RU RO
Вернуться в каталог
ocds-b3wdp1-MD-1670485813759

Achiziționarea implantelor cohleare necesare IMSP Institutul Mamei și Copilului și IMSP Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga”pentru anul 2023

Завершена Открытый тендер ·Критерий выбора: Автоматически
Оценочная стоимость
12 790 520,00 MDL
До дедлайна
истёк
19.01.2023 09:04 UTC
Электронный аукцион: 20.01.2023 12:00 UTC
Лоты
3
Поданные предложения
5
AI-разбор закупки Как формируется анализ

Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.

  • основные требования
  • необходимые документы
  • важные сроки
  • риски и ограничения
  • цитаты из исходных документов

Закупка завершена — разбор носит справочный характер.

Проанализировать закупку Бесплатно на старте.

Закупка завершена

Участие в этой процедуре больше невозможно. Ниже — историческая справка: победитель, суммы и результаты. Профильная оценка «подходит ли вам» показывается только для активных закупок.

Итог процедуры: Победитель определён

По данным реестра MTender; мы ничего не досчитываем.

Обзор процедуры

Achiziționarea implantelor cohleare necesare IMSP Institutul Mamei și Copilului și IMSP Spitalul Clinic Republican „Timofei Moșneaga”pentru anul 2023

Параметры закупки

CPV
3333100000-1 · Echipamente medicale
Категория
Товары
Тип процедуры
Открытый тендер
Критерий выбора
Автоматически
Подача предложения
Электронная подача
Правовое основание
Национальное законодательство о закупках
Финансирование ЕС
нет
Плановый бюджет
12 790 520,00 MDL
Лоты можно объединять
нет
Порядок подачи (обоснование)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Финансирование
CENTRUL PENTRU ACHIZITII PUBLICE CENTRALIZATE IN SANATATE · 12 790 520,00 MDL · 2023-01-01 → 2023-12-30
Критерии допуска
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Этапы процедуры

Опубликовано
13.12.2022 · 18:39 UTC
Разъяснение условий
08.12.2022 → 21.12.2022 09:05 UTC
Принимают предложения
21.12.2022 → 19.01.2023 09:04 UTC
Определение победителя
19.01.2023
Исполнение контракта
12.01.2023 → 30.12.2023 11:56 UTC

Предметы закупки 3

#ЛотПредметы закупкиCPVКоличество
11Sistem implant cochlear 33100000-1
Echipamente medicale
20 шт.
22Sistema implant cohlear pentru copii (0-36 luni)33100000-1
Echipamente medicale
6 шт.
33Sistema implant cohlear pentru copii (mai mare de 36 luni)33100000-1
Echipamente medicale
6 шт.

Лоты 3

#ЛотыСуммаМесто исполненияПериод поставки/исполненияСтатус
1Sistem implant cochlear 8 000 000,00 MDLmun.Chişinău
MD-2009, Republica Moldova, Chişinău str. Cosmescu 3
12.01.2023 → 30.12.2023Присуждено
2Sistema implant cohlear pentru copii (0-36 luni)2 456 700,00 MDLmun.Chişinău
MD-2009, Republica Moldova, Chişinău str. Cosmescu 3
12.01.2023 → 30.12.2023Итог не подведён
3Sistema implant cohlear pentru copii (mai mare de 36 luni)2 333 820,00 MDLmun.Chişinău
MD-2009, Republica Moldova, Chişinău str. Cosmescu 3
12.01.2023 → 30.12.2023Присуждено

