Înapoi la catalog
ocds-b3wdp1-MD-1560238552801
Climatizoare
Anulată
Licitație deschisă
·Criteriu de atribuire: Doar prețul
Valoare estimată
416 667,00 MDL
Până la termen
expirat
02.07.2019 07:00 UTC
Loturi
2
Oferte depuse
Nu se publică
Sursa publică ofertele doar după stabilirea rezultatelor
Analiza AI a achiziției
Cum se formează analiza
Verificați cerințele-cheie, documentele, termenele și riscurile posibile înainte de a pregăti oferta.
- cerințele principale
- documentele necesare
- termenele importante
- riscuri și restricții
- citate din documentele-sursă
Achiziția este încheiată — analiza are caracter informativ.
Analizează achiziția
Gratuit la start.
Achiziția este finalizată
Participarea la această procedură nu mai este posibilă. Mai jos — informații istorice: câștigătorul, sumele și rezultatele. Evaluarea „vi se potrivește?” se afișează doar pentru achizițiile active.
Rezultatul procedurii: Procedură închisă fără câștigător
Conform registrului MTender; nu completăm nimic de la noi.
Prezentarea procedurii
Climatizoare
Parametrii achiziției
- CPV
- 42 › 42500000-1 · Echipamente de răcire şi de ventilare
- Categorie
- Bunuri
- Tipul procedurii
- Licitație deschisă
- Criteriu de atribuire
- Doar prețul
- Depunerea ofertei
- Depunere electronică
- Temei juridic
- Legislația națională privind achizițiile
- Finanțare UE
- nu
- Buget planificat
- 416 667,00 MDL
- Loturile pot fi combinate
- nu
- Modul de depunere (justificare)
- Ofertele vor fi primite prin intermediul unei platforme electronice de achiziții publice
- Finanțare
- Serviciul de Informații și Securitate al RM · 416 667,00 MDL · 2019-06-11 → 2019-12-30
- Criterii de eligibilitate
- Regulile generale privind naționalitatea și originea, precum și alte criterii de eligibilitate sunt enumerate în Ghidul practic privind procedurile de contractare a acțiunilor externe ale UE (PRAG)
Etapele procedurii
Publicat
19.06.2019 · 05:11 UTC
Clarificarea condițiilor
11.06.2019 → 28.06.2019 07:00 UTC
Se primesc oferte
28.06.2019 → 02.07.2019 07:00 UTC
Executarea contractului
01.08.2019 → 16.09.2019 07:39 UTC
Obiectele achiziției 2
| # | Lot | Obiectele achiziției | CPV | Cantitate |
|---|---|---|---|---|
| 1 | 2 | Climatizor (instalare în mun. Chișinău) | 42500000-1 Echipamente de răcire şi de ventilare | 45 buc. |
| 2 | 1 | Climatizor (instalare în mun. Chișinău) | 42500000-1 Echipamente de răcire şi de ventilare | 1 buc. |
Loturi 2
| # | Loturi | Valoarea | Locul executării | Perioada de livrare/execuție | Status |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Climatizor (instalare în mun. Chișinău) | 9 058,00 MDL | mun.Chişinău bd. Ștefan cel Mare și Sfânt 166 | 01.08.2019 → 16.09.2019 | Anulată |
| 2 | Climatizor (instalare în mun. Chișinău) | 407 609,00 MDL | mun.Chişinău bd. Ștefan cel Mare și Sfânt 166 | 01.08.2019 → 16.09.2019 | Anulată |
Întrebări și răspunsuri 3
12.06.2019 12:40 UTC · tipul freonului
buna ziua, in caietul de sarcini este solicitat conditioner cu tipul de freon r410, acum toti producatorii din lume trec la freonul mult mai ecologic tip r32. este posibil sa schimbati in caietul de sarcini cu mentiunea sau tip freon r32?
Răspunsul autorității: Solicitarea Dvs. a fost examinată. Anunțul de participare a fost modificat.
12.06.2019 15:56 UTC · tipul freon
scriu si eu un mesaj ca specialist in climatizare.. nu am legatura cu firma care a pus intrebarea de mai sus.. dor ca vreau sa precizez acum toate climatizoarele cu freon r32 sunt mai performante, mai ecologice si mai econome,..
Răspunsul autorității: Solicitarea Dvs. a fost examinată. Anunțul de participare a fost modificat.
18.06.2019 09:52 UTC · Agent Frigorific R410
Ca performanta Agentul Frigorific R410 si R32 sunt identice. Este mai degraba o chestie comerciala. Producatorii trec la feonul R32 pentru ca cotele de plasare pe piata in EU pentru R410 sunt semnificativ mai scumpe decat pentru R32. Totusi, R410 este un freon testat deja, cu parametri fizico-chimici stabili, aprobat de Ministerul Ecologiei din RM pentru piata din Moldova, se alinieaza la cerintele propuse Regulamentul Consilului Europei 517/2014, F-Gaz. Agentul frigorific, R32 nou, fiind mult mai explozibil, si necesitind instrumente si echipamente speciale de protectie si de lucru cu acesta, din care cauza, producatorii incearca deja sa gaseasca un inlocuitor mai putin explozibil pentru R32, mai mult decat de atat specialistii trebuie sa asculte careva cursuri de instruire speciale pentru a putea lucra inofensiv cu acest agent. Aceste cursuri sunt obligatorii in EU. Ca urmare, nu consider excluderea completa a agentului R410 din specificatiile tehnice propuse oportuna. Si propun, ca companiile care vor propune echipamente cu R32 sa prezinte dovada ca au specialisti care au frecventat cursurile in domeniul climatizarii cu privire la gazele cu efect de sera, potrivit Regulamentul Consiliului Europei 517/2014.
Documente 4
- anunt_de_participare climatizoare.docx
- duae.doc
- documentatia_standard_bunuri climatizoare.docx
- anunt_de_participare climatizoare modificat.pdf
Decizii de atribuire 2
| Furnizor | Lot | Valoarea | Status | Publicat |
|---|---|---|---|---|
| 1 | — | Nu a avut loc | 19.06.2019 05:11 UTC | |
| 2 | — | Nu a avut loc | 19.06.2019 05:11 UTC |
Modificări oficiale 2
17.06.2019 06:00 UTC
General change of Contract Notice
19.06.2019 05:11 UTC
Climatizoare
Se anulează procedura ca urmare a revizuirii cerințelor caietului de sarcini.