RU RO
Вернуться в каталог
ocds-b3wdp1-MD-1658468383105

Echipament de laborator

Завершена Закупка малой стоимости ·Критерий выбора: Автоматически
Оценочная стоимость
369 580,00 MDL
До дедлайна
истёк
01.08.2022 06:11 UTC
Электронный аукцион: 02.08.2022 11:00 UTC
Лоты
4
Поданные предложения
9
AI-разбор закупки Как формируется анализ

Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.

  • основные требования
  • необходимые документы
  • важные сроки
  • риски и ограничения
  • цитаты из исходных документов

Закупка завершена — разбор носит справочный характер.

Проанализировать закупку Бесплатно на старте.

Закупка завершена

Участие в этой процедуре больше невозможно. Ниже — историческая справка: победитель, суммы и результаты. Профильная оценка «подходит ли вам» показывается только для активных закупок.

Итог процедуры: Победитель определён

По данным реестра MTender; мы ничего не досчитываем.

Обзор процедуры

Balanțe electronice și accesorii Microscoape optice Autoclave Agitatoare și accesorii

Параметры закупки

CPV
3838500000-0 · Aparate de control şi de testare
Категория
Товары
Тип процедуры
Закупка малой стоимости
Критерий выбора
Автоматически
Подача предложения
Электронная подача
Правовое основание
Национальное законодательство о закупках
Финансирование ЕС
нет
Плановый бюджет
369 580,00 MDL
Лоты можно объединять
нет
Порядок подачи (обоснование)
Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
Финансирование
Institutul de Genetica, Fiziologie si Protectie a Plantelor · 369 580,00 MDL · 2022-07-22 → 2022-12-30
Критерии допуска
Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)

Этапы процедуры

Опубликовано
22.07.2022 · 10:44 UTC
Разъяснение условий
22.07.2022 → 29.07.2022 06:11 UTC
Принимают предложения
29.07.2022 → 01.08.2022 06:11 UTC
Определение победителя
02.08.2022
Исполнение контракта
01.08.2022 → 31.12.2022 06:59 UTC

Предметы закупки 4

#ЛотПредметы закупкиCPVКоличество
11Agitatoare și accesorii38500000-0
Aparate de control şi de testare
1 ед.
22Balanța electronică38500000-0
Aparate de control şi de testare
1 ед.
33Autoclav38500000-0
Aparate de control şi de testare
1 ед.
44microscop38500000-0
Aparate de control şi de testare
1 ед.

Лоты 4

#ЛотыСуммаМесто исполненияПериод поставки/исполненияСтатус
1Agitatoare și accesorii
mișcarea orbitală, controlul-microprocesorul de rotație și timp
18 500,00 MDLmun.Chişinău
Str. Padurii 20
01.08.2022 → 31.12.2022Присуждено
2Balanța electronică
Precizie
21 000,00 MDLmun.Chişinău
Str. Padurii 20
01.08.2022 → 31.12.2022Присуждено
3Autoclav, volum-min 150 L Horizontal or Vertical floor-standing laboratory autoclaves
laboratory autoclaves
291 000,00 MDLmun.Chişinău
Str. Padurii 20
01.08.2022 → 31.12.2022Присуждено
4Microscop digital stereoscopic binocular, cu LCD monitor
Microscop digital
39 080,00 MDLmun.Chişinău
Str. Padurii 20
01.08.2022 → 31.12.2022Присуждено

