și reconstrucție (a se vedea Anunțul de participare și Documentația standard). În acest sens, s-a indicat că Operatorul economic va confirma experiența prin prezentarea de copii ale contractului de antrepriză, proceselor verbale de recepție finală cu anexe, executate in ultimii 5 ani a cel puțin a unui contract cu o valoare nu mai mică, de 75% din valoarea viitorului contract, sau valoarea cumulată a tuturor contractelor executate în ultimul an de activitate să fie egală sau mai mare decât valoarea viitorului contract cu aplicarea semnăturii electronice.
Documente 5
- Anunț de participare.pdf
- Documentația standard_semnat.pdf
- Duae_semnat.pdf
- DUAE.doc
- Documentația standard.docx
Oferte depuse 6
| Ofertant | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| MEDALMIR | 443 440,89 MDL | În examinare | 04.12.2023 07:44 UTC |
| SRL BAUHOF GROUP | 393 839,04 MDL | În examinare | 03.12.2023 17:23 UTC |
| SC LUXGAZ SRL | 392 798,04 MDL | În examinare | 04.12.2023 07:30 UTC |
| Vastavit SRL | 299 662,16 MDL | În examinare | 01.12.2023 12:58 UTC |
| VISOM - CONS | 338 450,00 MDL | În examinare | 04.12.2023 07:38 UTC |
| Profmarket Prim | 371 469,00 MDL | În examinare | 03.12.2023 14:26 UTC |
Decizii de atribuire 6
| Furnizor | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| Vastavit SRL | 299 662,16 MDL | Câștigător desemnat | 11.12.2023 11:43 UTC |
| VISOM - CONS | 338 450,00 MDL | Ofertele au fost respinse | 04.12.2023 13:41 UTC |
| Profmarket Prim | 371 469,00 MDL | Ofertele au fost respinse | 04.12.2023 13:42 UTC |
| SC LUXGAZ SRL | 392 798,04 MDL | Ofertele au fost respinse | 04.12.2023 13:42 UTC |
| SRL BAUHOF GROUP | 393 839,04 MDL | Ofertele au fost respinse | 04.12.2023 13:48 UTC |
| MEDALMIR | 443 440,89 MDL | Ofertele au fost respinse | 04.12.2023 13:44 UTC |
Criterii de calificare 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True
Contracte 1
| Furnizor | Suma atribuită | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| Vastavit SRL | 299 662,16 MDL | Contract în pregătire | 11.12.2023 11:44 UTC |
Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.