Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1691655103094
Echipament de protecție și dezinfectanți pentru laboratorul ADN al Centrului tehnico-criminalistic și expertize judiciare (repetat)
Finalizată
Achiziție de valoare mică
·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
103 185,00 MDL
Până la termen
expirat
18.08.2023 09:00 UTC
Licitație electronică: 21.08.2023 11:00 UTC
Loturi
6
Oferte depuse
8
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Echipament de protecție și dezinfectanți pentru laboratorul ADN al Centrului tehnico-criminalistic și expertize judiciare (repetat)
Parametrii achiziției
- CPV
- 24 › 24900000-3 · Produse chimice fine şi produse chimice variate
- Categorie
- Bunuri
- Tipul procedurii
- Achiziție de valoare mică
- Criteriu de atribuire
- Automat
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 103 185,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- Inspectoratul General al Poliției · 103 185,00 MDL · 2023-08-10 → 2023-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
14.08.2023 · 14:03 UTC
Clarificarea condițiilor
10.08.2023 → 15.08.2023 08:30 UTC
Se primesc oferte
15.08.2023 → 18.08.2023 09:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
21.08.2023
Executarea contractului
01.09.2023 → 31.12.2023 09:30 UTC
Obiectele achiziției 6
| # | Lot | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 | Ochelari de protecție | 24900000-3 Produse chimice fine şi produse chimice variate | 20 buc. |
| 2 | 2 | Găleată cu storcător pentru mop plat | 24900000-3 Produse chimice fine şi produse chimice variate | 5 buc. |
| 3 | 3 | Lavetă microfibră universală | 24900000-3 Produse chimice fine şi produse chimice variate | 80 buc. |
| 4 | 4 | Dozator pentru dezinfectant cu senzor | 24900000-3 Produse chimice fine şi produse chimice variate | 15 buc. |
| 5 | 5 | Soluție pentru dezinfecția rapidă | 24900000-3 Produse chimice fine şi produse chimice variate | 200 l |
| 6 | 6 | Alcool etilic 96 % | 24900000-3 Produse chimice fine şi produse chimice variate | 100 l |
Loturi 6
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ochelari de protecție | 7 500,00 MDL | mun.Chişinău str.Tiraspol 11/1 | 01.09.2023 → 31.12.2023 | Atribuit |
| 2 | Găleată cu storcător pentru mop plat | 5 175,00 MDL | mun.Chişinău str.Tiraspol 11/1 | 01.09.2023 → 31.12.2023 | Atribuit |
| 3 | Lavetă microfibră universală | 3 760,00 MDL | mun.Chişinău str.Tiraspol 11/1 | 01.09.2023 → 31.12.2023 | Atribuit |
| 4 | Dozator pentru dezinfectant cu senzor | 17 750,00 MDL | mun.Chişinău str.Tiraspol 11/1 | 01.09.2023 → 31.12.2023 | Atribuit |
| 5 | Soluție pentru dezinfecția rapidă | 54 000,00 MDL | mun.Chişinău str.Tiraspol 11/1 | 01.09.2023 → 31.12.2023 | Atribuit |
| 6 | Alcool etilic 96 % | 15 000,00 MDL | mun.Chişinău str.Tiraspol 11/1 | 01.09.2023 → 31.12.2023 | Nereușită |
Întrebări și răspunsuri 2
14.08.2023 14:03 UTC · substanța activă
Buna ziua. În scopul asigurării participării largi a operatorilor economici în cadrul procedurii și optimizării cheltuielilor de bani publici, solicităm respectuos adaugarea în cerințele tehnice substanța activa “pe bază de alcool”. Mulțumim!
Răspunsul autorității: Bună ziua.
În scopul asigurării participării largi a operatorilor economici în cadrul procedurii în caietul de sarcini au fost incluse mai multe substanțe active în calitate de oxidanți (ținând cont de domeniul în care activăm) și anume: acid peracetic, perborat de sodiu sau peroxid. O gamă largă de produse se încadrează în acești parametri. Prin urmare nu va fi adăugată substanța activă alcool în caietul de sarcini.
15.08.2023 06:42 UTC · Specificațiile înguste nejustificate
Posedând proprietăți antimicrobiene absolut identice, costul dezinfectanților pe bază de alcool este de patru ori mai mic. Restricțiile privind participarea la acest tip de produse duc la utilizarea abuzivă a fondurilor bugetare. Solicităm grupului de lucru să revizuiască specificația tehnică și să adauge dezinfectanți pe bază de alcool.