Вопросы и ответы 10

22.07.2022 09:16 UTC · Documente Obligatorii
Buna ziua.Conform HG212/2018 (EEE) autoritățile contractante, care vor iniția proceduri de achiziții publice pentru procurarea de produse de echipamente electrice și electronice (EEE) urmează să solicite de la operatorii economici, interesați să depună oferte, numărul de înregistrare din „Lista producătorilor” drept dovadă a conformării reglementărilor. Reesind din premiza ca in cadrul licitatiei se solicita inclusiv Echipamente Electrice si Electronice, vizate de acest Regulament, rugam sa ne confirmati obligativitatea detinerii Certificatului cu nr. de Inregistrare in Lista Producatorilor EEE pentru ofertanti. Va multumim anticipat pentru raspuns.
Ответ заказчика: Fac excepție de la prevederile prezentului Regulament: 5) uneltele industriale fixe de mari dimensiuni; Prezentul Regulament reglementează categoriile de deșeuri echipamente electrice și electronice (în continuare – DEEE) enumerate în anexa nr. 1A pentru gestionarea acestora în scopul prevenirii sau reducerii impactului asupra mediului și a sănătății umane, contribuind astfel la o dezvoltare durabilă a societății și punerea în aplicare a prevederilor art. 12 din Legea nr. 209 din 29 iulie 2016 privind deșeurile. Aplicarea prezentului Regulament va contribui la îmbunătățirea performanțelor de protecție a mediului și sănătății populației prin prevenirea sau reducerea efectelor negative ale generării și gestionării deșeurilor, precum și prin îmbunătățirea eficienței utilizării acestora. 2. Prezentul Regulament stabilește condițiile de protecție a sănătății tuturor celor implicați în ciclul de viață al echipamentelor electrice și electronice (în continuare – EEE), precum producătorii, importatorii, distribuitorii, consumatorii și agenții economici direct implicați în colectarea, tratarea, reciclarea, valorificarea și eliminarea nepoluantă a DEEE. 3. Sînt supuse prevederilor prezentului Regulament toate EEE enumerate în anexa nr. 1B la Regulament plasate pe piață, cu excepția celor menționate în pct. 5. 4. Prevederile prezentului Regulament se aplică fără a se aduce atingere legislației naționale privind cerințele de protecție a mediului și a sănătății populației și legislației privind gestionarea deșeurilor. 5. Fac excepție de la prevederile prezentului Regulament: 1) echipamentele necesare pentru protecția intereselor și securității statului, inclusiv armele, munițiile și materialul de război destinat scopurilor specific militare; 2) echipamentele care sînt proiectate și instalate ca parte a unui alt tip de echipament ce nu intră în domeniul de aplicare a Regulamentului; 3) becurile cu filament; 4) echipamentele proiectate pentru a fi trimise în spațiu; 5) uneltele industriale fixe de mari dimensiuni; 6) instalațiile fixe de mari dimensiuni, cu excepția echipamentelor care sînt în astfel de instalații, dar care nu sînt special proiectate și instalate ca parte a instalațiilor respective; 7) mijloacele de transport al persoanelor sau mărfii, exclusiv vehiculele electrice cu două roți care nu sînt omologate; 8) echipamentele mobile fără destinație rutieră accesibile doar pentru uz profesional; 9) echipamentele proiectate special doar în scopuri de cercetare și dezvoltare și accesibile doar în cadrul unor tranzacții între întreprinderi; 10) dispozitivele medicale și cele de diagnostic in vitro, atunci cînd se preconizează că aceste dispozitive vor fi infectate înaintea încheierii ciclului de viață, precum și dispozitivele medicale implantabile active; 11) echipamentele ce nu sînt destinate niciunei operațiuni menționate în anexa nr. 1 și anexa nr. 2 la Legea nr. 209 din 29 iulie 2016 privind deșeurile (operațiuni de valorificare sau eliminare) și sînt destinate reutilizării directe sau extinse de către proprietarul inițial în scopuri pentru care au fost destinate inițial; 12) echipamentele destinate analizării, reparării sau recondiționării defecțiunilor, cu intenția reutilizării sau utilizării extinse de către proprietarul inițial în scopurile pentru care au fost destinate inițial.
