RU RO
Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1663166099162

Miniîncărcător

Anulată Licitație deschisă ·Criteriu de atribuire: Automat

Motivul anulării

Necorespunderea ofertelor cu cerintele tehnice a autoritatii contractante

Anularea se referă la întreaga procedură. Statutul fiecărui lot este indicat în secțiunea „Loturi”.

Valoare estimată
12 000 000,00 MDL
Până la termen
expirat
04.10.2022 05:00 UTC
Loturi
1
Oferte depuse
3
Analiza AI a achiziției Cum se formează analiza

Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.

  • cerințele principale
  • documentele necesare
  • termenele importante
  • riscuri și restricții
  • citate din documentele-sursă

Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.

Analizează achiziția Gratuit la start.

Achiziția este finalizată

Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.

Rezultatul procedurii: Procedură închisă fără câștigător

Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.

Prezentarea procedurii

Miniîncărcător

Parametrii achiziției

CPV
4343200000-5 · Utilaje pentru terasamente, utilaje de excavare şi piese ale acestora
Categorie
Bunuri
Tipul procedurii
Licitație deschisă
Criteriu de atribuire
Automat
Depunerea ofertei
Depunere electronică
Temei juridic
Legislația națională privind achizițiile
Finanțare UE
nu
Buget planificat
12 000 000,00 MDL
Loturile pot fi combinate
nu
Modul de depunere (justificare)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Finanțare
Asociatia de gospodarire a spatiilor verzi · 12 000 000,00 MDL · 2022-09-14 → 2022-12-30
Criterii de eligibilitate
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Etapele procedurii

Publicat
17.10.2022 · 11:19 UTC
Clarificarea condițiilor
14.09.2022 → 24.09.2022 05:00 UTC
Se primesc oferte
24.09.2022 → 04.10.2022 05:00 UTC
Desemnarea câștigătorului
04.10.2022
Executarea contractului
06.10.2022 → 31.12.2022 06:00 UTC

Obiectele achiziției 1

#Obiectele achizițieiCPVCantitate
1Miniîncărcător43200000-5
Utilaje pentru terasamente, utilaje de excavare şi piese ale acestora
5 buc.

Loturi 1

#LoturiValoareaLocul executăriiPerioada de livrare/execuțieStatus
1Miniîncărcător12 000 000,00 MDLmun.Chişinău
str. Puskin 62
06.10.2022 → 31.12.2022Anulată

