RU RO
Вернуться в каталог
ocds-b3wdp1-MD-1693856136565

Iluminatul stradal s.Șendreni comuna Vărzarești str.Ștefan cel Mare și str.Boris Șimanovici

Приостановлена Закупка малой стоимости ·Критерий выбора: Вручную

Причина отмены

Nu corespunde caietul de sarcini

Отмена относится ко всей процедуре. Статусы отдельных лотов указаны в разделе «Лоты».

Оценочная стоимость
1 150 500,00 MDL
До дедлайна
истёк
14.09.2023 06:00 UTC
Лоты
1
Поданные предложения
0
AI-разбор закупки Как формируется анализ

Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.

  • основные требования
  • необходимые документы
  • важные сроки
  • риски и ограничения
  • цитаты из исходных документов
Проанализировать закупку Бесплатно на старте.

Подходит ли эта закупка моей компании?

Создайте профиль компании, чтобы увидеть разбор соответствия: CPV, регион, бюджет, процедура и требуемые документы.

Создать профиль компании

Обзор процедуры

Iluminatul stradal

Параметры закупки

CPV
4545200000-9 · Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
Категория
Работы
Тип процедуры
Закупка малой стоимости
Критерий выбора
Вручную
Подача предложения
Электронная подача
Правовое основание
Национальное законодательство о закупках
Финансирование ЕС
нет
Плановый бюджет
1 150 500,00 MDL
Лоты можно объединять
нет
Порядок подачи (обоснование)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Финансирование
Primaria Varzaresti · 1 150 500,00 MDL · 2023-09-04 → 2023-12-30
Критерии допуска
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Этапы процедуры

Опубликовано
05.09.2023 · 09:10 UTC
Разъяснение условий
04.09.2023 → 09.09.2023 06:00 UTC
Принимают предложения
09.09.2023 → 14.09.2023 06:00 UTC
Исполнение контракта
20.09.2023 → 31.12.2023 09:01 UTC

Предметы закупки 1

#Предметы закупкиCPVКоличество
1Iluminatul stradal de 45200000-9
Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
2 500 м

Лоты 1

#ЛотыСуммаМесто исполненияПериод поставки/исполненияСтатус
1Iluminatul stradal 1 150 500,00 MDLs.Vărzăreşti
comuna Varzaresti, r-ul. Nisporeni RM
20.09.2023 → 31.12.2023Итог не подведён