26.07.2022 08:07 UTC · Balanța electronică
Solicitam sa excludeti dimensiunile fizice ale balantei si greutate de 570 x 325 x 225 mm . Dvs redati in detalii specificatiile Radwag pana la dimensiunile de impachetare. Este o ilegalitate ce faceti Dvs . Ati copiat pur si simplu brosura Radwag ... Dvs faceti licitatie sau achizitie dintro singura sursa?
Ответ заказчика: Asa sunt solicitări
26.07.2022 08:38 UTC · Autoclav, volum-min 150 L Horizontal or Vertical floor-standing laboratory autoclaves
Modelul autoclavului din caietul de sarcini este Raypa AES-150. Cerinte tehnice precum: Material elemente de încălzire: Incoloy 825; Marimea ecranului: cel puțin 2 linii x 16 cifre; etc sunt niste caracteristici exclusive a Raypa si nu pot fi indeplinite de alti producatori. Daca Dvs ati dori intradevar sa procurati un autoclav la un pret accesibil (cu mult mai mic decat bugetul pe care lati afisat... care e umflat artificial deoarece excludeti concurenta prin specificatii tehnice exclusiviste Raypa) nu ati introduce atatea cerinte precum dimensiunile etc. Pentru un autoclav e importat volumul, domeniul de temperatura, eventual niste programe, materialul interior car tre sa fe din inox, si conexiunea la reteeaua electrica.. toate cerintele suplimentare, sunt in plus si sunt icluse doar pentru diminuarea concurentei. La ce bun va trebuie dimensiunile, in special externe? Nu aveti spatiu in laboratoarele pustii ale Institutului de Genetica ? Solicitam sa indicati cel putin doua autoclave care corespund cerintelor dvs tehnice, in caz contrar, aceasta procedura de achizitie poate fi considerata cel putin ne transparenta, ca sa nu folosim alti termeni... Va aducem la cunostinta ca conform prevederilor art. Articolul 327prim din Codul contraventional, prevede ca "(4) Restricţionarea în orice mod a accesului operatorilor economici la procedura de atribuire a contractelor de achiziţii publice se sancţionează cu amendă de la 15 la 60 de unităţi convenţionale aplicată persoanei cu funcţie de răspundere."... iar ceia ce faceti Dvs in aceasta licitatie, prin intocmirea unui caiet de sarcini atat de riguros, intocmit sub modelul AES-150 de la Raypa, este o limitare directa a agentilor economici in procedura de achizitie publica. Lasam aici brosura tehnica Raypa AES-150 https://www.raypa.com/wp-content/uploads/2017/10/AES-EN.pdf ... sa va convingeti ca cerintele tehnice sunt un copy paste din aceasta brosura.
Ответ заказчика: Sunt cerintele cercetătorului
26.07.2022 15:46 UTC · Balanța electronică
Stimata doamna Svetlana SÎCI. Anume dvs sunteti responsabila de organizarea achizitiilor publice, si anume dvs duceti responsabilitate pentru respectarea legislatiei. Ce fel de conditii sunt "asa"? Pe cercetatori ii intereseaza dimensiunile cutiei de carton in care este ambalata balanta? Dvs intreceti orice masura de intrasparenta. Vom sesiza institutiile abilitate.
Ответ заказчика: Asa sunt solicitări
26.07.2022 15:52 UTC · Autoclav, volum-min 150 L Horizontal or Vertical floor-standing laboratory autoclaves
Va rugam sa nu ne dati raspunsuri de dragul raspunsurilor. Legea prevede ca platforma sa se utilizeze pentru clarificari, nu pentru fraze evazive. Explicati ce este Incoloy 825. Este o cerinta tehnica ne clara. Explicati pentru ce aveti nevoie de ecran in doua linii exact cu 16 cifre? Ce date din 16 cifre intentionati sa cititi sau sa introduceti? Explicati de ce sunt legate cerintele fata de dimensiunile interioare si exterioare din moment ce ati indicat un volum intre 120 si 150 litri. Rugam sa raspundeti clar, fara "Sunt cerintele cercetătorului" . Aste este respnsabilitatea dvs de serviciu Dna Svetlana SÎCI.
Ответ заказчика: Asa sunt solicitări
27.07.2022 06:51 UTC · raspunsuri evazive