Întrebări și răspunsuri 6

16.09.2022 09:46 UTC · Date tehnice
Buna ziua , asa spalare de bani nu a fost in Chisinau demult, Conditii cu certificat electromagnetic EMC la miniincarcator asa timpenie nu se mai vazut niciodata la licitatii in procurarea utilajelor in molodva parca tractorist o se lucreaza in нейронный коллайдер dar nu in incarcator ,sau certificat ROPS FOPS parca traim in munti si cad pitre de o tona pe incarcator or tractoristi se rastorna din stinca?? in acelasi timp termen de livrare 60 zile insemna ca licitatie este facuta sub cineva care deja este prigatit si tine utilaje si mai ales atasamnete care cereti in stoc. Budget licitatiei 12 000 000 fara TVA asta este ceva necrezut utilaj care costa 70000-80000 mii euro doriti se achitati 140 000 euro??? pentru ce Chisinaului asa scumpa tehnica chind pe drumuri lucreaza sicrii second hand din anii 1980 -1990 fara certificate electromagnetice,rops fops, ISO si asa mai de parte, De ce organizatia Dv vrea utilaj de top (mai ales in conditii situatiei de azi) care este foarte scump in deservire si piese chind 30 ani nu ati vrut se uitati macar la segment de utilaje de pret mediu si ati procurat numai GAZ, MAZ, KRAZ буханка si altele. 3) Schimbati va rog conditii licitatiei anume certificate care nu fac 90% de producatori si utilajele lor lucreaza zeci ani de zile bine mersi, micsorati budget ca puteti procura 15 buc de chit 5 cu pret artificial, si mariti termeni de livrare cu minim inca 60 zile. Daca nu o se fie schimbare Anticoruptia o se fie informata de licitatie data deoarece cheltuiti bani oamenilor care achita impozite.
Răspunsul autorității: Autoritatea contractantă a efectuat un studiu de piață, ulterior a estimat prețul care este unul estimativ, in cazul in care prețul va fi unul mai mic, doar va fi un avantaj pentru autoritatea contractantă. Ce ține de livrare bunurilor timp 60 de zile, sa nu uităm ca suntem la sf lunii septembrie, astfel 60 zile se împlinesc la sf anului.
16.09.2022 12:41 UTC · Specificații tehnice
Buna ziua, Vrem sa precizam daca, toate (5 unitati) miniincarcatoare trebuie sa fie complectate cu cite un set din 6 atasamente hidraulice solicitate, sau e suficient numai un set de atasamente hidraulice compatibile pentru toate 5 miniincarcatoare?
Răspunsul autorității: Buna ziua! Conform cerințelor stabilite in caietul de sarcini, la toate 5 unități cite un set.
21.09.2022 14:26 UTC · Cran mainipulator.
La ce inaltime de ridicare trebuie sa ridice acest cran?
Răspunsul autorității: Bună ziua! Este important ca lungimea brațului sa fie minim de 1,5 m. Vă mulmumim.
23.09.2022 14:13 UTC · Modificari caiet de sarcini
Buna ziua. Pentru ridicarea transparentei licitatiei si asigurarii competitivitatii propunem ca Caracteristicile tehnice din Caietul de sarcini privind achizitionarea miniincarcatorului sa fie expuse in urmatoarea redactie: Caracteristicile minime: Anul fabricării-2022, nou; Miniîncărcător cu cabină; Capacitatea de încărcare minim 1200 kg; Greutatea totală 3300-3600 kg; Motor Disel; Nr. de cilindri 4; Răcirea motorului lichid; Presiune de lucru 210-230 bar; Debit ulei hidraulic 135-150 l/min; Controlul brațului și coșului- Joystic(Hidraulic); Clima control (AC și încălzire salon); Viteza de deplasare 0-12 km/h; Sistem de frînare hydrostatic; Utilaj echipat cu sistem hidraulic pentru acționarea diverselor atașamente acționate hydraulic. Atașamente compatibile cu miniîcărcătorul incluse: 1. Furci- lungimea minimă 1200 mm, Capacitatea de încărcare 1100-1200 kg; 2. Cupă multifuncțională - de 0,4 – 0,6 m3 și lățimea de 1700-1900 mm care poate efectua cu ușurință încărcarea, lopata, ridicarea, prinderea; 3. Atașamentul cu măturător- pentru operațiuni în construcții industriale și municipale și proiectat pentru a fi utilizat pe toate miniîncărcătoarele. Să ofere o curățare ușoară și rapidă a suprafețelor mari cum ar fi, străzi, parcuri, drumuri, terenuri de fabrică. Deșeurile să fie colectate în găleata care vor fi evacuate în containerul de gunoi într-un mod rapid și eficient fără atingere de mînă. Lățimea măturătorului 1700-1900 mm, înălțimea 500-700 mm. Capacitatea coșului de gunoi 500-750l; 4. Burghiu- diametru minim150 mm, lungimea minimă 1000 mm; 5. Brațul excavator cu adîncimea de săpare 2300-3500 mm, lățimea cupei minim 300 mm; 6. Cran manipulator cu capacitatea de ridicare minim 900-1000 kg;
Răspunsul autorității: Bună ziua! Caietul de sarcină deja a fost aprobat de grupul de lucru.
23.09.2022 14:15 UTC · Modificari caiet de sarcini - Certificate necesare
Buna ziua. Propunem ca capitolul Certificate necesare sa fie expus in urmatoare redactie: Certificate necesare: certificate ISO, certificate de conformitate, certificate de diler, certificate Rops & Fops.
Răspunsul autorității: Bună ziua! Caietul de sarcină deja a fost aprobat de grupul de lucru.
23.09.2022 15:12 UTC · Solicitare Modificari caiet de sarcini
Perioada de actualizare este de la 14.09.2022 17:41 până la 24.09.2022 08:00, respectiv, luînd în considerare solicitările participanților, Caietul de sarcini poate fi revizuit și modificat în perioada sus menționată.
Răspunsul autorității: Cerintele sunt indicate in caietul de sarcini aprobat

Documente 4

  • Anunț de participare.pdf
    doar metadateAnunț de participare14.09.2022
  • Caiet de sarcini.pdf
    doar metadateSpecificații tehnice14.09.2022
  • Documentația standard.docx
    doar metadateDocumentația de atribuire14.09.2022
  • DUAE
    doar metadateDocumentația de atribuire14.09.2022

Oferte depuse 3

OfertantValoareaStatusPublicat
Microcell SRL6 467 500,00 MDLÎn examinare03.10.2022 16:21 UTC
EUROEST GRUP5 400 000,00 MDLÎn examinare03.10.2022 13:22 UTC
S.C. PROMO SOLUTII SRL9 676 000,00 MDLÎn examinare03.10.2022 12:39 UTC

Decizii de atribuire 3

FurnizorValoareaStatusPublicat
EUROEST GRUP5 400 000,00 MDLOfertele au fost respinse04.10.2022 06:57 UTC
Microcell SRL6 467 500,00 MDLOfertele au fost respinse04.10.2022 07:09 UTC
S.C. PROMO SOLUTII SRL9 676 000,00 MDLDecizia se examinează04.10.2022 05:00 UTC

Modificări oficiale 1

17.10.2022 11:19 UTC · Anulare · Anunț de participare
Miniîncărcător
Necorespunderea ofertelor cu cerintele tehnice a autoritatii contractante

Criterii de calificare 1

Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
  • I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
  • I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True