RU RO
Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1683013582938

Reconstrucția Penitenciarului nr. 5-Cahul (repetat 4)

Finalizată Licitație deschisă ·Criteriu de atribuire: Manual
Valoare estimată
115 151 610,00 MDL
Până la termen
expirat
07.06.2023 07:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
1
Analiza AI a achiziției Cum se formează analiza

Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.

  • cerințele principale
  • documentele necesare
  • termenele importante
  • riscuri și restricții
  • citate din documentele-sursă

Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.

Analizează achiziția Gratuit la start.

Achiziția este finalizată

Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.

Rezultatul procedurii: Decizia se examinează

Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.

Prezentarea procedurii

Reconstrucția Penitenciarului nr. 5-Cahul (repetat 4)

Parametrii achiziției

CPV
4545200000-9 · Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
Categorie
Lucrări
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Manual
Depunerea ofertei
Depunere electronică
Temei juridic
Legislația națională privind achizițiile
Finanțare UE
nu
Buget planificat
115 151 610,00 MDL
Loturile pot fi combinate
nu
Modul de depunere (justificare)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Finanțare
Administrația Națională a Penitenciarelor · 115 151 610,00 MDL · 2023-05-02 → 2025-12-30
Criterii de eligibilitate
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Etapele procedurii

Publicat
12.05.2023 · 13:22 UTC
Clarificarea condițiilor
02.05.2023 → 15.05.2023 07:00 UTC
Se primesc oferte
15.05.2023 → 07.06.2023 07:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
07.06.2023
Executarea contractului
03.07.2023 → 30.12.2025 09:23 UTC

Obiectele achiziției 1

#Obiectele achizițieiCPVCantitate
1Reconstrucția Penitenciarului nr. 5-Cahul 45200000-9
Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
1 unitate

Loturi 1

#LoturiValoareaLocul executăriiPerioada de livrare/execuțieStatus
1Reconstrucția Penitenciarului nr. 5-Cahul
Penitenciarul nr. 5 – Cahul, mun. Cahul, str. Trandafirilor 21, lucrările prevăd următoarele compartimente ce urmează a fi realizate: lucrări de demolare a edificiilor de pază existente, demolarea edificiilor de regim etajate și doar cu parter, demolarea halei industriale, degajarea molozului de construcție la întreprinderi specializate în depozitarea și/sau reciclare; construcția perimetrelor de pază ce reprezintă construcții din beton armat și perimetru din construcții metalice cu elemente speciale de protecție; montarea sistemelor de iluminat electric perimetral, sisteme de detectare și semnalizare, sisteme de supraveghere video; lucrări de construcție a rigolelor de scurgere a apelor pluviale exterioare. Consolidarea și reconstrucția unui bloc de detenție, cu replanificare interioară, construcția curților de plimbare, rețele exterioare de alimentare cu gaze naturale, apeduct canalizare, energie electrică, stație de transformare a energiei electrice, cazangerie pe gaze naturale, etc.
115 151 610,00 MDLmun.Chişinău
str.Nicolae Titulescu 35
03.07.2023 → 30.12.2025Rezultat nestabilit

Întrebări și răspunsuri 1

12.05.2023 13:22 UTC · Valoarea estemativa
Buna ziua. Proiectarea si estimarea acestui obiec sa facut pina la majorari duble a preturilor. De ce nu se face actualizarea costului? Valoarea reala a acestuia este de cca.200 mln
Răspunsul autorității: La prezenta întrebare, autoritatea contractantă intervine cu următoarele precizări, devizele de cheltuieli au fost actualizate în perioada creștii prețurilor la bunurile materiale, iar în cadrul legal autoritatea contractantă are dreptul actualizării devizelor la o perioadă de nu mai puțin de doi ani. În acest sens la moment nu este posibilă efectuarea unei noi actualizări. Este de menționat că din perioada actualizării costurilor și prezent a avut loc stabilizarea prețurilor, iar pe alocuri și deminuări, drep rezultat al inflației și perioadei de reevaluare a costurilor în calculele preventive efectuate costul total al obiectului nu ar trebui să depășească valoarea obiectului mai mult de 30%.

Documente 6

  • documentatia standard.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire02.05.2023
  • duae.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire02.05.2023
  • anunț de participare.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire02.05.2023
  • documentatia standard modificat.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire12.05.2023
  • duae modificat.pdf
    doar metadateDocumentația de atribuire12.05.2023
  • anunț de participare modificat.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire12.05.2023

Oferte depuse 1

OfertantValoareaStatusPublicat
SC "Prestigiu - AZ" SRL116 110 153,91 MDLÎn examinare07.06.2023 06:50 UTC

Decizii de atribuire 1

FurnizorValoareaStatusPublicat
SC "Prestigiu - AZ" SRL116 110 153,91 MDLDecizia se examinează07.06.2023 07:00 UTC

Modificări oficiale 1

12.05.2023 10:49 UTC
General change of Contract Notice

Criterii de calificare 1

Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
  • I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
  • I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True