Вернуться в каталог
ocds-b3wdp1-MD-1610701885813
Perii pentru utilajele de salubrizare mecanizată
Завершена
Закупка малой стоимости
·Критерий выбора: Только цена
Оценочная стоимость
433 334,00 MDL
До дедлайна
истёк
28.01.2021 14:23 UTC
Электронный аукцион: 29.01.2021 12:00 UTC
Лоты
2
Поданные предложения
8
AI-разбор закупки
Как формируется анализ
Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.
- основные требования
- необходимые документы
- важные сроки
- риски и ограничения
- цитаты из исходных документов
Закупка завершена — разбор носит справочный характер.
Проанализировать закупку
Бесплатно на старте.
Закупка завершена
Участие в этой процедуре больше невозможно. Ниже — историческая справка: победитель, суммы и результаты. Профильная оценка «подходит ли вам» показывается только для активных закупок.
Итог процедуры: Победитель определён
По данным реестра MTender; мы ничего не досчитываем.
Обзор процедуры
Perii pentru utilajele de salubrizare mecanizată
Параметры закупки
- CPV
- 39 › 39200000-4 · Accesorii de mobilier
- Категория
- Товары
- Тип процедуры
- Закупка малой стоимости
- Критерий выбора
- Только цена
- Подача предложения
- Электронная подача
- Правовое основание
- Национальное законодательство о закупках
- Финансирование ЕС
- нет
- Плановый бюджет
- 433 334,00 MDL
- Лоты можно объединять
- нет
- Порядок подачи (обоснование)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Финансирование
- Direcţia Generală Locativ Comunală şi Amenajare · 433 334,00 MDL · 2021-01-15 → 2021-12-30
- Критерии допуска
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Этапы процедуры
Опубликовано
15.01.2021 · 15:03 UTC
Разъяснение условий
15.01.2021 → 23.01.2021 14:23 UTC
Принимают предложения
23.01.2021 → 28.01.2021 14:23 UTC
Определение победителя
29.01.2021
Исполнение контракта
28.01.2021 → 31.12.2021 11:35 UTC
Предметы закупки 2
| # | Лот | Предметы закупки | CPV | Количество |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 | Perie pentru utilajele de salubrizare mecanizată de tip PRONAR | 39200000-4 Accesorii de mobilier | 30 шт. |
| 2 | 2 | Perie pentru utilajele de salubrizare mecanizată de tip HAKO | 39200000-4 Accesorii de mobilier | 100 шт. |
Лоты 2
| # | Лоты | Сумма | Место исполнения | Период поставки/исполнения | Статус |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Perie pentru utilajele de salubrizare mecanizată de tip PRONAR | 100 000,00 MDL | mun.Chişinău str. Mihai Eminescu, 33 | 28.01.2021 → 31.12.2021 | Присуждено |
| 2 | Perie pentru utilajele de salubrizare mecanizată de tip HAKO | 333 334,00 MDL | mun.Chişinău str. Mihai Eminescu, 33 | 28.01.2021 → 31.12.2021 | Присуждено |
Вопросы и ответы 5
15.01.2021 15:03 UTC · Modele de echipament si intrebare la cerinte
Buna ziua.
Va rugam sa specificati modelele exacte ale masinilor HAKO si PRONAR.
De asemenea, va rugam sa specificati de ce fel de certificat de conformitate este nevoie? Conformitate la ce norme sau standarde?
Ответ заказчика: Hako 1800, Hako 2000
Pronar 2MZ
Certificat de conformitate pentru aceste produse eliberate de organizatii acreditate
22.01.2021 09:28 UTC · Certificate de conformitate
Buna ziua. Pentru a cere un certificat corect de la producator Va rugam sa specificati totusi standartul corect, care se refera anume la perii pentru masini comunale. Nu putem gasi un astfel de standart nici dupa unul din codurile oferite.
Ответ заказчика: Totuși este vorba de certificat de conformitate din partea producătorului care atestă că bunurile solicitate respectă cerințele de calitate.
15.01.2021 15:10 UTC · Caracteristicile periilor
Va rugam sa explicati la ce se refera parametrul 70% otel si 30% PPN - la masa sau cantitate (numar de noduri)?
Ответ заказчика: Se refera la cantitate
19.01.2021 13:09 UTC · Certificate de conformitate
Buna ziua.