Răspunsul autorității: Bună ziua!
Autoritatea contractatntă, nu are ca scop utilizarea abuzivă a fondurilor bugetare, însă dorește achiziționarea bunurilor de o anumită calitate pentru a satisface necesitățile stabilite în activitatea de serviciu.
Componența dezinfectantului este stabilit ținând cont de capacitatea de oxidare a substanței active. Alcoolul are proprietăți virucide, bactericide, fungicide, însă nu și sporicide, ceea ce este esențial pentru condițiile de lucru. „Ethanol kills microorganisms by dissolving their membrane lipid bilayer and denaturing their proteins, and is effective against most bacteria, fungi and viruses. However, it is ineffective against bacterial spores, but that can be alleviated by using hydrogen peroxide”. Pentru verificarea informației puteți consulta literatura de specialitate și anume: McDonnell G, Russell AD (January 1999). "Antiseptics and disinfectants: activity, action, and resistance". Clinical Microbiology Reviews. Prin urmare nu va fi acceptat dezinfectant pe bază de alcool.
Documente 5
- caiet de sarcină.docx
- declaratie_ro.doc
- ds_bunuri_servicii_omf_115_15_09_2021.docx
- duae_ro_0.doc
- anunț de participare.pdf
Oferte depuse 8
| Ofertant | Lot | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|---|
| TORECO SRL | 4 | 14 375,00 MDL | În examinare | 15.08.2023 09:14 UTC |
| TORECO SRL | 3 | 3 133,33 MDL | În examinare | 15.08.2023 08:38 UTC |
| Absolutely Safety SRL | 1 | 5 083,33 MDL | În examinare | 18.08.2023 06:59 UTC |
| TORECO SRL | 5 | 45 000,00 MDL | În examinare | 15.08.2023 09:13 UTC |
| M-INTER-FARMA | 5 | 32 407,40 MDL | În examinare | 17.08.2023 12:22 UTC |
| SC ERICON SRL | 5 | 30 000,00 MDL | În examinare | 17.08.2023 20:09 UTC |
| TORECO SRL | 2 | 4 312,50 MDL | În examinare | 15.08.2023 08:37 UTC |
| Lismedfarm | 5 | 16 000,00 MDL | În examinare | 18.08.2023 08:56 UTC |
Decizii de atribuire 9
| Furnizor | Lot | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|---|
| TORECO SRL | 3 | 3 133,33 MDL | Câștigător desemnat | 31.10.2023 11:40 UTC |
| Lismedfarm | 5 | 16 000,00 MDL | Câștigător desemnat | 31.10.2023 11:39 UTC |
| SC ERICON SRL | 5 | 30 000,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 21.08.2023 12:33 UTC |
| M-INTER-FARMA | 5 | 32 407,40 MDL | Rezultat nedivulgat | 21.08.2023 12:33 UTC |
| TORECO SRL | 5 | 45 000,00 MDL | Rezultat nedivulgat | 21.08.2023 12:33 UTC |
| Absolutely Safety SRL | 1 | 5 083,33 MDL | Câștigător desemnat | 31.10.2023 11:41 UTC |
| TORECO SRL | 2 | 4 312,50 MDL | Câștigător desemnat | 31.10.2023 11:42 UTC |
| TORECO SRL | 4 | 14 375,00 MDL | Câștigător desemnat | 31.10.2023 11:39 UTC |
| 6 | — | Nu s-au depus oferte | 18.08.2023 09:00 UTC |
Criterii de calificare 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True
Contracte 5
| Furnizor | Lot | Suma atribuită | Status | Publicat |
|---|---|---|---|---|
| TORECO SRL | 4 | 14 375,00 MDL | Contract în pregătire | 31.10.2023 11:39 UTC |
| TORECO SRL | 3 | 3 133,33 MDL | Contract în pregătire | 31.10.2023 11:41 UTC |
| Absolutely Safety SRL | 1 | 5 083,33 MDL | Contract în pregătire | 31.10.2023 11:41 UTC |
| TORECO SRL | 2 | 4 312,50 MDL | Contract în pregătire | 31.10.2023 11:42 UTC |
| Lismedfarm | 5 | 16 000,00 MDL | Contract în pregătire | 31.10.2023 11:43 UTC |
Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.