Вернуться в каталог
Государственная закупка·ocds-b3wdp1-MD-1642590095212
Materiale de construcţii şi articole conexe
Отменена
Открытый тендер
·Критерий выбора: Автоматически
Причина отмены
greseala Titlu achizitie și cod CPV
Отмена относится ко всей процедуре. Статусы отдельных лотов указаны в разделе «Лоты».
Оценочная стоимость
2 556 659,73 MDL
Лоты
1
Поданные предложения
Не раскрывается
Источник публикует предложения только после подведения итогов
AI-разбор закупки
Как формируется анализ
Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.
- основные требования
- необходимые документы
- важные сроки
- риски и ограничения
- цитаты из исходных документов
Закупка завершена — разбор носит справочный характер.
Проанализировать закупку
Бесплатно на старте.
Закупка завершена
Участие в этой процедуре больше невозможно. Ниже — историческая справка: победитель, суммы и результаты. Профильная оценка «подходит ли вам» показывается только для активных закупок.
Итог процедуры: Процедура закрыта без победителя
По данным реестра MTender; мы ничего не досчитываем.
Обзор процедуры
Materiale de construcţii şi articole conexe
Параметры закупки
- CPV
- 44 › 44100000-1 · Materiale de construcţii şi articole conexe
- Категория
- Товары
- Тип процедуры
- Открытый тендер
- Критерий выбора
- Автоматически
- Подача предложения
- Электронная подача
- Правовое основание
- Национальное законодательство о закупках
- Финансирование ЕС
- нет
- Плановый бюджет
- 2 556 659,73 MDL
- Лоты можно объединять
- нет
- Порядок подачи (обоснование)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Финансирование
- SRL ”Edinet-Gaz” · 2 556 659,73 MDL · 2022-01-01 → 2022-12-31
- Критерии допуска
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Этапы процедуры
Опубликовано
20.01.2022 · 07:36 UTC
Разъяснение условий
19.01.2022 → 28.01.2022 15:30 UTC
Принимают предложения
28.01.2022 → 10.02.2022 15:30 UTC
Исполнение контракта
01.07.2022 → 30.09.2022 00:00 UTC
Предметы закупки 1
| # | Предметы закупки | CPV | Количество |
|---|---|---|---|
| 1 | Reconstrucția gazoductului subteran în or. Otaci (Pozarea în variantă supraterană din cauza eroziunii terasamentului) | 44100000-1 Materiale de construcţii şi articole conexe | 1,034 км |
Лоты 1
| # | Лоты | Сумма | Место исполнения | Период поставки/исполнения | Статус |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Reconstrucția gazoductului subteran în or. Otaci (Pozarea în variantă supraterană din cauza eroziunii terasamentului), r-nul Ocnița Obiectul achiziției prevede construcția gazoductului de presiune medie cu lungimea de 1034 metri – construcția gazoductului din oțel de presiune medie cu lungimea de 771 metri și construcția gazoductului din polietilenă de presiune medie cu lungimea de 263 metri. | 2 556 659,73 MDL | mun.Edineţ or. Otaci r-nul Ocnița | 01.07.2022 → 30.09.2022 | Отменена |
Вопросы и ответы 5
19.01.2022 16:31 UTC · Anuntul de participare
Indicati ,,Materiale de construcţii şi articole conexe " dar in realitate este achizitie de lucrari, vreti sa duceti in eroare ofertantii?
Ответ заказчика: nici intrun caz nu vrem sa ducem în eroare ofertanții. din greseala a fost efectuată eroarea la planificare budget
19.01.2022 17:06 UTC · Anunt de participare
45200000-9 - Lucrări de construcţii complete sau parţiale şi lucrări publice
Ответ заказчика: a fost efectuata eroarea la planificare buget
20.01.2022 06:23 UTC · Garanția Bancară 5%
Conform anunțului de participare D-stre solicitați: Garanție bancară emisă de către instituția financiară unde se deservește ofertantul în valoare de 5,0% din suma contractului fără TVA. Conform legii 131/15, Articolul 68. Garanţia pentru ofertă şi garanţia de bună execuţie a contractului alin. (6) Cuantumul garanţiei pentru ofertă nu trebuie să depăşească 2% din valoarea ofertei fără taxa pe valoarea adăugată.
20.01.2022 06:34 UTC · Valabilitatea Garanției Bancare
Conform anunțului de participare D-stre solicitați: Garanție bancară cu termen de valabilitate nu mai mic decât valabilitatea contractului. Ceea ce contravine legii 131/15 care spune: (7) Autoritatea contractantă nu are dreptul să pretindă plata garanţiei pentru ofertă şi va restitui imediat documentul de garanţie pentru ofertă după producerea oricăruia din următoarele evenimente:
a) expirarea termenului de valabilitate a garanţiei pentru ofertă;
b) încheierea unui contract de achiziţii publice şi depunerea garanției de bună execuție a contractului, dacă o astfel de garanție este prevăzută în documentația de atribuire;
Deci valabilitatea ofertei o solicitați de 90 zile, respectiv și garanția bancară urmează a fi cu valabilitatea de 90 zile. În urma celor expuse solicităm să fie modificat cuantumul și termenul pentru garanție. Și totodată solicităm să indicați termen fix, da nu mai puțin de 90 zile.
20.01.2022 06:52 UTC · Licitație electronică
În conformitate cu prevederile art. 57 alin. (8) al Legii nr. 131 din 03.07.2015 privind achizițiile publice și pct. 31 al Regulamentului privind achiziția bunurilor și serviciilor prin cererea ofertelor de prețuri aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 987 din 10.10.2018, utilizarea licitației electronice este obligatorie pentru achizițiile publice de bunuri și servicii prin cererea ofertelor de prețuri. Pentru alte tipuri de achiziție, utilizarea licitației electronice este facultativă. În acest caz, urmează a fi respectate prevederile art. 63 al Legii nr. 131 din 03.07.2015 privind achizițiile publice. Totodată, conform art. 63 alin. (1) al Legii nr. 131 din 03.07.2015 privind achizițiile publice și pct. 7 al Regulamentului privind achiziția bunurilor și serviciilor prin cererea ofertelor de prețuri aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 987 din 10.10.2018, anumite contracte de achiziții publice de bunuri, lucrări şi anumite contracte de achiziții publice de servicii care au ca obiect activităţi intelectuale, cum ar fi proiectarea de lucrări, nu pot face obiectul licitaţiilor electronice. P.S. nu destul că ofertanții vor da prețurile în jos, dar D-stre doriți să le mai scadă, avâd ca baza tendința creșterilor a prețurilor la materiale, solicităm să fie modificată modul petrecerii a licitației.
Документы 4
- Edinet
Документы с тем же названием: 3
- 19.01.2022 · новейший по дате · только метаданные · Оригинал ↗
- 19.01.2022 · только метаданные · Оригинал ↗
- 19.01.2022 · только метаданные · Оригинал ↗
- Caiet de sarcini gazodust Otaci
Решения о присуждении 1
| Поставщик | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|
| — | Лот отменён | 20.01.2022 07:36 UTC |
Официальные изменения 1
20.01.2022 06:33 UTC · Отмена · Объявление о закупке
greseala Titlu achizitie și cod CPV
greseala Titlu achizitie și cod CPV