Вопросы и ответы 13

05.09.2023 06:00 UTC · anunt de participare
Buna ziua.Stimata autoritate contractanta aveti anterior licitatie care este suspendata.Trebuie sa o anulati apoi se publica alta licitatie conform legii.
Ответ заказчика: Buna ziua ce nu este publicată conform legii daca va referiți la termenul de achiziție nu mi-a permis să aleg din sistem mai puține zile de a fi procedura
05.09.2023 06:01 UTC · anunt de participare
In anuntul de participare este suma de 1 380 000,00 lei dar pe pagina de Mtender este alta suma.Care este totusi suma acestei licitatii??
Ответ заказчика: Buna Ziua in anunțul de participare e suma cu TVA iar pe Mtender e fara TVA
05.09.2023 10:06 UTC · Anunt de participare
In anuntul de participare este suma de 1 380 000,00 lei dar pe pagina de Mtender este alta suma.Care este totusi suma acestei licitatii?? Răspuns (5 sept 2023, 10:04): Buna Ziua in anunțul de participare e suma cu TVA iar pe Mtender e fara TVA - Stimata autoritate contractanta trebuie sa faceti calculele corect la suma licitatiei. Asteptam raspunsul?
05.09.2023 12:08 UTC · Anunt de participare
In anuntul de participare pct. 24. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: prețul cel mai scăzut, corespunderea specificație tehnice și cerințele oligatorii solicitate. Unde putem gasi specificatiile tehnice si cerintele obligatorii?
05.09.2023 12:22 UTC · Caiet de sarcini
In AP pct. 24. Criteriul de evaluare aplicat pentru atribuirea contractului: prețul cel mai scăzut,corespunderea specificație tehnice și cerințele oligatorii solicitate. Pentru a evalua corespunderea trebuie sa expuneti cerințele oligatorii solicitate sau cu alte cuvinte specificații tehnice la materialele care contribuie la atingerea scopului final. Publicati specificatiile tehnice pentru performantele de calitate solicitate?
05.09.2023 13:23 UTC · anunt de participare
Răspuns (5 sept 2023, 10:07): Buna ziua ce nu este publicată conform legii daca va referiți la termenul de achiziție nu mi-a permis să aleg din sistem mai puține zile de a fi procedura. Chiar vas ruga sa cititi atent ce intrebare ati avut si ce raspuns ati dat! Ce legatura re extrasul companiei cu descrierea transportului????
05.09.2023 14:11 UTC · Caiet de sarcini
Conform Art. 1 din Lege 131/2015 specificaţie tehnică este: în cazul contractelor de achiziții publice de lucrări, ansamblul cerințelor tehnice, cuprinse în special în documentația de atribuire, care definesc caracteristicile pe care trebuie să le aibă un material, un bun furnizat, astfel încît acesta să poată fi utilizat în scopul urmărit de autoritatea contractantă. Care sunt cerintele de corespundere pentru atingerea scopului urmarit de primarie?
05.09.2023 14:23 UTC · Documentaţie de atribuire
Conform Art. 1 din Lege 131/2015 documentaţie de atribuire – document care cuprinde cerinţele, criteriile, regulile şi alte informaţii necesare pentru a asigura operatorilor economici o informare completă, corectă şi explicită cu privire la cerinţele sau elementele achiziţiei, obiectul contractului şi modul de desfăşurare a procedurii de atribuire, inclusiv specificaţiile tehnice ori documentul descriptiv. In cazul de fata, pentru iluminat public, descrieti asteptarile de la implimentarea sistemului de iluminat. Cu alte cuvinte, descrieti cerintele despre cat, cum si cand sa fie iluminate strazile, in unitati de masura adecvate iluminatului, deoarece scopul principal al unui proiect de iluminat este - sa fie iluminate strazile. Instalarea sistemului de iluminat si alimentarea lui cu energie electrica este o solutie de a atinge scopul principal si nici de cum insusi scopul final.
06.09.2023 05:23 UTC · fara obiectii
Doar doua lucruri sunt infinite, universul si prostia umana, si nu sunt foarte sigur in legatura cu primul, dar al doilea sigur este. Albert Einstein Stimati colegi, nu tergiversati procedura, sute de concursuri s-au efectuat cu indicarea caracteristicilor in descrierea corpului de iluminat,analog ca si la concursul respectiv, in pozitia 58 a caietului de sarcini. Nu doriti sa participati, nu o faceti. Sanatate .
Ответ заказчика: Mulțumesc pentru acest ms, cei ce doresc sa participe nu se ating de orice cuvînt a mai fost licitație cu lucrări dar așa de întrebări nu sa propus și procedura a fost finalizată, dar acesta licitația numai motive și motive mă scuzați va rog ai va mulțumesc încă o dată pentru acest ms
06.09.2023 08:49 UTC · Lectie de iluminat