Вопросы и ответы 2

13.12.2022 18:39 UTC · Cerinte de calificare
La art. 4 al modelului de contract ați indicat că la livrare urmează să fie prezentate certificatele CE sau delarația de conformitate și certificatul ISO 13485, însă în cerintele Anunțului de participare aceste certificate nu se regăsesc. Prezentarea acestor certificate este obligatorie sau nu ?
Ответ заказчика: La etapa depunerii ofertelor nu este obligatoriu prezentarea certificatele CE sau declarația de conformitate și certificatul ISO 13485, este obligatorie înregistrare dispozitivelor medicale în Registrul de Stat al Dispozitivelor Medicale. Dovada înregistrării de prezintă la momentul depunerii ofertelor, fie în termen de 15 zile de la data solicitării autorității contractante.
15.12.2022 09:01 UTC · Lot 1 - Solicitare modificare cerinte tehnice din caietul de sarcini
Lot 1 - Solicitare modificare specificatii tehnice - Conform Art.37 pct.(8)(9) al legii nr. 131 din 03.07.2015 privind achiziţiile publice • Anularea cerinței ” Diametrul bazal de minim 0.8mm- maxim 1.3mm ”, sau modificarea acesteia cu ”Diametru bazal de maxim 1.3mm” Această cerință nu are niciun sens. Cu cât electrodul este mai subțire, cu atât mai ușor se poate păstra structura delicată a cohleei. Vă prezentăm câteva paragrafe din publicații științifice care arată clar acest lucru: Considerations and Rationale for Cochlear Implant Electrode Design - Past, Present and Future: ©Copyright 2018 by The European Academy of Otology and Neurotology and The Politzer Society - Available online at www.advancedotology.org "These lateral wall electrodes were developed with smaller diameters to facilitate round window insertion and shorter lengths to minimize trauma and total loss of residual low-frequency hearing [7, 8]" ”Acești electrozi de perete lateral au fost dezvoltați cu diametre mai mici pentru a facilita inserarea prin fereastra rotundă și lungimi mai scurte pentru a minimiza trauma și pierderea totală a auzului rezidual de joasă frecvență [7, 8]” Sursa: https://www.advancedotology.org/content/files/sayilar/99/buyuk/382-3911.pdf • Anularea cerinței ”Lungimea activă a implantului trebuie sa fie de minim 25mm, maxim 32mm de la vârful apical.”, sau modificarea acesteia cu ” Lungimea activă a implantului trebuie sa fie de maxim 32mm de la vârful apical.” Computer-generated three-dimensional reconstruction of the cochlea L Ariyasu 1, F R Galey, R Hilsinger Jr, F M Byl ”These findings are in agreement with previous reports. Implications of these findings and their possible relevance to the optimum length of the cochlear implant electrode are discussed with reference to cochlear damage resulting from longer electrodes.” ”Aceste constatări sunt în acord cu rapoartele anterioare. Implicațiile acestor constatări și relevanța lor posibilă pentru lungimea optimă a electrodului implantului cohlear sunt discutate cu referire la deteriorarea cohleară rezultată din electrozi mai lungi.” Sursa: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/2495514/ Potrivit condițiilor specifice indicate în caietul de sarcini, parametrii tehnici indicați nu prezintă un beneficiu pentru pacient, ci mai degrabă impunerea unor cerințe restrictive și tendențioase ce limitează numărul de participanți la achiziția dată, fapt ce contravine legislației în vigoare. În acest context menținerea acestor specificații inadmisibile în folosul unui anumit brand (producător) care nu poate fi efectiv realizată doar de un singur importator în RM este contrară prevderilor legii nr. 131 din 03.07.2015 art.7 Principiile de reglementare a relațiilor privind achizițiile publice. Reglementarea relațiilor privind achizițiile publice se efectuează în baza următoarelor principii: a) utilizarea eficientă a banilor publici şi minimizarea riscurilor autorităţilor contractante; b) transparenţa achiziţiilor publice; c) asigurarea concurenţei şi combaterea practicilor anticoncurențiale în domeniul achiziţiilor publice; h) tratament egal, imparţialitate, nediscriminare în privinţa tuturor ofertanţilor şi operatorilor economici; Solicităm modificarea sau anularea celor două cerințe, asa cum a fost solicitat în textul de mai sus. Modificarea solicitata se refera la Lotul nr. 1, Sistem implant cochlear (componenta internă), din prezenta licitatie.
Ответ заказчика: S-au analizat argumentele prezentate în solicitarea pentru clarificare, prin urmare: - primul argument ”Considerations and Rationale for Cochlear Implant Electrode Design - Past, Present and Future: ©Copyright 2018 by The European Academy of Otology and Neurotology and The Politzer Society - Available online at www.advancedotology.org” , reprezintă la fel un studiu, prospectiv, pe 114 copii cu vîrsta de pîna la 2 ani, cu utilizarea unui electrod de tip ”slim”. Beneficiarii implanturilor cohleare din clinica SCR sunt persoane adulte - al doilea argument cu referire la adresa ”https://www.advancedotology.org/content/files/sayilar/99/buyuk/382-3911.pdf”, reprezintă un studiu despre electrozii de tip perimodiolar. Pentru clinica SCR s-a solicitat elctrod de tip drept Referitor la parametrii solicitați putem comunica urmatoarele: - pentru stimularea cit mai buna la persoanele adulte, post linguale, se considera absolut necesar de a utiliza un electrod cu o lungime activă mai mare și un diametru mai mare pentru stimularea cît mai profundă a cohleei și a unei porțiuni cît mai mare, deoarece de aceasta depinde rezultatul ulterior. Electrozii cu lungimea activă mai mică și diametru mai mic sunt utilizați în implantarea cohleară la copii cu vîrsta de 1-2 ani. - companiile producătoare de implant cohlear pun la dispozție diferite tipuri de implante cu diferite dimensiuni, pentru chirurgia persoanelor adulte cu un diametru optim de 0.8 mm-1.3mm si lungimea activa 25 mm – 32mm, pentru chirurgia pediatrică – diametru optim de 0.4-0.6mm și lungimea de 15mm-20mm. - în imaginea următoare vă prezentam cohleea matură stimulată cu un electrod cu lungimea activă de 25mm si un diametru bazal de 0.8mm(a) și un electrod cu lungimea activă de 20mm si un diametru bazal de 0.6mm (b) Clinica ORL SCR ”Timofei Moșneaga” deține o experiența de 8 ani în domeniul implantării cohleare. În rezultatul cercetării și analizei producătorilor mondiali de implante vă informăm că există mai mulți producători cu parametrii solicitați, respectiv ofertanții urmează a se conforma cerințelor solicitate. Sunt 3 producători cu 9 astfel de produse care corespund cerințelor.

