Вернуться в каталог
ocds-b3wdp1-MD-1683888934973
Achiziționarea lucrărilor de constructie a sistemului fotovoltaic cu putere de 40.6 kW la RE-0.4kv pe acoperişul Casei de Cultură din com. Sipoteni, r-nul Călăraşi.
Завершена
Закупка малой стоимости
·Критерий выбора: Автоматически
Оценочная стоимость
800 000,00 MDL
Лоты
1
Поданные предложения
4
AI-разбор закупки
Как формируется анализ
Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.
- основные требования
- необходимые документы
- важные сроки
- риски и ограничения
- цитаты из исходных документов
Закупка завершена — разбор носит справочный характер.
Проанализировать закупку
Бесплатно на старте.
Закупка завершена
Участие в этой процедуре больше невозможно. Ниже — историческая справка: победитель, суммы и результаты. Профильная оценка «подходит ли вам» показывается только для активных закупок.
Итог процедуры: Победитель определён
По данным реестра MTender; мы ничего не досчитываем.
Обзор процедуры
sistemu fotovoltaic cu putere de 40.6 kW la RE-0.4kv pe acoperişul Casei de Cultură din com. Sipoteni, r-nul Călăraşi.
Параметры закупки
- CPV
- 09 › 09300000-2 · Electricitate, încălzire, energie solară şi nucleară
- Категория
- Товары
- Тип процедуры
- Закупка малой стоимости
- Критерий выбора
- Автоматически
- Подача предложения
- Электронная подача
- Правовое основание
- Национальное законодательство о закупках
- Финансирование ЕС
- нет
- Плановый бюджет
- 800 000,00 MDL
- Лоты можно объединять
- нет
- Порядок подачи (обоснование)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Финансирование
- Primaria Sipoteni · 800 000,00 MDL · 2023-06-01 → 2023-12-29
- Критерии допуска
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Этапы процедуры
Опубликовано
15.05.2023 · 09:47 UTC
Разъяснение условий
12.05.2023 → 17.05.2023 07:00 UTC
Принимают предложения
17.05.2023 → 22.05.2023 07:00 UTC
Определение победителя
23.05.2023
Исполнение контракта
01.06.2023 → 29.12.2023 11:59 UTC
Предметы закупки 1
| # | Предметы закупки | CPV | Количество |
|---|---|---|---|
| 1 | Sistem fotovoltaic | 09300000-2 Electricitate, încălzire, energie solară şi nucleară | 1 ед. |
Лоты 1
| # | Лоты | Сумма | Место исполнения | Период поставки/исполнения | Статус |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Achiziționarea lucrărilor de constructie a sistemului fotovoltaic cu putere de 40.6 kW la RE-0.4kv pe acoperişul Casei de Cultură din com. Sipoteni, r-nul Călăraşi. | 800 000,00 MDL | s.Sipoteni 31 August | 01.06.2023 → 29.12.2023 | Итог не подведён |
Вопросы и ответы 11
15.05.2023 09:47 UTC · p. 2 din anuntul de participare
Bună ziua, Vă rugăm respectuos să concretizați termenul de execuție a lucrărilor, conform p. 2 din anuntul de participare achiziția este divizată în loturi, cu indicarea termenilor per fiecare în parte, ce constituie o discrepanță față de descrierea lucrărilor și procedura de pe platformă. Rugăm respectuos să corectați anuntul de participare.
Ответ заказчика: Buna ziua , termenul de execuţie a lucrărilor de construcţie a sistemului fotovoltaic cu putere de 40,6 kw la RE-0,4 kv pe acoperişul Casei de Cultură din com. Sipoteni , r-nul Călăraşi este de 2 luni calendaristice iulie-august 2023.
Achiziţia nu este divizată pe loturi este o eroare, din pct.17 subp.2,,Oferta,,termen de execuţie Lotul I- luna iunie 2023,, şi expresia Lotul II se exclude.
16.05.2023 05:24 UTC · panouri fotovoltaice
Buna ziua, Se poate de pus alt tip de panouri fotovoltaice
Ответ заказчика: Buna ziua, panourile fotovoltaice pentru achiziţia anunţată ,vor fi executate conform Proiectului tehnic ,caietului de sarcini şi Formularul de deviz nr.1- Lista cu cantităţile de lucrări.
16.05.2023 05:25 UTC · proiect de executie
incarcati va rog proiect de executie
Ответ заказчика: Pentru a lua cunoştiinţă cu proiectul de execuţie (proiect tehnic),,Conectarea unui sistem fotovoltaic cu puterea de 57,6 kw la RE-0,4 kV în com.Sipoteni, r-nul Călăraşi,, vă adresaţi la Primăria comunei Sipoteni, r-nul Călăraşi, str. 31 August.
16.05.2023 05:34 UTC · invertor 40kW
invertor 50kW pentru 40kW dupa panouri? putem ne punem invertor de 40kW
Ответ заказчика: Doar conform proiectului tehnic ,vă adresaţi la Primăria comunei Sipoteni, r-nul Călăraşi, str. 31 August.