Stimata autoritate contractanta, platforma de achizitii este facuta pentru a da raspunsuri la anumite intrebari, nu pentru ca dvs sa raspundeti eronat si ambiguu cu "Asa sunt solicitări". Comportamentul Dvs intrece orice masura a lipsei bunului simt. Noi avem dreptul sa dam intrebari, si la intrebarile noastre sa ni se raspunda tehnic, si nu cu "Asa sunt solicitări". Vom transmite aceste raspunsuri la minister si la Agentia achizitii Publice, deoarece este evident ca persoana responsabila de achizitii la Institutul de Genetica, nu are pregatirea profisionala suficienta pentru indeplinirea acestei functii.
Ответ заказчика: La momentul actual persoana care solicită caracteristice tehnice la acest tender, este în concediu anual și D-ră nu aveți drept la așa explicații fața de mine personal pe platformă. Eu ca responsabilă de tender am amplasat caet de sarcini pe platformă și nu sunt de vină că apar întrebări anume la caracteristice tehnice pentru care numai persoana care solicită poate se răspunde. Încercăm să facem legătura cu solicitanta și se amplasăm răspunsul.
27.07.2022 08:54 UTC · Garantie
Solicitam respectuos explicatii ce tine de termenul de valabilitate la autoclav unde in specificatii este indicat termenul de valabilitate minim 12 luni dar in declaratie este indicat minim 3 ani. O zi buna
Ответ заказчика: Termenul de valabilitate la autoclav minim 12 luni.
28.07.2022 07:54 UTC · Autoclav, volum-min 150 L Horizontal or Vertical floor-standing laboratory autoclaves
Speram sa faceti legatura cu persoana plecata in concediu si sa dati raspuns clar la intrebarile tehnice. Rugam sa nu inchideti aceasta intrebare cu "Asa sunt solicitări" si sa raspundeti concret la intrebarile: 1. ce este Incoloy 825 si dupa care standarde va conduceti cand introduceti aceasta solicitare 2. pentru ce aveti nevoie de ecran in doua linii exact cu 16 cifre? Ce date din 16 cifre intentionati sa cititi sau sa introduceti? 3. Pentru ce ati introdus cerinte fata de dimensiuni daca exista cerinta fata de volumul care poate fi variabil intre 120 si 160 litri? 4. Cu se face ca toate cerintele tehnice (de la greutae si dimensiuni, pana la puterea de consum si alimentatie cu curent, etc) corespund 100% cu specificatiile tehnice din brosura Raypa? Caietul de sarcini a fost intocmit tinanduse cont de specificatiile acestui producator? In cazul in care nu vom primi raspuns clar la aceste 4 intrebari, pe puncte in parte, vom considera netransparenta aceasta procedura de achizite, si careincalca legislatia in vigoare in ceia ce tine primirea raspunsurilor la clarificari.
Ответ заказчика: 1.Incoloy 825 reprezinta elementele de incalzire, fapt despre care Dvs trebuie sa cunoasteti mai bine, daca doriti sa participati la licitatie. 2.Doua linii cu 16 cifre sint conditiile tehnice necesare procesului de cercetare, care sa reduca probabilitatea erorilor de calcul. 3.Volumul si dimensiunile sint parametri tehnici diferiti si sint necesari asa cum sint aratati in caietul de sarcini. 4.Nu putem sa Va explicam de ce, in opinia Dvs, parametrii tehnici coincid cu brosura Raypa.Posibil da, dar acestea sint parametrii necesari pentru procesul de cercetare solicitate de catre laboratorul respectiv. 5.Nu va cunoastem personal, dar Va recomandam sa fiti mai corecti in comunicarea cu reprezentantii Institutului.
28.07.2022 11:47 UTC · Standarde solicitate
Va rugam sa ne explicati ce fel de standarde solictati: • PED 2014/68/UE • EN-61010-1 • EN-61010-2-040 • EN-61326 • AD 2000 • 2014/35/UE • 2014/30/UE • 2014/68/UE. Mentionam ca aceste nu sunt standarde in vigoare in Republica Moldova. De ce le solicitati?
Ответ заказчика: Buna ziua, Vă așteptăm cu drag la participare și în comunicare o să vedeți că tot va fi bine. Principal să corespunde cerințele techine, care au mare importanță pentru calitatea cercetărilor.
28.07.2022 11:48 UTC · Material elemente de inx
Solicitam respectuos sa ne explicati urmatoarea solicitare - Material elemente de încălzire: Incoloy 825. Ce este Incoloy 825 si care este compozitia
Ответ заказчика: Oțel pe bază de nichel. Pentru mai multe folosiți internet.