Документы 7

  • anunt de participare.signed.pdf
    только метаданныеДокументация закупки08.12.2022
  • formularele-f4.1-si-f4.2-lp.xlsx
    только метаданныеДокументация закупки08.12.2022
  • model contract implantelor cohleare.doc
    только метаданныеДокументация закупки08.12.2022
  • duae_ro_0 (1).doc
    только метаданныеДокументация закупки08.12.2022
    Документы с тем же названием: 2
  • ds_bunuri_servicii_omf_115_15_09_2021.docx
    только метаданныеДокументация закупки08.12.2022
  • declaratie cu privire la inregistrare la amdm.docx
    только метаданныеДокументация закупки08.12.2022

Поданные предложения 5

УчастникЛотСуммаСтатусОпубликовано
"GLOBAL PREMIER GROUP" S.R.L.17 484 700,00 MDLНа рассмотрении18.01.2023 18:26 UTC
SC Alexia Implant SRL32 399 400,00 MDLНа рассмотрении18.01.2023 21:57 UTC
SC Alexia Implant SRL17 998 000,00 MDLНа рассмотрении18.01.2023 21:38 UTC
SC Alexia Implant SRL22 456 700,00 MDLНа рассмотрении18.01.2023 21:53 UTC
"GLOBAL PREMIER GROUP" S.R.L.32 454 000,00 MDLНа рассмотрении18.01.2023 18:11 UTC

Решения о присуждении 5

ПоставщикЛотСуммаСтатусОпубликовано
"GLOBAL PREMIER GROUP" S.R.L.17 484 700,00 MDLПобедитель определён12.05.2023 13:25 UTC
SC Alexia Implant SRL17 998 000,00 MDLПредложения отклонены19.01.2023 14:34 UTC
SC Alexia Implant SRL22 456 700,00 MDLПредложения отклонены19.01.2023 14:34 UTC
SC Alexia Implant SRL32 399 400,00 MDLПредложения отклонены19.01.2023 14:35 UTC
"GLOBAL PREMIER GROUP" S.R.L.32 454 000,00 MDLПобедитель определён12.05.2023 13:25 UTC

Официальные изменения 2

08.12.2022 12:17 UTC
General change of Contract Notice
08.12.2022 12:19 UTC
General change of Contract Notice

Квалификационные критерии 1

Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
  • I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
  • I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True

Контракты 2

ПоставщикЛотПрисуждённая суммаСтатусОпубликовано
"GLOBAL PREMIER GROUP" S.R.L.32 454 000,00 MDLДоговор в подготовке12.05.2023 13:25 UTC
"GLOBAL PREMIER GROUP" S.R.L.17 484 700,00 MDLДоговор в подготовке12.05.2023 13:26 UTC

Сумму договора источник не публикует — показана сумма решения о присуждении.