Cu referinta la certificate de conformitate, furnizorul, cu care lucram, afirma, ca nu exista careva norme internationale pentru produsul solicitat si, astfel, nu este clar de la ce organizatii acreditate ar putea fi obtinute certificatele. Va rugam sa indicati normele, carora ar trebui sa corespunda produsul sau sa dati un exemplu de certificat.
Ответ заказчика: Certificat ISO EN 13019:2001
21.01.2021 15:20 UTC · Certificat ISO EN 13019:2001
Standardul mentionat se refera nemijlocit la masinile de curatit drumurile si nu contin reglementari, ce ar tine nemijlocit de perii. Punctul 5.2.1 al regulamentului, unde sunt mentionate periile rotative se referă tot la masina si stipuleaza ca aceasta trebuie dotata cu bariere protectoare pentru detaliile periilor ce se rotesc (in afara de zona de lucru al periilor). Astfel, acest standart este inaplicabil si, astfel, nu poate fi obtinut un certificat.
Ответ заказчика: Standardul SR EN ISO 9001 este echivalent cu, de exemplu, NF EN ISO 9001, DIN EN ISO 9001 etc. Mențiunea „echivalent” este necesară pentru că toate statele membre UE sunt obligate să adopte identic standardele europene sau documentele de armonizare la nivel național. Ca urmare, un standard român care adoptă un standard european este echivalent cu un standard slovac, german sau suedez, care adoptă același standard european. De asemenea, SR EN ISO 9001:2015 are standarde sau documente de standardizare echivalente la nivel internațional în domenii specifice, cum ar fi domeniul aeronautic, industria auto, etc.
Документы 5
- documentatia_standard.semnat.pdf
- declatatie.semnat.pdf
- duae.semnat.pdf
- anexa_1.semnat.pdf
- anunt_participare.semnat.pdf
Поданные предложения 8
| Участник | Лот | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|---|
| Damicom | 1 | 56 640,00 MDL | На рассмотрении | 28.01.2021 08:07 UTC |
| Ozonteh Impex | 1 | 36 500,00 MDL | На рассмотрении | 27.01.2021 17:10 UTC |
| EXIMOTOR SA | 1 | 75 000,00 MDL | На рассмотрении | 28.01.2021 12:54 UTC |
| EXIMOTOR SA | 2 | 250 000,00 MDL | На рассмотрении | 28.01.2021 12:54 UTC |
| Ozonteh Impex | 2 | 74 750,00 MDL | На рассмотрении | 27.01.2021 17:06 UTC |
| Salubris Grup SRL | 2 | 301 000,00 MDL | На рассмотрении | 28.01.2021 10:27 UTC |
| Salubris Grup SRL | 1 | 90 300,00 MDL | На рассмотрении | 28.01.2021 10:27 UTC |
| Damicom | 2 | 177 700,00 MDL | На рассмотрении | 28.01.2021 08:08 UTC |
Решения о присуждении 8
| Поставщик | Лот | Сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|---|
| EXIMOTOR SA | 1 | 54 500,00 MDL | Итог не раскрыт | 29.01.2021 12:37 UTC |
| Ozonteh Impex | 2 | 74 750,00 MDL | Победитель определён | 05.02.2021 14:56 UTC |
| Damicom | 2 | 173 333,00 MDL | Итог не раскрыт | 29.01.2021 12:37 UTC |
| Salubris Grup SRL | 1 | 47 000,00 MDL | Итог не раскрыт | 29.01.2021 12:37 UTC |
| EXIMOTOR SA | 2 | 174 000,00 MDL | Итог не раскрыт | 29.01.2021 12:37 UTC |
| Ozonteh Impex | 1 | 36 500,00 MDL | Победитель определён | 05.02.2021 14:55 UTC |
| Damicom | 1 | 46 999,00 MDL | Итог не раскрыт | 29.01.2021 12:37 UTC |
| Salubris Grup SRL | 2 | 175 000,00 MDL | Итог не раскрыт | 29.01.2021 12:37 UTC |
Контракты 2
| Поставщик | Лот | Присуждённая сумма | Статус | Опубликовано |
|---|---|---|---|---|
| Ozonteh Impex | 2 | 74 750,00 MDL | Договор в подготовке | 12.02.2021 13:16 UTC |
| Ozonteh Impex | 1 | 36 500,00 MDL | Договор в подготовке | 12.02.2021 13:16 UTC |
Сумму договора источник не публикует — показана сумма решения о присуждении.