Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1695378682396
Detectoare de urme de exploziv
Finalizată
Licitație deschisă
·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
4 500 000,00 MDL
Până la termen
expirat
16.10.2023 08:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
4
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Detector de urme de explosiv - 8 buc
Parametrii achiziției
- CPV
- 38 › 38500000-0 · Aparate de control şi de testare
- Categorie
- Bunuri
- Tipul procedurii
- Licitație deschisă
- Criteriu de atribuire
- Automat
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 4 500 000,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- Aeroportul International Chisinau · 4 500 000,00 MDL · 2023-09-22 → 2023-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
26.09.2023 · 19:11 UTC
Clarificarea condițiilor
22.09.2023 → 02.10.2023 07:30 UTC
Se primesc oferte
02.10.2023 → 16.10.2023 08:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
16.10.2023
Executarea contractului
23.10.2023 → 29.12.2023 12:35 UTC
Obiectele achiziției 1
| # | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|
| 1 | Detectoare | 38500000-0 Aparate de control şi de testare | 8 buc. |
Loturi 1
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Detectoare de urme de exploziv Detector de urme de explosiv - 8 buc
Tampoane de probă -80000 buc | 4 500 000,00 MDL | mun.Chişinău bd. Dacia, 80/3 | 23.10.2023 → 29.12.2023 | Atribuit |
Întrebări și răspunsuri 7
25.09.2023 06:58 UTC · viteza de incalzire de 20 min
Echipamentele de detectare a urmelor de exploziv utilizate în aeroporturi consumă foarte puțină energie electrică, fiind in lucru 24/7 nu se recomanda pornire/oprirea lor. Din aceste motiv consideram ca timpul de încălzire după pornire nu este un parametru semnificativ în ceea ce privește caracteristicile tehnice ale echipamentului. Spre exemplu mai mulți producători de performanță din acest domeniu cu unele dintre cele mai bune echipamente aprobate ECAC și TSA ale companiilor Leidos, Broker, Rapiscan, etc, au un timp de încălzire de 30 min. De aceea pentru a asigura dreptul de a participa la licitație si a altor producători solicitam modificarea caietului de sarcini prin schimbarea timpului de încălzire de la 20 la 30 min.
Răspunsul autorității: Buna ziua. Se accepta timpul de incalzire 30 min.
25.09.2023 07:58 UTC · specificatii tehnice
Buna ziua!
Spectrometria de mobilitate ionică (IMS) este o tehnică analitică utilizată pentru a separa și identifica compuși în funcție de cât timp durează moleculele ionizate pentru a trece printr-un tub electrificat. Timpul necesar este apoi comparat cu o bază de date de compuși cunoscuți pentru a identifica materialul.
Tehnologia Ion Trap Mobility Spectrometry (ITMS) în care ionii sunt menținuți staționari (sau prinși) într-o cameră, îmbunătățind semnificativ performanța, viteza, sensibilitatea și eficiența în comparație cu sistemele IMS stand. Mai multe echipamente ETD care folosesc tehnologia ITMS (o derivata avansata a tehnologiei IMS) sunt ECAC si TSA, certificate si recomandate pentru utilizare in aeroporturile din UE si USA. Va rugam sa confirmați daca in cadrul licitației vor fi acceptate echipamentele ce folosesc tehnologia ITMS?
Răspunsul autorității: Buna ziua. Echipamentele cu tehnologia Ion Trap Mobility Spectrometry (ITMS) vor fi acceptate.
26.09.2023 08:56 UTC · termenul de garantia
buna ziua, va rugam sa specificați care este termenul minim de garanție pentru echipamentele solicitate?
Răspunsul autorității: Termen de garantie 24 de luni confrom specificatie din caietul de sarcini!
26.09.2023 09:01 UTC · specificatii tehnice
In specificațiile tehnice sunt indicate doua caracteristici principale: tehnologia non-radioactiva si concept flexibil și multi-level al software-ului.
Rugam sa ne explicati ce anume presupune conceptul software flexibil și pe mai multe niveluri.
Răspunsul autorității: Buna ziua. Conceptul de software flexibil și multi-nivel include împărțirea utilizatorilor în grupuri (operatori-dispeceri-ingineri) cu drepturi de acces diferite (utilizare-administrare-întreținere), capacitatea de export/import setări, diagnosticare etc.
26.09.2023 09:09 UTC · Dimensiuni maxime: 550 x 465 x 450 mm
Vor fi admise devieri neînsemnate de la dimensiunile maxime solicitate, ca spre exemplu 500 L x 480 W x 380 H?
Răspunsul autorității: Buna ziua. Sunt permise echipamente cu abateri minore de la dimensiunile maxime.
26.09.2023 11:47 UTC · Condițiile de livrare indică în continuare DDP
Doar participantii la licitatie din R. Moldova pot indeplini aceste conditii. Vă rugăm să confirmați daca va fi acceptata conditia DAP Chisinau Aeroport pentru participantii din afara Moldovei?
Răspunsul autorității: Buna ziua. Pct. 16 este o conditie obligatorie de a fi respectata.
28.09.2023 08:17 UTC · specificatii tehnice
Cerința privind tipul de echipament indică faptul că este necesar un sistemul de detectare a urmelor de explozivi. În același timp, cerința de performanță de detectare spune că ar trebui să detecteze si narcoticele standard. Rugam sa precizati ce tip de sistem este solicitat.
Răspunsul autorității: Tipul de echipament solicitat este un sistem de detectare a urmelor de explozivi.
Documente 7
- specificații tehnice anexa 22.docx
- specificatia de pret anexa 23.docx
- anunt de participare privind achizitionarea etd.pdf
Documente cu același titlu: 2
- 22.09.2023 · cel mai recent după dată · doar metadate · Original ↗
- 22.09.2023 · doar metadate · Original ↗
- cererea de participare anexa 7.docx
- declarație.docx
- caiet de sarcini etd.pdf
Oferte depuse 4
| Ofertant | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| Control & Service | 4 230 000,00 MDL | În examinare | 16.10.2023 07:42 UTC |
| EXIMOTOR SA | 4 107 720,00 MDL | În examinare | 13.10.2023 12:48 UTC |
| iCON SYSTEMS | 4 464 000,00 MDL | În examinare | 16.10.2023 07:49 UTC |
| GEOTER-COM | 4 387 500,00 MDL | În examinare | 16.10.2023 07:21 UTC |
Decizii de atribuire 4
| Furnizor | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| EXIMOTOR SA Documentele deciziei: eximotor sa.pdf ↗ | 4 107 720,00 MDL | Ofertele au fost respinse | 24.10.2023 12:50 UTC |
| Control & Service Documentele deciziei: decizie 22 d din 23 10 2023.pdf ↗ | 4 230 000,00 MDL | Câștigător desemnat | 24.10.2023 12:52 UTC |
| GEOTER-COM | 4 387 500,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 16.10.2023 08:00 UTC |
| iCON SYSTEMS | 4 464 000,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 16.10.2023 08:00 UTC |
Modificări oficiale 1
26.09.2023 19:11 UTC
General change of Contract Notice
Criterii de calificare 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True
Contracte 1
| Furnizor | Suma atribuită | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| Control & Service | 4 230 000,00 MDL | Contract în pregătire | 24.10.2023 12:54 UTC |
Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.