Вернуться в каталог
ocds-b3wdp1-MD-1682404896635
Materiale agricole
Завершена
Закупка малой стоимости
·Критерий выбора: Автоматически
Оценочная стоимость
326 990,00 MDL
До дедлайна
истёк
07.05.2023 15:30 UTC
Электронный аукцион: 08.05.2023 12:00 UTC
Лоты
2
Поданные предложения
2
AI-разбор закупки
Как формируется анализ
Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.
- основные требования
- необходимые документы
- важные сроки
- риски и ограничения
- цитаты из исходных документов
Закупка завершена — разбор носит справочный характер.
Проанализировать закупку
Бесплатно на старте.
Закупка завершена
Участие в этой процедуре больше невозможно. Ниже — историческая справка: победитель, суммы и результаты. Профильная оценка «подходит ли вам» показывается только для активных закупок.
Итог процедуры: Победитель определён
По данным реестра MTender; мы ничего не досчитываем.
Обзор процедуры
Materiale agricole
Параметры закупки
- CPV
- 03 › 03100000-2 · Produse agricole şi horticole
- Категория
- Товары
- Тип процедуры
- Закупка малой стоимости
- Критерий выбора
- Автоматически
- Подача предложения
- Электронная подача
- Правовое основание
- Национальное законодательство о закупках
- Финансирование ЕС
- нет
- Плановый бюджет
- 327 000,00 MDL
- Лоты можно объединять
- нет
- Порядок подачи (обоснование)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Финансирование
- Institutul de Pedologie, Agrochimie și Protecție a Solului “Nicolae Dimo” · 327 000,00 MDL · 2023-04-12 → 2023-12-30
- Критерии допуска
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Этапы процедуры
Опубликовано
02.05.2023 · 09:00 UTC
Разъяснение условий
25.04.2023 → 04.05.2023 09:00 UTC
Принимают предложения
04.05.2023 → 07.05.2023 15:30 UTC
Определение победителя
07.05.2023
Исполнение контракта
10.05.2023 → 30.12.2023 07:48 UTC
Предметы закупки 10
| # | Лот | Предметы закупки | CPV | Количество |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 | Seminte porumb | 03100000-2 Produse agricole şi horticole | 1 550 000 шт. |
| 2 | 1 | Seminte Porumb | 03100000-2 Produse agricole şi horticole | 1 200 000 шт. |
| 3 | 1 | Seminte floarea soarelui | 03100000-2 Produse agricole şi horticole | 2 250 000 шт. |
| 4 | 2 | Dicamba | 03100000-2 Produse agricole şi horticole | 20 кг |
| 5 | 2 | Imazamox | 03100000-2 Produse agricole şi horticole | 40 кг |
| 6 | 2 | Super Clin | 03100000-2 Produse agricole şi horticole | 140 кг |
| 7 | 2 | Gersotil | 03100000-2 Produse agricole şi horticole | 1 кг |
| 8 | 2 | Clin Flar | 03100000-2 Produse agricole şi horticole | 23 кг |
| 9 | 2 | Trend | 03100000-2 Produse agricole şi horticole | 11 кг |
| 10 | 2 | Accelerator | 03100000-2 Produse agricole şi horticole | 150 кг |
Лоты 2
| # | Лоты | Сумма | Место исполнения | Период поставки/исполнения | Статус |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Material semincer | 183 335,00 MDL | mun.Chişinău mun.Chişinău, str.Ialoveni, 100 | 10.05.2023 → 30.12.2023 | Присуждено |
| 2 | Erbicide | 143 655,00 MDL | mun.Chişinău mun.Chişinău, str.Ialoveni, 100 | 10.05.2023 → 30.12.2023 | Присуждено |
Вопросы и ответы 1
27.04.2023 14:33 UTC · modificarea anunțului
Bună ziua! Solicităm respectuos modificarea anunțului de participare astfel încît să fie eliminat caracterul descriminatoriu. Astfel, lotul nr. 2 - erbicide, trebuie expus în altă redacție, încît produsele să nu fie expuse după denumirea comercială, dar după substanța activă care se conține în produs. Anunțul dat, în forma în care este publicat limitează unii ofertanți și dă prioritate altor, purtînd un caracter descriminatoriu! Mai mult ca atît anunțul dat favotizează anumiți agenți economici.
Ca argumentare, menționăm că erbicidele sunt produse de uz fitosanitar, iar potrivit Legii nr. 119/2004 cu privire la produsele de uz fitosanitar şi la fertilizanţi, „produsele de uz fitosanitar sunt produse care constau din sau care conţin substanţe active, agenţi fitoprotectori sau agenţi sinergici în forma în care sînt prezentate utilizatorului.”
Totodată, potrivit prevederilor art. 29 alin. (6) din Legea nr. 131/2015 privind achizițiile publice „Anunţul de participare va fi publicat în termene care să ofere tuturor operatorilor economici interesaţi, fără nicio discriminare, posibilităţi reale de participare la procedurile de atribuire a contractului de achiziţii public”.
Mai mult ca atît, în conformitate cu prevederile art. 37 alin. (6) și (9) din Legea prenotată „Specificaţiile tehnice nu vor face referinţă la o anumită marcă comercială sau la un anumit agent economic, la un brevet, o schiţă sau un tip de bunuri, de lucrări şi de servicii, nu vor indica o origine concretă, un producător sau un operator economic concret. În cazul în care nu există un mod suficient de exact de expunere a cerinţelor faţă de achiziţie, iar o astfel de referinţă este inevitabilă, caracteristicile vor include cuvintele „sau echivalentul”. Specificaţiile tehnice trebuie să permită oricărui ofertant accesul egal la procedura de atribuire şi nu trebuie să aibă ca efect introducerea unor obstacole nejustificate de natură să restrîngă concurenţa între operatorii economici”.
Ответ заказчика: Buna ziua. Anuntul de participare va fi modificat.
Документы 4
- ds_bunuri_servicii agricole.signed.pdf
- duae.signed.pdf
- anunt de participare material agricol 4 (1).pdf
- anunț de participare modificat.pdf
Поданные предложения 2
| Участник | Лот | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|---|
| SRL VISORDAN | 1 | 182 970,60 MDL | На рассмотрении | 07.05.2023 12:27 UTC |
| SRL VISORDAN | 2 | 136 514,71 MDL | На рассмотрении | 07.05.2023 12:27 UTC |
Решения о присуждении 2
| Поставщик | Лот | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|---|
| SRL VISORDAN | 2 | 136 514,71 MDL | Победитель определён | 11.05.2023 06:58 UTC |
| SRL VISORDAN | 1 | 182 970,60 MDL | Победитель определён | 11.05.2023 06:57 UTC |
Официальные изменения 1
02.05.2023 09:00 UTC
General change of Contract Notice
Квалификационные критерии 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True
Контракты 2
| Поставщик | Лот | Присуждённая сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|---|
| SRL VISORDAN | 1 | 182 970,60 MDL | Договор в подготовке | 12.05.2023 07:44 UTC |
| SRL VISORDAN | 2 | 136 514,71 MDL | Договор в подготовке | 12.05.2023 07:46 UTC |
Сумму договора источник не публикует — показана сумма решения о присуждении.