Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1674205280253
Servicii de transfer de date (internet) pentru anul 2023
Finalizată
Achiziție de valoare mică (micro)
·Criteriu de atribuire: Automat
Valoare estimată
151 500,00 MDL
Până la termen
expirat
26.01.2023 13:00 UTC
Licitație electronică: 27.01.2023 12:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
1
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Câștigător desemnat
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Servicii de transfer de date (internet) pentru anul 2023
Parametrii achiziției
- CPV
- 72 › 72400000-4 · Servicii de internet
- Categorie
- Servicii
- Tipul procedurii
- Achiziție de valoare mică (micro)
- Criteriu de atribuire
- Automat
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 151 500,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- Agenția Națională pentru Sănătate Publică · 151 500,00 MDL · 2023-01-20 → 2023-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
20.01.2023 · 14:23 UTC
Clarificarea condițiilor
20.01.2023 → 23.01.2023 09:00 UTC
Se primesc oferte
23.01.2023 → 26.01.2023 13:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
26.01.2023
Executarea contractului
28.01.2023 → 30.12.2023 09:13 UTC
Obiectele achiziției 40
| # | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|
| 1 | Mun.Chișinău, Str.Gh.Asachi 67a | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 2 | Mun.Chișinău, Str.Cozmescu 3 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 3 | Mun.Chișinău, Str.Cozmescu 3 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 4 | Mun.Chișinău, Bd Dacia 80/3 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 5 | Mun.Chișinău, Str. A.Hîdeu 49 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 6 | Or.Ialoveni, Str. Alecsandru cel Bun 19 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 7 | Or.Criuleni, Bd. Biruința 1 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 8 | Or.Străşeni, Str. Ștefan cel Mare și Sfînt 107 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 9 | mun. Bălţi, Str.Franco 46 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 10 | Or.Glodeni, Str. Suveranității 29 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 11 | Or.Făleşti, str. Stefan cel Mare,38 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 12 | Or.Rîşcani, Str. Șevcenco 2 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 13 | Or.Sîngerei, Str. Testimițeanu 13 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 14 | Or.Edineţ, Str. Pușkin 16 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 15 | Or.Briceni, Str. M.Eminescu 56/1 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 16 | Or.Donduşeni, Str. Păcii 5 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 17 | Or.Ocniţa, Str. Sănătății 18 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 18 | Or.Soroca, Str.Alexandru cel Bun 42 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 19 | Or.Drochia, Str. S.Lazo 9 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 20 | Or.Floreşti, Str. Victoriei 64a | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 21 | Or.Ungheni, Str. Cozmescu 5 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 22 | Or.Călăraşi, Str. Bojole 2 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 23 | Or.Nisporeni, Str. Chișinăului 1 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| 24 | Or.Orhei, Str. Negruzzi 78 | 72400000-4 Servicii de internet | 12 lună |
| Afișați mai multe (24 / 40) | |||
Loturi 1
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lot 1 Transfer de date (internet) Cerințe generale obligatorii:
Echipamentul terminal necesar prestării serviciilor solicitate este oferit gratis.
Conectarea tuturor punctelor si prestarea serviciilor solicitate.
Operatorul economic va asigura conexiune prin fibră optică și stabilitate minima de 97% per punct.
Opțional: operatorul economic va asigura echipamentul cu conexiuni de rezerva în caz de cădere a link-ului, prin acces la internet mobil (backup) cu modem 3G/4G/5G inclus sau analogic, trafic internet inclus-minim 30GB/lunar.
Internet nelimitat.
Cheltuielile pentru trasarea liniilor, costul utilajului intermediar și instalarea lui, conectarea la rețea locală le suportă ofertantul.
Echipamentul terminal la un punct cu procesor minim 36 nuclee, RAM 2GB, 12 porturi 1-10 GB și la alte puncte cu procesor minim 8 nuclee, 8 porturi 1-10 GB, RAM 2GB, cu posibilitatea creării VPN între 50 rețele locale și dirijarea centralizată la distanță.
Operatorul va organiza prestarea serviciilor pentru toate oficiile în termen de până la 5 zile lucrătoare din momentul semnării contractului.
Operatorul va asigura prestarea serviciilor transfer date cu parametrii minimi indicați în tabelă.
Realizarea serviciilor prin păstrarea gratuită a IP-lor utilizate actual de Agenția Națională pentru Sănătate Publică și conectarea la necesitate a IP-lor noi (în scopul securității cibernetice, lista cu IP-uri va fi eliberată la solicitarea ofertantului), în caz de schimb IP, operatorul economic se obligă să reconfigureze toate regulile NAT, Firewall, VPN în decurs de maxim 3 zile. | 151 500,00 MDL | mun.Chişinău str. Asachi Gh., 67A | 28.01.2023 → 30.12.2023 | Atribuit |
Întrebări și răspunsuri 3
20.01.2023 14:23 UTC · Referitor la caietul de sarcini
Buna ziua, rog sa specificati care este unitatea de masura pentru viteza indicata in anuntul de participare (kbit/s, Mbit/s)? Rog sa confirmati ca se solicita viteza mai mare pentru resursele Internet, comparativ cu resursele IntraNet (MD-IX).
Răspunsul autorității: Unitatea de măsură Mbt/s, valoarea cea mai mare este intranet, respectiv cea mai mică internet.
23.01.2023 07:06 UTC · Anunt de participare
Rog sa anuntati explicit daca se solicita sau nu pastrarea IP adreselor utilizate de autoritatea contractanta.
Răspunsul autorității: Realizarea serviciilor prin păstrarea gratuită a IP-lor utilizate actual de Agenția Națională pentru Sănătate Publică și conectarea la necesitate a IP-lor noi (în scopul securității cibernetice, lista cu IP-uri va fi eliberată la solicitarea ofertantului), în caz de schimb IP, operatorul economic se obligă să reconfigureze toate regulile NAT, Firewall, VPN în decurs de maxim 3 zile.
23.01.2023 08:06 UTC · Referitor la reconfigurarea regulilor
Buna ziua, reconfigurarea regulilor NAT, Firewall, VPN se solicita inclusiv pe echipamentele, calculatoarele private ale autoritatii contractante? Rog confirmati ca veti oferi accese necesare pentru executarea configurarilor.
Răspunsul autorității: Reconfigurarea regulilor NAT, Firewall, VPN se vor face pe echipamentele terminale, care vor fi oferite de ofertant.
Documente 4
- anunt participare servicii internet 20012023.pdf
- anunt de participare.docx
- duae servicii internet.doc
- ds_bunuri_servicii_omf_servicii internet.docx
Oferte depuse 1
| Ofertant | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| Moldtelecom | 141 750,00 MDL | În examinare | 26.01.2023 12:24 UTC |
Decizii de atribuire 1
| Furnizor | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| Moldtelecom | 141 750,00 MDL | Câștigător desemnat | 22.02.2023 13:50 UTC |
Criterii de calificare 1
Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
- I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
- I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True
Contracte 1
| Furnizor | Suma atribuită | Status | Publicat |
|---|---|---|---|
| Moldtelecom | 141 750,00 MDL | Contract în pregătire | 22.02.2023 13:50 UTC |
Sursa nu publică suma contractului — este afișată suma deciziei de atribuire.