16.05.2023 06:24 UTC · Răspuns (16 mai 2023, 09:18): Pentru a lua cunoştiinţă cu proiectul de execuţie (proiect tehnic),,Conectarea unui sistem fotovoltaic cu puterea de 57,6 kw la RE-0,4 kV în com.Sipoteni, r-nul Călăraşi,, vă adresaţi la Primăria comunei Sipoteni, r-nul Călăraşi, str. 31 August.
incarcati va rog proiect in platforma
Ответ заказчика: Din motive tehnice că formatul foilor în Proiectul de excuţie este mai mare decît echipamentul disponibil la Primărie ,solicităm respectuos pentru a lua cunoştiinţă cu obiectul şi cu proiectul de execuţie (proiect tehnic), vă adresaţi la Primăria comunei Sipoteni, r-nul Călăraşi, str. 31 August, et.2 bir.2.
16.05.2023 12:26 UTC · P. 31 din anuntul de participare
Rugăm respectuos să concretizati la ce se referă demonstrarea accesului la personal/un organism tehnic de specialitate? Este obligatorie prezentarea Certificatelor ISO9001, 14001?
Ответ заказчика: La momentul depunerii ofertelor nu este obligatorie prezentarea Certificatelor ISO9001, 14001 dar dacă grupul de lucru pentru achiziţii la etapa de evaluare a ofertelor decide solicitarea certificatelor menţionate ,acestea se vor solicita.
16.05.2023 13:21 UTC · Acoperis
Buna ziua, acoperis din ce material?
Ответ заказчика: Învelitori din tablă cutată
16.05.2023 13:24 UTC · Cablu
Unde Cablu subteran ca material si lucru?
Ответ заказчика: lucrările de construcţie a sistemului fotovoltaic cu putere de 40,6 kw la RE-0,4 kv pe acoperişul Casei de Cultură din com. Sipoteni , r-nul Călăraşi se vor efectua conform caietului de sarcini şi Formularul de deviz nr.1- Lista cu cantităţile de lucrări.
16.05.2023 14:03 UTC · Certificate ISO-9001 și 14001
Bună ziua, rog să clarificați, se solicită certificatele ISO pentru produse/echipament/utilaj sau companie?
Ответ заказчика: se solicită certificatele ISO9001, 14001 la etapa de evaluare a ofertei pentru produse/echipament/utilaj
17.05.2023 06:15 UTC · Răspuns (17 mai 2023, 08:54): lucrările de construcţie a sistemului fotovoltaic cu putere de 40,6 kw la RE-0,4 kv pe acoperişul Casei de Cultură din com. Sipoteni , r-nul Călăraşi se vor efectua conform caietului de sarcini şi Formularul de deviz nr.1- Lista cu cantităţile de lucrări.
cum? fara cablu?
Ответ заказчика: Conform Formularul de deviz nr.1- Lista cu cantităţile de lucrări,
17.05.2023 06:23 UTC · Răspuns (16 mai 2023, 16:55): Învelitori din tablă cutată
precis? harta arată că aveți o ardezie
Ответ заказчика: La moment demarează procedura de încheiere a contractelor cu lucrări de schimbare a acoperişului Casei de cultură din foi de ardezie cu tablă cutată, lucrări prevăzute pentru luna iunie 2023. Conform anunţului de participare plasat pe platformă pentru procedura de achiziţie de conectare a sistemului fotovoltaic pct. 13 termenii şi condiţiile de executare se solicită luna iulie - septembrie 2023.
Документы 8
- anunţ de participare sistem fotovoltaic.pdf
Документы с тем же названием: 2
- 12.05.2023 · новейший по дате · только метаданные · Оригинал ↗
- 12.05.2023 · только метаданные · Оригинал ↗
- 2.caiet de sarcini- lista cu cantitatile de lucrări,,sistem fotovoltaic,,.pdf
Документы с тем же названием: 2
- 12.05.2023 · новейший по дате · только метаданные · Оригинал ↗
- 12.05.2023 · только метаданные · Оригинал ↗
- ds_lucrari (2).docx
Документы с тем же названием: 2
- 12.05.2023 · новейший по дате · только метаданные · Оригинал ↗
- 12.05.2023 · только метаданные · Оригинал ↗
- duae_ro_.doc
Документы с тем же названием: 2
- 12.05.2023 · новейший по дате · только метаданные · Оригинал ↗
- 12.05.2023 · только метаданные · Оригинал ↗
Поданные предложения 4
| Участник | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|
| HABSEV GRUP | 549 906,06 MDL | На рассмотрении | 19.05.2023 13:45 UTC |
| SRL AM SISTEME | 505 829,05 MDL | На рассмотрении | 19.05.2023 08:03 UTC |
| SHARRLY | 526 473,63 MDL | На рассмотрении | 22.05.2023 06:31 UTC |
| WATT TECHNOLOGY SRL | 744 302,11 MDL | На рассмотрении | 22.05.2023 06:55 UTC |
Решения о присуждении 4
| Поставщик | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|
| SRL AM SISTEME | 409 998,00 MDL | Предложения отклонены | 05.06.2023 13:11 UTC |
| SHARRLY | 409 999,00 MDL | Победитель определён | 03.07.2023 06:01 UTC |
| HABSEV GRUP | 410 000,00 MDL | Итог не раскрыт | 23.05.2023 12:19 UTC |
| WATT TECHNOLOGY SRL | 744 302,11 MDL | Итог не раскрыт | 23.05.2023 12:19 UTC |
Квалификационные критерии 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True