Документы 12

  • anunt pe loturi.semnat.pdf
    только метаданныеДокументация закупки22.07.2022
    Документы с тем же названием: 5
  • nouă documentația standard bunuri si servicii.docx
    только метаданныеДокументация закупки22.07.2022
  • duae (1).doc
    только метаданныеДокументация закупки22.07.2022
  • anunt echipament de laborator.semnat.pdf
    только метаданныеДокументация закупки22.07.2022
    Документы с тем же названием: 5

Поданные предложения 9

УчастникЛотСуммаСтатусОпубликовано
Lokmera431 515,00 MDLНа рассмотрении29.07.2022 14:57 UTC
Ecochimie216 600,00 MDLНа рассмотрении29.07.2022 14:45 UTC
Triumf-Motiv SRL123 500,00 MDLНа рассмотрении01.08.2022 06:04 UTC
Triumf-Motiv SRL3276 000,00 MDLНа рассмотрении01.08.2022 06:04 UTC
Ecochimie3271 271,00 MDLНа рассмотрении29.07.2022 14:45 UTC
Ecochimie437 900,00 MDLНа рассмотрении29.07.2022 14:46 UTC
Triumf-Motiv SRL450 000,00 MDLНа рассмотрении01.08.2022 06:05 UTC
Ecochimie117 779,00 MDLНа рассмотрении29.07.2022 14:45 UTC
Lokmera3265 581,00 MDLНа рассмотрении29.07.2022 14:57 UTC

Решения о присуждении 9

ПоставщикЛотСуммаСтатусОпубликовано
Lokmera
Документы решения: decizie 4 loturi igfpp.semnat.pdf ↗
3262 671,00 MDLПобедитель определён09.08.2022 10:58 UTC
Triumf-Motiv SRL3265 500,00 MDLИтог не раскрыт02.08.2022 12:10 UTC
Ecochimie3271 271,00 MDLИтог не раскрыт02.08.2022 12:10 UTC
Lokmera
Документы решения: decizie 4 loturi igfpp.semnat.pdf ↗
431 515,00 MDLПобедитель определён09.08.2022 10:59 UTC
Ecochimie437 900,00 MDLИтог не раскрыт02.08.2022 12:10 UTC
Triumf-Motiv SRL450 000,00 MDLИтог не раскрыт02.08.2022 12:10 UTC
Triumf-Motiv SRL
Документы решения: decizie 4 loturi igfpp.semnat.pdf ↗
117 770,00 MDLПобедитель определён09.08.2022 10:55 UTC
Ecochimie117 779,00 MDLИтог не раскрыт02.08.2022 12:10 UTC
Ecochimie
Документы решения: decizie 4 loturi igfpp.semnat.pdf ↗
216 600,00 MDLПобедитель определён09.08.2022 10:57 UTC

Официальные изменения 1

22.07.2022 10:44 UTC
General change of Contract Notice

Квалификационные критерии 1

Declaration of absence of conflict of interest and confidentiality
Conflict of interest
  • I am aware of Article 24 of Directive 2014/24/EU on public procurement, which states that: "The concept of conflicts of interest shall at least cover any situation where staff members of the contracting authority or of a procurement service provider acting on behalf of the contracting authority who are involved in the conduct of the procurement procedure or may influence the outcome of that procedure have, directly or indirectly, a financial, economic or other personal interest which might be perceived to compromise their impartiality and independence in the context of the procurement procedure." to the best of my knowledge and belief I have no conflict of interest with the operators who have submitted a tender for this procurement, including persons or members of a consortium, or with the subcontractors proposed; there are no facts or circumstances, past or present, or that could arise in the foreseeable future, which might call into question my independence in the eyes of any party; if I discover during the course of the [project/evaluation] that such a conflict exists or could arise, I will inform the contracting authority without delay; I am encouraged to report a situation or risk of conflict of interest as well as any type of wrongdoing or fraud (i.e. whistleblowing), and if I do so, I should not be treated unfairly or be sanctioned; I understand that the contracting authority reserves the right to verify this information. — True
  • I confirm that I will keep all matters entrusted to me confidential. I will not communicate outside the [project team/evaluation committee] any confidential information that is revealed to me or that I have discovered. I will not make any adverse use of information given to me. — True

Контракты 4

ПоставщикЛотПрисуждённая суммаСтатусОпубликовано
Triumf-Motiv SRL117 770,00 MDLДоговор в подготовке09.08.2022 10:55 UTC
Ecochimie216 600,00 MDLДоговор в подготовке09.08.2022 10:57 UTC
Lokmera3262 671,00 MDLДоговор в подготовке09.08.2022 10:58 UTC
Lokmera431 515,00 MDLДоговор в подготовке09.08.2022 10:59 UTC

Сумму договора источник не публикует — показана сумма решения о присуждении.