Care este scopul achiziției? Scopul este - ca străzile satului să fie iluminate. Corect? Care este soluția? - Instalarea unui sistem de iluminat care contribuie la atingerea scopului final. Atunci trebuie descrise așteptările AC de la implementarea proiectului în unități masurabile. Iluminatul se masoara in lucsi (lx) si nu in Watt si nici un lumeni (lm). Așa dar AC indica performanțele așteptate în conformitate cu normativele în vigoare si apoi caracteristicile tehnice ale corpurilor de iluminat, care determina performanțele în funcționare. Obiectul achiziției este nu corpul de iluminat, dar instalatia de iluminat. Instalațiile de iluminat electrice au drept scop realizarea unui anumit nivel de iluminare, cat si îndeplinirea unor condiții de calitate. Pentru a înțelege mai bine diferența aveți definițiile, care ar trebui sa le știți: instalația de iluminat public este ansamblul alcatuit din corpuri de iluminat, echipate cu sursă de lumină corespunzătoare, amplasate într-o dispunere logică în scopul realizării unui mediu luminos corespunzător, capabil să asigure desfăşurarea în condiţii optime a circulaţiei rutiere, pietonale, etc.; corpul de iluminat este aparatul de iluminat care serveşte la distribuţia, filtrarea sau transmisia luminii produse de la una sau mai multe lămpi către exterior.
06.09.2023 09:04 UTC · procedura
De ce aveti publicate trei acizitii active la aselas obiect? ocds-b3wdp1-MD-1693856136565; ocds-b3wdp1-MD-1693312291279; ocds-b3wdp1-MD-1692865475856 doua suspendate, dar tot active. Suspendat nu inseamna anulat.
Ответ заказчика: Buna ziua încerc de sa se anuleze dar inca nu mi se permite, nu cunosc de ce
06.09.2023 12:37 UTC · O mana de ajutor
Dacă va par foarte complicate cerintele de performanță, atunci simplificat la minim lucrurile, la nivelul de logica.  Dacă ne referim la scopul achiziției, sau ce dorește AC sa primeasca în urma implementării proiectului si inlocuim iluminatul cu castraveti atunci răspunsul la ce dorește AC este: - de a procura castraveți. Întrebarea a doua apare la cantitate: cati castraveti dorim? în unități măsurabile kg - cate kilograme si nici decum cate borcane conservate? a treia întrebare apare la calitate - ce castraveti dorim? - mari, mici, mijlocii, proaspeți sau nu prea. În caz dacă se doresc castraveti proaspeti, mijlocii dar nu se impun cerintele dorite, atunci ofertele vor contine tot felul de castraveti, dar AC nu va avea posibilitatea de a alege în afara de prețul cel mai mic. Ca exemplu: dorim sa procuram 10 kg de castraveți nu garantează calitatea produsului oferit.  Acu revenim la iluminat: Așadar, scopul este ca străzile sa fie iluminate. A doua cerință este cantitativă - cât de iluminat să fie străzile? aici AC se referă la normativele de iluminat, deoarece iluminatul public este reglamentat de stat, si cuantifica în unități măsurabile nivelul de iluminat așteptat, în unitatea de masura lx. Dacă ne referim la calitatea iluminatului, atunci se indica uniformitatea cerută, care reprezinta asteptarile AC-te: sa fie iluminata strada parțial, în forma de pete luminoase sau uniform toata strada. Dacă nu se expun cerințe, atunci nu se garantează corespunderea ofertelor așteptărilor AC. Următorul pas se referă la eficacitatea soluției oferite, dar dacă Primăria dispune de surse de finanțare nelimitate, atunci poate neglija acest lucru si instala corpuri de iluminat de 60W, care sunt de trei ori mai supradimensionati decât practicile în ziua de azi.
07.09.2023 09:00 UTC · La procedura
Valoarea estimativa este 1 150 500 MDL Tipul procedurii Cererea ofertelor de prețuri. HOTĂRÂRE Nr. 987 din 10-10-2018 pentru aprobarea Regulamentului privind achiziția bunurilor și serviciilor prin cererea ofertelor de prețuri, in capitolul II, alin.8 se prevede: Procedura de achiziție prin cererea ofertelor de prețuri se aplică de orice autoritate contractantă interesată de achiziția bunurilor sau serviciilor necesare pentru satisfacerea cerințelor sale, conform planului anual de achiziții dacă valoarea estimată a achiziției nu depășește 400 000 de lei. Cum explicati aplicarea procedurii COP contra prevederilor HG 987?

Документы 5

  • anunt de participare 23.08.2023.docx
    только метаданныеДокументация закупки04.09.2023
  • documentati standart cu lucrari 22.03.2021.docx
    только метаданныеДокументация закупки04.09.2023
  • caiet de sarcini modificat -04.09.2023.signed.pdf
    только метаданныеДокументация закупки04.09.2023
  • duae (2) (2) (1).doc
    только метаданныеДокументация закупки04.09.2023
  • declaratie de eligibilitate (1) (2).doc
    только метаданныеДокументация закупки04.09.2023

Официальные изменения 4

04.09.2023 20:39 UTC
General change of Contract Notice
05.09.2023 08:01 UTC
General change of Contract Notice
05.09.2023 09:10 UTC
General change of Contract Notice
07.09.2023 09:17 UTC · Отмена · Объявление о закупке
Iluminatul stradal s.Șendreni comuna Vărzarești str.Ștefan cel Mare și str.Boris Șimanovici
Nu corespunde caietul de sarcini