Вернуться в каталог
ocds-b3wdp1-MD-1606817156303
Achiziționarea tehnicii de calcul
Завершена
Закупка малой стоимости
·Критерий выбора: Только цена
Оценочная стоимость
728 300,00 MDL
До дедлайна
истёк
09.12.2020 08:00 UTC
Электронный аукцион: 10.12.2020 12:00 UTC
Лоты
2
Поданные предложения
2
AI-разбор закупки
Как формируется анализ
Проверьте ключевые требования, документы, сроки и возможные риски перед подготовкой предложения.
- основные требования
- необходимые документы
- важные сроки
- риски и ограничения
- цитаты из исходных документов
Закупка завершена — разбор носит справочный характер.
Проанализировать закупку
Бесплатно на старте.
Закупка завершена
Участие в этой процедуре больше невозможно. Ниже — историческая справка: победитель, суммы и результаты. Профильная оценка «подходит ли вам» показывается только для активных закупок.
Итог процедуры: Победитель определён
По данным реестра MTender; мы ничего не досчитываем.
Обзор процедуры
Achiziționarea tehnicii de calcul
Параметры закупки
- CPV
- 30 › 30213100-6 · Computere portabile
- Категория
- Товары
- Тип процедуры
- Закупка малой стоимости
- Критерий выбора
- Только цена
- Подача предложения
- Электронная подача
- Правовое основание
- Национальное законодательство о закупках
- Финансирование ЕС
- нет
- Плановый бюджет
- 728 300,00 MDL
- Лоты можно объединять
- нет
- Порядок подачи (обоснование)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Финансирование
- Ministerul Educației Culturii și Cercetării · 728 300,00 MDL · 2020-12-01 → 2020-12-30
- Критерии допуска
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Этапы процедуры
Опубликовано
03.12.2020 · 08:05 UTC
Разъяснение условий
01.12.2020 → 06.12.2020 08:00 UTC
Принимают предложения
06.12.2020 → 09.12.2020 08:00 UTC
Определение победителя
09.12.2020
Исполнение контракта
17.12.2020 → 31.12.2020 12:19 UTC
Предметы закупки 4
| # | Лот | Предметы закупки | CPV | Количество |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | 2.1 Laptop | 30213100-6 Computere portabile | 42 шт. |
| 2 | 2 | 2.3 Laptop | 30213100-6 Computere portabile | 1 шт. |
| 3 | 1 | Laptop | 30213100-6 Computere portabile | 50 шт. |
| 4 | 2 | 2.2 Laptop | 30213100-6 Computere portabile | 2 шт. |
Лоты 2
| # | Лоты | Сумма | Место исполнения | Период поставки/исполнения | Статус |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Laptop - 50 unități | 375 000,00 MDL | mun.Chişinău Chişinău, Piaţa Marii Adunări Naţionale, 1 | 17.12.2020 → 31.12.2020 | Присуждено |
| 2 | Laptop – 45 unități | 353 300,00 MDL | mun.Chişinău Chişinău, Piaţa Marii Adunări Naţionale, 1 | 17.12.2020 → 31.12.2020 | Присуждено |
Вопросы и ответы 1
03.12.2020 08:05 UTC · termenul de livrare
Stimate Beneficiar,
Punctul 11 al „ANUNȚULUI DE PARTICIPARE” prevede că termenul de livrare pentru echipamente este de 5 zile calendaristice de la data semnării contractului. Termenul limită pentru depunerea propunerilor este 9 decembrie 2020. Configurația laptop-urilor achiziționate este destul de specifică, aceștia nefiind unele pe care le puteți găsi într-un depozit. Mai mult ca atât, nu vorbim de 2 sau 10 laptopuri, ci de 95. Nici măcar nu menționăm faptul că o astfel de perioadă de livrare nu este una realistă nici pe timpuri obișnuite, dar acum, când menționăm mai multe probleme cu termenii producerii, dar și livrării ai laptop-urilor (în special a celor ieftine). La moment din mai multe cauze această perioadă ajunge la 90 -120 de zile, însă Dvs doriți să le aveți în doar 5 zile.
Reieșind din cele expuse, am putea constata că aceasta nu este o ofertă reală, ci o profanare a acesteia, care încalcă în modul cel mai flagrant dispozițiile Legii nr. 131 privind achizițiile publice prevăzute în următoarele părți ale documentului: Capitolul 1, Articolul 7; Capitolul 5, articolul 29; Capitolul 7, articolul 47. Astfel, vă rugăm insistent să revizuiți condițiile licitației.
Ответ заказчика: Conform dispozițiilor pct. 20, subpct. 1) și 5) din Regulamentul cu privire la activitatea grupului de lucru pentru achiziții, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 667 din 27.05.2016, grupul de lucru examinează și concretizează necesitățile autorității contractante de bunuri, lucrări și servicii, precum și elaborează documentația de atribuire și alte documente aplicabile în cadrul procedurilor de achiziție publică. Având în vedere normele menționate, grupul de lucru apreciază că oportunitatea achiziționării de bunuri de o anumită calitate, precum şi specificațiile tehnice impuse pentru acestea, sunt stabilite de fiecare autoritate contractantă în parte în funcție de necesitățile obiective ale acesteia.
Документы 3
- documentația standard.signed.pdf
- anunț de participare.signed.pdf
- duae.doc